Hogyan képzelték el a sárkányokat a különböző mítoszok?

A sárkányok iránt tanúsított megszállottságunk nem a Trónok harcával kezdődött: az emberiséget évezredek óta foglalkoztatja ez a pikkelyekkel borított mitikus lény.

A sárkányok eredete

De mi teszi a sárkányokat ilyen érdekessé? Hogy lehet, hogy a világ minden táján találhatunk róluk szóló történeteket?

Egyes elméletek szerint a dinoszauruszok csontvázai ihlették a sárkányokról szóló történeteket. Egy, a Kr. e. 4. században élő kínai történész például egy sárkány fosszíliájaként beszélt írásaiban egy dinoszaurusz-leletről. Azonban a legtöbb tudós egyetért abban, hogy a sárkány mitológiai alakja már az ehhez hasonló felfedezéseket megelőzően is létezett, és a fosszíliák csupán megerősítésként szolgáltak.

Más kutatók szerint a sárkány alakját az emberek kígyóktól való félelme hívta életre –

a különös, végtag nélküli hüllőktől való rettegés velünk született tulajdonság, mely más főemlősöknél is megfigyelhető.

Ugyanakkor a sárkányok nem minden kultúrkörben számítanak veszedelmesnek – a hétfejű szörnyeken nevelkedett közönség számára talán a kínai mítoszok hozhatják a legnagyobb meglepetést tiszteletreméltó, bölcs sárkányaikkal.

Ebben a cikkben összegyűjtöttünk párat a legfontosabb, sárkányokról szóló történetekről, a kínai longtól egészen a Beowulf gyilkos szörnyetegéig.

Kína: a vizek őrzője

A kínai legendákban megjelenő longot nem jellemzik pusztító lángcsóvák: ő a víz őrzője, aki felhőt ereget orrlyukaiból és esővel öntözi a földet. Egyes történetek szerint

a long repte határozza meg a köd leszálltát, a Nap felkeltét és az évszakok váltakozását.

A kínai kultúrában a sárkány fenséges és bölcs állat – nem csoda hát, hogy a Han-dinasztia saját szimbólumává tette, hogy így erősítse a monarchiát.

Az agyaras, kígyószerű lény alakja a mai napig elengedhetetlen része a holdújév ünnepének, és a kínai asztrológia legnépszerűbb jegyének számít – a Sárkány Évében született gyerekeket különlegesnek tartják.

Japán: a nyolcfejű szörny

Merőben más elképzelésre bukkanunk a japán hagyományban. A sintó mitológia szerint a nyolcfejű sárkány, az emberevő Jamata no Orocsi sokáig rettegésben tartotta az egész szigetet.

A borzalomnak végül Szuszanoo isten vetett véget: mikor Izumo megyére lecsapva a sárkány egy-egy szűz lányt követelt mind a nyolc fejének,

Szuszanoo a lányok helyett nyolc szakéval töltött edényt helyezett elé,

majd levágta a lerészegedett sárkány összes fejét.

India: az aszályhozó Vritra

A Rigvéda számol be a háromfejű Vritra rémtetteiről és haláláról. A kínai mitológiához hasonlóan a sárkány hatalommal rendelkezett a víz felett, ám Vritra visszaélt erejével:

megakadályozta az esők érkezését, és szörnyű aszállyal sújtotta a földet.

Csak a hindu főisten, Indra volt képes megakadályozni, hogy a sárkány tovább pusztítson. Miután Indra legyőzte a szörnyet, az eső visszatért a földre, és új korszak köszöntött be.

A Közel-Kelet: sárkányok és hősök

A mezopotámiai mitológia szerint a világ egy sárkány halálával jött létre. A történet szerint az idők kezdete előtt Marduk isten harcba szállt az istenek anyjával, a sárkányként is ábrázolt Tiamattal, és kettészelte őt –

Tiamat testének egyik fele lett az ég, a másik a föld.

De a perzsa hagyomány is bővelkedik sárkányokban és ellenük harcoló hősökben. A Sáhnáme tanúsága szerint Bahrám-Gór király több sárkányszerű szörnyet – azit – is legyőzött, míg Isfandiyar hercegnek egy tűzokádó sárkánnyal is meg kellett küzdenie a hét próba során, amit fogságba jutott nővérei kiszabadításáért vitt végbe.

Hellász és Róma: mítosz és tudomány

A gonosz sárkány alakja több görög és római mítoszban is felbukkan, de talán egy sincs olyan híres, mint a kilencfejű Hüdra, akivel Héraklész 12 próbája során csapott össze.

A kígyószerű szörnyeteg megölését jelentősen nehezítette, hogy minden levágott fej helyén két újabb fej nőtt ki

– ahogy arra a Disney Herkulesének rajongói minden bizonnyal emlékeznek. Végül Héraklész és vele küzdő unokaöccse, Iolaosz felfedezték, hogy a fáklyával megégetett nyakon nem nő ki új fej, és közös erővel sikeresen végeztek a szörnyeteggel.

Sokat megtudhatunk a római történetírótól, idősebb Pliniustól is, aki lelkiismeretesen feljegyezte a kígyószerű szörnyetegről szerzett információit. Plinius egy helyütt azt írta, hogy egy sárkány képes csupán a farkával megfojtani egy elefántot – amit készséggel elhiszünk neki, elvégre az unikornisok viselkedéséről is megfellebbezhetetlen adatokkal rendelkezett.

Nyugat-Európa: Beowulf és a szörny

A germán mitológiában a sárkány tűzokádó, szárnyas szörnyeteg, mely egy barlang mélyén őrzi kincseit.

Vele találkozunk a Beowulfban, az óangol elbeszélő költeményben is: miután meglopják, a feldühödött sárkány lecsap a szomszédos falura.

Ekkor lép színre a történet címszereplője, a korosodó Beowulf, aki társaival sikeresen megöli a szörnyet.

A győzelem azonban a hős életébe kerül: a harc közben a sárkány Beowulf nyakába mélyeszti fogait, és halálos sebet ejt rajta.

Magyarország: a magyar bestiák

Végül, de nem utolsósorban érdemes megemlíteni a hazánk folklórjában megjelenő sárkányokat is. Ahogy azt Magyar Zoltán Bestarium Hungaricum című művéből megtudhatjuk, a sárkány alakja már a honfoglalás előtt megjelent a magyar hagyományban, többnyire hatalmas, pikkelyes, hüllőszerű lényként.

A kínai és az indiai történetekhez hasonlóan ezek a sárkányok gyakran kötődtek vizekhez

– elsősorban tavakhoz, mocsarakhoz és kutakhoz –, és előfordult, hogy hatalmukkal elapasztották a vizet vagy éppenséggel pusztító viharral sújtották a földet.

De a magyar hősmesékben feltűnt egy egészen másféle sárkányalak is: egy emberszabású démon, aki királylányokat rabolt és földalatti várakban él – s az emberektől csupán természetfeletti ereje különbözteti meg.

 

Nyitókép: DeviantArt

(Smithsonian)

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Arthur királytól a keleti sárkányokig: mágiatörténeti szak indul az Exeteri Egyetemen

Az akadémiai körökben és azon kívül is egyre nagyobb az érdeklődés a mágia és az okkultizmus története iránt.

...
Gyerekirodalom

Sárkányos, balatoni, pöttyös - A legújabb gyerekkönyvek közül válogattunk!

Az Ünnepi Könyvhétre megint rengeteg izgalmas kötettel készültek a gyerekkönyvkiadók; ezek közül hoztunk most el nektek tízet.

...
Nagy

A magyar folklórban annyi a mágikus képességű ember, ami Európában is párját ritkítja

Az év egyik szenzációjává vált a Bestiarium Hungaricum, mely a magyar hiedelmek természetfeletti tulajdonságokkal bíró állatait, lényeit és alakjait összegzi. A szerzőkkel, Magyar Zoltánnal, P. Szathmáry Istvánnal és Németh Gyulával beszélgettünk a hiedelmeinkről, a kötet sikeréről, de a sárkányok és a boszorkányok sem maradhattak ki.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Harari az AI-ról: Soha ne idézz meg olyan erőt, amit nem tudsz irányítani

Felejtsd el a hollywoodi képsorokat az utcákon randalírozó, fegyveres robotokról, az AI valósága sokkal veszélyesebb – figyelmeztet az izraeli történész és író Harari az új könyvében, amiből a Guardian közölt exkluzív részletet.

...
Zöld

A fantáziád segít a legtöbbet az ökológiai válság ellen - Olvass bele a Világelejébe!

Folyton reménytelen elemzésekkel találkozol? Olvasnál már végre valami lelkesítőt is az ökológiai válság kapcsán? Mutatunk egy részletet.

...
Zöld

Másképp kezeli a gyerekek agya a nyomtatott és a digitális szöveget

A digitális korban a hagyományos nyomtatott médiáról a képernyőre váltás általános tendencia, mely a gyerekeket is érinti. Egy tanulmány nemrégiben rámutatott arra, hogy az agyban zajló folyamatok nem pontosan ugyanazok, amikor a gyerekek digitális eszközről vagy nyomtatott kiadványból olvasnak. 

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Ian McKellen: Ha szeretnétek viszontlátni A Gyűrűk Ura Gandalfjaként, siessetek!

A legendás színész szívesen eljátszaná még egyszer Gandalfot, ezért azt üzente A Gyűrűk Ura-franchise gyártóinak, hogy a forgatókönyv megírásával ne teketóriázzanak túl sokat.

...
Szórakozás

Ezeket a könyveket olvasták a Jóbarátok szereplői

A Jóbarátok egy egész televíziós korszakot határozott meg és több mint huszonöt évvel a bemutatója után is az egyik legnépszerűbb sorozat a világon. Több mint 200 epizódon keresztül követhettük Rachel, Monica, Phoebe, Joey, Chandler és Ross életét, most pedig megmutatjuk, milyen könyveket olvastak. 

...
Szórakozás

Miért olyan ellentmondásos az It Ends With Us fogadtatása?

Colleen Hoover világszerte népszerű, ám ellentmondásos regénye Blake Lively főszereplésével debütált a mozikban, ám az It Ends With Us – Velünk véget ér adaptációjának vegyes a fogadtatása. 

Természetesen olvasok
...
Zöld

3 könyv szülőknek, amit érdemes előjegyezni szeptemberben

...
Zöld

Most éppen naponta ennyi lépést kell tenned a tudósok szerint az egészségedért + 3 könyv

...
Zöld

A fantáziád segít a legtöbbet az ökológiai válság ellen - Olvass bele a Világelejébe!

...
Zöld

Ha rendet raksz az íróasztalodon, sikeresebb leszel a munkában – Olvass bele Marie Kondo új könyvébe!

...
Zöld

Lassan járj, tovább érsz – 5 könyv a slow livingről

...
Zöld

Bemutatjuk Eve-et, a DNS-gyűjtő robothalat

...
Zöld

Az allergia sokkal több, mint egyszerű biológiai reakció – Olvass bele!

...
Zöld

10 dolog, amivel az írás javíthatja a mentális egészségünket

...
Zöld

Tovább él, aki a megfelelő emberekkel osztja meg az életét – 3 könyv a barátságról

A hét könyve
Kritika
Knausgard az öröklét farkasaival ered a halhatatlanság nyomába
...
Nagy

Bánhidi Lilla: Most jó

„Hol a képernyőt nézték, hol a telefon kijelzőjén egymást. Másfél óra helyett majdnem két órán át tartott a film.” Bánhidi Lilla A töltőm ott maradt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a hetedik rész.