Vitatható viszonyok, évtizedekig kiadatlan regény és húszezer olvasói levél - 115 éve született Simone de Beauvoir

Vitatható viszonyok, évtizedekig kiadatlan regény és húszezer olvasói levél - 115 éve született Simone de Beauvoir

Kevés nagyobb hatású filozófust ismerhetünk a huszadik században, mint Simone de Beauvoirt, helye minden kétséget kizárólag a kötelező olvasmányok között kellene, hogy legyen. A második nem szerzője 1908. január 9-én született. 

ld | 2023. január 09. |

A katolikus neveltetést kapott, majd magát ateistának valló feminista filozófus életrajza és személyisége rendkívül összetett és sok vitát váltott ki, elsősorban kiskorú lányokkal folytatott viszonyai miatt, akiket Jean-Paul Sartre-nak is bemutatott. Sartre és Beauvoir a Sorbonne-on ismerkedtek meg, egy pár voltak, de sosem házasodtak össze. Beauvoir élete végéig fenntartotta függetlenségét.

Simone de Beauvoir
A második nem
 Ford. Görög Lívia, Somló Vera, Gondolat Kiadó, 1969, 578 oldal
-

A második nem című könyve, amely a feminizmus második hullámának egyik alapműve, 1949-ben jelent meg és ez hozta el számára a nemzetközi ismertséget is. A ‘70-es évektől a második hullámos feminista mozgalmak vezetője lett, elsőként száll síkra az abortusz büntetlensége mellett. Érdeklődése középpontjában az egzisztencialista nézőpontból felvetett morális kérdések, és a női sors, a nők szabadságharca állt. Sartre ápolója volt egészen annak haláláig, 1980-ig. 1981-ben jelent meg A búcsúzás ceremóniája (La Cérémonie des adieux) c. írása, melyben Sartre utolsó éveiről ír. Beauvoir 1986. április 14-én halt meg, a párizsi Montparnasse-i temetőben temették el.

Önéletrajzi ihletésű regényeit, melyekben anyjáról, háborúról vagy éppen gyerekkoráról ír, néhány évvel ezelőtt adta ki a Jaffa Kiadó.

  

Élete során húszezer levelet kapott, melyben tanácsot kértek tőle az olvasói

Egy 2020-ban (angolul) megjelent kötet tanúsága szerint élete során az író-filozófus mintegy 20 ezer levelet kapott, melyekben tanácsot kértek tőle az emberek.

A második nem című kötete 1949-es megjelenése óta valódi feminista ikonnak számított Simone de Beauvoir, ráadásul Jean-Paul Sartre-ral való nyitott kapcsolata sem volt a korban éppen hagyományosnak mondható. A kötet (Sex, Love, and Letters: Writing Simone de Beauvoir) szerint talán pontosan ez az oka, hogy az olvasók a világ minden tájáról levelekkel bombázták az író-filozófust, melyekben a szerelemről és a szexualitásról is kikérték a tanácsát. 

 

Intim levelekben kérték Beauvoir tanácsait az olvasók
Intim levelekben kérték Beauvoir tanácsait az olvasók

Hagyományosnak éppen nem mondható szerelmi élete miatt az emberek könnyen megnyíltak Simone de Beauvoir előtt, sőt, egy most megjelenő kötet szerint élete során az író-filozófus mintegy 20 ezer levelet kapott, melyekben tanácsot kértek tőle az emberek.

Tovább olvasok

Egyik regénye több mint 50 évig publikálatlan maradt

1954-ben Simone de Beauvoir írt egy önéletrajzi ihletésű regényt, amely életében sosem látott napvilágot. A kéziratot, amely egy életre-halálra szóló barátság megrázó és intim története, több mint fél évszázaddal később a nevelt lánya adta közre. 

SIMONE DE BEAUVOIR
Elválaszthatatlanok

Ford.: Bíró Péter, Jaffa, 2020, 207 oldal

-

Sartre szerint a legjobb könyvét az anyja haláláról írta

1963. október 24-én Beauvoir Rómában tartózkodott Jean-Paul Sartre-ral, amikor telefonon értesítették, hogy édesanyját kórházba kellett szállítani. Az írónő azonnal visszatért Párizsba, és húgával felváltva négy hetet őrködtek anyjuk betegágya mellett, egészen a haláláig.  

A rémület, a feléledő remény, a lesújtó bizonyosság, a kétségbeesés és a gyász hol ólomlassúsággal vánszorgó, hol feltartóztathatatlan gyorsasággal elszálló napjaiban, óráiban Simone de Beauvoir Szelíd halál című könyvében felidézi és újra átgondolja anyjával való kapcsolatát, amely nem volt mindig konfliktusmentes. Simone élete nagyobb részében a család fekete báránya volt, aki megtagadta az anyja számára oly fontos vallást, feminista nézeteket vallott és egy értelmiségi nő vált belőle, akitől intellektusa miatt az örök kiszolgáltatottságban élő anya világ életében tartott. A halál sok mindent megváltoztat: édesanyja a végső gyónást és a pap jelenlétét elutasítva kizárólag lányait szerette volna maga mellett tudni élete utolsó napjaiban - írta Ott Anna a Szelíd halál magyar megjelenése okán 2020-ban. Ezt a könyvét Jean-Paul Sartre Beauvoir egyik legjobb írásának tartotta.

Simone de Beauvoir

Szelíd halál

Ford.: Takács M. József, Jaffa Kiadó, 2019, 160 oldal

-

Mások vére című regényét sokáig a francia ellenállás alapművének tartották 

Simone de Beauvoir felvillanó emlékekből összeálló, a bűntudat, a felelősség kérdését boncolgató regénye felvonultatja az egzisztencializmus valamennyi fontos témáját.

A Mások vérét sokáig a második világháborús francia ellenállásról szóló műként tartották számon, pedig cselekménye a húszas évek végétől a világháború közepéig tartó időszakot öleli fel, széles történelmi és társadalmi körképet adva Franciaországról és a háború felé tántorgó Európáról. 

SIMONE DE BEAUVOIR
Mások vére

Ford.: Bíró Péter, Jaffa, Budapest, 2020, 256 oldal

-

A regényt Simone de Beauvoir 1941 októbere és 1943 májusa között, az események közvetlen hatása alatt írta egy kávéházi asztalnál - talán ebből is ered magával ragadó, nyers ereje, lendülete, lenyűgöző érzékletessége. A könyvet 2020-ban adta ki a Jaffa Kiadó először magyarul és újabb bizonyítéka lehet annak, hogy szerzője egyszerre volt eredeti gondolkodó, egy újszerű filozófia jelentős képviselője és érzékeny, remek tollú regényíró.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

Betty Friedan forradalmi műben írta meg, mitől szenvedtek az amerikai álmot élő háziasszonyok

Mérföldkőnek számít a feminizmus történetében Betty Friedan 1963-ban megjelent könyve, a feminizmus második hullámának elindítójaként szoktak rá hivatkozni. Olvass bele! 

...
Nagy

A nőiesség kultusza még ma is sok nőt hátráltat az önmegvalósításban

Csaknem hatvan év késéssel jelent meg magyarul a feminista irodalom mérföldköve, A nőiesség kultusza, az időzítés azonban így sem rossz, hiszen a benne foglaltak a mai Magyarországon is elég aktuálisak. Betty Friedan újságíró, polgárjogi aktivista dacból kezdte el írni az amerikai nők helyzetéről szóló nagyszabású munkáját, ez a dac pedig addig vezette, amíg el nem indította a feminizmus második hullámát a 60-as években. 

...
Kritika

Beauvoir ifjúkori önarcképe(i)

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

Hírek
...
Nagy

Czinki Ferenc: Az lehet, hogy mások a történelemben élnek, én az irodalomban [Margó-díj zsűri]

...
Beleolvasó

Ali Smith új regényében párhuzamot von jelenünk és a középkori pestisjárvány időszaka között

...
Beleolvasó

Valaki szivárványszínűre mázolja a Szabadság-szobrot Bíró Péter új regényében

...
Hírek

Csoóri Sándor szellemiségét idézi meg a Platon Karataev új dala

...
Szórakozás

Ezeket a könyveket olvasd, ha tetszett a Heartstopper

...
Beleolvasó

Így viaskodik az újrakezdéssel Bakos Gyöngyi novellájának szereplője

Kiemeltek
...
Nagy

Nyáry Luca: Sally Rooney minden regényében van egy meleg pulcsiba burkolózó, nyafogó nő

Egy különleges beszélgetés keretében, Nyáry Krisztiánnal, Nyáry Lucával és Nyáry Lizával mutatták be Sally Rooney új kötetét. Az Intermezzóról Szűcs Péter kérdezte a vendégeket.

...
Podcast

Gyurkó Szilvia: Csak ha rendben vagy, akkor tudsz segíteni a családodnak és más gyerekeknek

Az Ezt senki nem mondta! podcastban ezúttal Gyurkó Szilvia mesélt munkafüggőségről, hivatástudat és gyerekvállalás viszonyáról, és a jó jelenlétről is.

...
Nagy

Gőgös idealista vagy játszmák áldozata volt a Habsburg főherceg, akit Mexikó császáraként végeztek ki?

Edward Shawcross brit történészt kérdeztük Ferenc József öccsének tragikus újvilági kalandjáról. A bábjátékos III. Napóleonról, és Sisi érzéketlen viselkedéséről is.

A hét könyve
Kritika
Dühkitörések, fájdalom, kétségbeesés – Max Porter regénye egy kamasz tudatának mélyére vezet
...
Nagy

Gyurkó Szilvia és a jobb világba vetett hit – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Elindult az Ezt senki nem mondta! című podcastunk második évada, a második epizód vendége Gyurkó Szilvia volt. A beszélgetéshez könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Nagy

A Mona tekintete arról mesél, hogy a művészet mindig az élet szolgálatában áll

Francia könyvsiker művészetről, egy nagypapa és unokája kapcsolatáról, valamint életleckékről.

Szerzőink

...
Ott Anna

Gyurkó Szilvia és a jobb világba vetett hit – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

...
ki

Gyuricza Gergely: Azt szerettem volna, hogy a könyvem művészetterápiához is használják

...
Valuska László

Darvasi László: A neandervölgyi beszélni nem, de sírni tudott - Könyves Podcast

...

Pálos Hanna: Beképzeltség nélkül tudom, ki az a lány, akit Halász Rita a Mély levegőben megírt

...

Ha minden mágikus és fantasztikus, épp a lényeg veszik el Tolkienból [A hatalom gyűrűi-kibeszélő II/2.]

...

Gyurkó Szilvia: Talán a síromon is az lesz a mottó, hogy ezt senki nem mondta előre [Podcast]