Vitatható viszonyok, évtizedekig kiadatlan regény és húszezer olvasói levél - 115 éve született Simone de Beauvoir

Vitatható viszonyok, évtizedekig kiadatlan regény és húszezer olvasói levél - 115 éve született Simone de Beauvoir

Kevés nagyobb hatású filozófust ismerhetünk a huszadik században, mint Simone de Beauvoirt, helye minden kétséget kizárólag a kötelező olvasmányok között kellene, hogy legyen. A második nem szerzője 1908. január 9-én született. 

ld | 2023. január 09. |

A katolikus neveltetést kapott, majd magát ateistának valló feminista filozófus életrajza és személyisége rendkívül összetett és sok vitát váltott ki, elsősorban kiskorú lányokkal folytatott viszonyai miatt, akiket Jean-Paul Sartre-nak is bemutatott. Sartre és Beauvoir a Sorbonne-on ismerkedtek meg, egy pár voltak, de sosem házasodtak össze. Beauvoir élete végéig fenntartotta függetlenségét.

Simone de Beauvoir
A második nem
 Ford. Görög Lívia, Somló Vera, Gondolat Kiadó, 1969, 578 oldal
-

A második nem című könyve, amely a feminizmus második hullámának egyik alapműve, 1949-ben jelent meg és ez hozta el számára a nemzetközi ismertséget is. A ‘70-es évektől a második hullámos feminista mozgalmak vezetője lett, elsőként száll síkra az abortusz büntetlensége mellett. Érdeklődése középpontjában az egzisztencialista nézőpontból felvetett morális kérdések, és a női sors, a nők szabadságharca állt. Sartre ápolója volt egészen annak haláláig, 1980-ig. 1981-ben jelent meg A búcsúzás ceremóniája (La Cérémonie des adieux) c. írása, melyben Sartre utolsó éveiről ír. Beauvoir 1986. április 14-én halt meg, a párizsi Montparnasse-i temetőben temették el.

Önéletrajzi ihletésű regényeit, melyekben anyjáról, háborúról vagy éppen gyerekkoráról ír, néhány évvel ezelőtt adta ki a Jaffa Kiadó.

  

Élete során húszezer levelet kapott, melyben tanácsot kértek tőle az olvasói

Egy 2020-ban (angolul) megjelent kötet tanúsága szerint élete során az író-filozófus mintegy 20 ezer levelet kapott, melyekben tanácsot kértek tőle az emberek.

A második nem című kötete 1949-es megjelenése óta valódi feminista ikonnak számított Simone de Beauvoir, ráadásul Jean-Paul Sartre-ral való nyitott kapcsolata sem volt a korban éppen hagyományosnak mondható. A kötet (Sex, Love, and Letters: Writing Simone de Beauvoir) szerint talán pontosan ez az oka, hogy az olvasók a világ minden tájáról levelekkel bombázták az író-filozófust, melyekben a szerelemről és a szexualitásról is kikérték a tanácsát. 

 

Intim levelekben kérték Beauvoir tanácsait az olvasók
Intim levelekben kérték Beauvoir tanácsait az olvasók

Hagyományosnak éppen nem mondható szerelmi élete miatt az emberek könnyen megnyíltak Simone de Beauvoir előtt, sőt, egy most megjelenő kötet szerint élete során az író-filozófus mintegy 20 ezer levelet kapott, melyekben tanácsot kértek tőle az emberek.

Tovább olvasok

Egyik regénye több mint 50 évig publikálatlan maradt

1954-ben Simone de Beauvoir írt egy önéletrajzi ihletésű regényt, amely életében sosem látott napvilágot. A kéziratot, amely egy életre-halálra szóló barátság megrázó és intim története, több mint fél évszázaddal később a nevelt lánya adta közre. 

SIMONE DE BEAUVOIR
Elválaszthatatlanok

Ford.: Bíró Péter, Jaffa, 2020, 207 oldal

-

Sartre szerint a legjobb könyvét az anyja haláláról írta

1963. október 24-én Beauvoir Rómában tartózkodott Jean-Paul Sartre-ral, amikor telefonon értesítették, hogy édesanyját kórházba kellett szállítani. Az írónő azonnal visszatért Párizsba, és húgával felváltva négy hetet őrködtek anyjuk betegágya mellett, egészen a haláláig.  

A rémület, a feléledő remény, a lesújtó bizonyosság, a kétségbeesés és a gyász hol ólomlassúsággal vánszorgó, hol feltartóztathatatlan gyorsasággal elszálló napjaiban, óráiban Simone de Beauvoir Szelíd halál című könyvében felidézi és újra átgondolja anyjával való kapcsolatát, amely nem volt mindig konfliktusmentes. Simone élete nagyobb részében a család fekete báránya volt, aki megtagadta az anyja számára oly fontos vallást, feminista nézeteket vallott és egy értelmiségi nő vált belőle, akitől intellektusa miatt az örök kiszolgáltatottságban élő anya világ életében tartott. A halál sok mindent megváltoztat: édesanyja a végső gyónást és a pap jelenlétét elutasítva kizárólag lányait szerette volna maga mellett tudni élete utolsó napjaiban - írta Ott Anna a Szelíd halál magyar megjelenése okán 2020-ban. Ezt a könyvét Jean-Paul Sartre Beauvoir egyik legjobb írásának tartotta.

Simone de Beauvoir

Szelíd halál

Ford.: Takács M. József, Jaffa Kiadó, 2019, 160 oldal

-

Mások vére című regényét sokáig a francia ellenállás alapművének tartották 

Simone de Beauvoir felvillanó emlékekből összeálló, a bűntudat, a felelősség kérdését boncolgató regénye felvonultatja az egzisztencializmus valamennyi fontos témáját.

A Mások vérét sokáig a második világháborús francia ellenállásról szóló műként tartották számon, pedig cselekménye a húszas évek végétől a világháború közepéig tartó időszakot öleli fel, széles történelmi és társadalmi körképet adva Franciaországról és a háború felé tántorgó Európáról. 

SIMONE DE BEAUVOIR
Mások vére

Ford.: Bíró Péter, Jaffa, Budapest, 2020, 256 oldal

-

A regényt Simone de Beauvoir 1941 októbere és 1943 májusa között, az események közvetlen hatása alatt írta egy kávéházi asztalnál - talán ebből is ered magával ragadó, nyers ereje, lendülete, lenyűgöző érzékletessége. A könyvet 2020-ban adta ki a Jaffa Kiadó először magyarul és újabb bizonyítéka lehet annak, hogy szerzője egyszerre volt eredeti gondolkodó, egy újszerű filozófia jelentős képviselője és érzékeny, remek tollú regényíró.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

Betty Friedan forradalmi műben írta meg, mitől szenvedtek az amerikai álmot élő háziasszonyok

Mérföldkőnek számít a feminizmus történetében Betty Friedan 1963-ban megjelent könyve, a feminizmus második hullámának elindítójaként szoktak rá hivatkozni. Olvass bele! 

...
Nagy

A nőiesség kultusza még ma is sok nőt hátráltat az önmegvalósításban

Csaknem hatvan év késéssel jelent meg magyarul a feminista irodalom mérföldköve, A nőiesség kultusza, az időzítés azonban így sem rossz, hiszen a benne foglaltak a mai Magyarországon is elég aktuálisak. Betty Friedan újságíró, polgárjogi aktivista dacból kezdte el írni az amerikai nők helyzetéről szóló nagyszabású munkáját, ez a dac pedig addig vezette, amíg el nem indította a feminizmus második hullámát a 60-as években. 

...
Kritika

Beauvoir ifjúkori önarcképe(i)

Hírek
...
Hírek

Rossz olvasási módszer miatt perlik a szülők az iskolát

...
Hírek

Simon Márton: Ez a város egy elhagyott pornóforgatókönyv (videó!)

...
Hírek

Láng Zsolt Mészöly Miklós-díjat kap

...
Promóció

Könyvek, melyek segíthetnek kellő motivációt adni a testmozgáshoz

...
Hírek

„Rémes diák voltam" – árulta el Murakami a díszdoktorrá avatásán

...
Promóció

Hogyan válasszunk tökéletes mesekönyvet?

Kiemeltek
...
Beleolvasó

A Keleti-blokk titkai a demencia homályába vesznek - Olvass bele Pasi Ilmari Jääskeläinen regényébe!

Milyen titkokat rejtegetett a nemzetközi karriert befutó pszichoterapeuta édesanya?

...
Podcast

Visky András: A gyermekeink tartottak életben bennünket (Podcast)

Elérkeztünk Ott Anna szülőségről szóló podcastjának utolsó részéhez: ezúttal Visky András írót kérdeztük.

...
Könyves Advent

Könyves társasjátékok ovisoknak

Kufliktól Babarókáig társasok a kedvenc könyveitek alapján!

A hét könyve
Kritika
Grecsó Krisztián családtörténetében háborúk dúlnak a szabadságért
...
Nagy

A Mozgókép 2024 legjobb könyve: a film akkor is forog, ha nácik diktálnak és táborokból hozzák a statisztákat

Daniel Kehlmann regénye megmutatja, hogy egy totalitárius rendszerben mit jelent művésznek lenni akkor is, ha arra kényszerítik az embert, amit nem akar.

...
Nagy

2024 legjobb könyvei 10-1.

Így olvastunk mi 2024-ben.

Szerzőink

...
Kolozsi Orsolya

Jón Kalman Stefánsson: A költészetre nincsenek hatással az idő törvényei

...
Borbély Zsuzsa

A bolti sorozatgyilkosságoktól a Fenyő-gyilkosságig Doszpot Péterrel

...
Tasi Annabella

A Száz év magány sorozatot akár Márquez is készíthette volna 

...

Visky András: A gyermekeink tartottak életben bennünket (Podcast)

...

2024 legjobb könyvei! Kibeszélő!

...

A jövő hangjai: Beszélgetés Simon Mártonnal (Podcast)