Arthur királytól a keleti sárkányokig: mágiatörténeti szak indul az Exeteri Egyetemen

Arthur királytól a keleti sárkányokig: mágiatörténeti szak indul az Exeteri Egyetemen

Az akadémiai körökben és azon kívül is egyre nagyobb az érdeklődés a mágia és az okkultizmus története iránt, így 2024-től már egyetemi mesterképzés keretében tanulhatnak a diákok több tudományterület vonatkozó eredményeiről.

sa | 2023. október 06. |

A program célja, hogy a diákok megismerhessék a boszorkányság és a mágia történetét, valamint ezeknek a társadalomra és a tudományokra gyakorolt hatásait világszerte. Az oktatók a történelem, az irodalom, a dráma, a vallás, a filozófia, a régészet és a szociológia területeiről érkeznek, a varázslat szerepét pedig a nyugati és a keleti kultúrában is vizsgálják majd. Az egyetem tájékoztatása szerint ez az egyetlen posztgraduális kurzus az Egyesült Királyságban, ami ennyire széleskörűen fogja össze a különböző tudományterületek eredményeit.

A hallgatók az órákon foglalkoznak majd például 

a sárkányok szerepével a nyugati irodalomban és művészetekben, Arthur király legendájával, paleográfiával (az írás történetének tudománya), az iszlám gondolkodással, elméleti és gyakorlati régészettel, illetve a nők középkori ábrázolásával is.

Emily Selove professzor, a program vezetője szerint a mágia és a boszorkányság története érinti a társadalmunk legsürgősebb kérdéseit is: "A dekolonizáció, az alternatív ismeretelméletek feltárása, a feminizmus és a rasszizmusellenesség a program szerves részét képezik."

A program az Arab és Iszlám Tanulmányok Intézetében indul, és Selove szerint alkalmat ad arra, hogy 

felülvizsgálják azt a feltételezést, ami szerint a Nyugat a racionalizmus és a tudomány hazája, míg a világ többi része a mágia és a babonák földje.

Az egyetem tájékoztatása szerint a diplomával el lehet majd helyezkedni múzeumokban, könyvtárakban, a könyvkiadásban, a turizmusban, a kulturális örökségvédelemben, valamint az oktatás, a tanácsadás és a mentorálás területein is.

(BBC)



Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Arthur királyról szól a májusban megjelenő Tolkien-mű

...
Szórakozás

A Zöld Lovag leszámol azzal, amit a hősiességről gondolunk

David Lowery az Artúr-mondakör világába kalauzol, filmje titokzatos és látomásos, és végre egy olyan fantasy, ami gondol is valamit a szövegről, amit feldolgozott.

...
Kritika

Loki visszaadja egy boszorkány szívét és ezzel elkezdődik a világvége

A skandináv mitológia történeteit meséli újra női szemszögből Genevieve Gornichec regénye, A boszorkány szíve, amely a Ragnarököt övező északi mondák izgalmas újragondolása. A világvége-vízió mesél szerelemről, sorsról, árulásról, hatalomról, bűnhődésről és az önmagunkhoz való visszatalálás erejéről is.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

...
Nagy

A Mona tekintete arról mesél, hogy a művészet mindig az élet szolgálatában áll

Francia könyvsiker művészetről, egy nagypapa és unokája kapcsolatáról, valamint életleckékről.

Szerzőink

...
Ott Anna

Gyurkó Szilvia és a jobb világba vetett hit – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

...
ki

Gyuricza Gergely: Azt szerettem volna, hogy a könyvem művészetterápiához is használják

...
Valuska László

Darvasi László: A neandervölgyi beszélni nem, de sírni tudott - Könyves Podcast

Kiemeltek
...
Nagy

Nyáry Luca: Sally Rooney minden regényében van egy meleg pulcsiba burkolózó, nyafogó nő

Egy különleges beszélgetés keretében, Nyáry Krisztiánnal, Nyáry Lucával és Nyáry Lizával mutatták be Sally Rooney új kötetét. Az Intermezzóról Szűcs Péter kérdezte a vendégeket.

...
Podcast

Gyurkó Szilvia: Csak ha rendben vagy, akkor tudsz segíteni a családodnak és más gyerekeknek

Az Ezt senki nem mondta! podcastban ezúttal Gyurkó Szilvia mesélt munkafüggőségről, hivatástudat és gyerekvállalás viszonyáról, és a jó jelenlétről is.

...
Nagy

Gőgös idealista vagy játszmák áldozata volt a Habsburg főherceg, akit Mexikó császáraként végeztek ki?

Edward Shawcross brit történészt kérdeztük Ferenc József öccsének tragikus újvilági kalandjáról. A bábjátékos III. Napóleonról, és Sisi érzéketlen viselkedéséről is.

A hét könyve
Kritika
Dühkitörések, fájdalom, kétségbeesés – Max Porter regénye egy kamasz tudatának mélyére vezet
...
Nagy

Gyurkó Szilvia és a jobb világba vetett hit – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Elindult az Ezt senki nem mondta! című podcastunk második évada, a második epizód vendége Gyurkó Szilvia volt. A beszélgetéshez könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.