Javában tart a 94. Ünnepi Könyvhét (Margócsy István megnyitó beszédét ITT olvashatjátok), és a frissen megjelent könyvek közül ajánlottunk már verseskötetet, nonfictiont, történelmi témájú könyveket, magyar regényeket és elbeszéléseket, most pedig a gyerekkönyvek közül válogattunk. A rendkívül színes és gazdag kínálatból most csak tíz kötetet választottunk ki (az elérhető, izgalmasabbnál izgalmasabb könyvek száma persze sokkal nagyobb), és a listában a kisebbektől haladunk a nagyobbaknak szóló kötetek felé.
Hervé Tullet: Oh! Pötty hangok
A kisgyerekes családok ismerősként üdvözölhetik Hervé Tullet Pötty könyvét, amelynek elkészült a "hangos változata" is. Ahhoz viszont, hogy a könyv valóban meg is szólaljon, elengedhetetlen az olvasó, aki kezét a pacákra bökve szórakoztathatja magát (vagy éppen másokat), és kalandozhat a színek, a pöttyök és a hangok birodalmában.
Kiss Lehel: Meglessük a pandát
Kiss Lehel és Kürti Andrea lapozója (amely a Gutengerg Kiadó gondozásában jelent meg) olyan állatokkal ismerteti meg a gyerekeket, amelyek száma napról-napra kevesebb, és könnyen megtörténhet, hogy rövid idő múlva már csak szép emlék marad, hogy ők is itt jártak a földön. A kötet lapjain felbukkan például a panda, az elefánt vagy épp a kék bálna, csupa olyan állat, amelyeket izgalmas meglesni a képzeletbeli bozótosokban, hajók fedélzetéről, kopár dombhátakról.
Alács Anna: Képeslap El Idilióból
Gallo, a kiskakas napjai egyhangúan telnek egy tojásgyárban. Egyetlen barátja a távoli országokról mesélő kismadár, aki látogatásaival megszínesíti a napjait. Ám egy őszi délután hiába várja többé a kismadarat, nem lesz, aki felvidítsa őt a szürke hétköznapokban. A bánatos kiskakas élete azonban egy csapásra megváltozik, miután egy rejtélyes képeslapot kap, és útra kel. Mi történik, ha a szürke hétköznapok egyszer csak minket is szürkére színeznek? Megéri a régi megszokottat az ismeretlen újra cserélni? Vajon ugyanazt jelenti otthon lenni és a helyünkön lenni?
M. Kácsor Zoltán: A sárkányok fővárosa
Tűzfészket, a sárkányok fővárosát olyan veszély fenyegeti, amilyennel a lakóinak évszázadok óta nem kellett szembenézniük. A vaskalapos Háromig Számolok csak úgy mentheti meg az otthonát, ha elfogadja, hogy az élet nem mindig fekete-fehér. Vajon egy rókaképű sárkány, egy különc tűzdzsinn és egy önmagával örökösen vitatkozó háromfejű fenevad segítségével szembeszállhat az ismeretlen ellenséggel? És vajon ki mer a sárkányokkal ujjat húzni? M. Kácsor Zoltán legújabb mesekönyvéből ez is kiderül.
Joanna Concejo: T mint tenger
A Könyvhétre időzítve jelent meg a Csirimojó Kiadó gondozásában és Vas Viktória fordításában a lengyel Joanna Concejo képeskönyve, a T mint tenger. Hőséről - nevének kezdőbetűjén kívül - keveset tudunk: az biztos, hogy sokat tartózkodik a parton, és azt kívánja, bár olyan lenne, mint a tenger. Kék szeme van, néha szomorú, és rengeteg kérdés foglalkoztatja. Joanna Concejo poétikus képeskönyve egyszerre szól a tengerről és a partján ábrándozó fiúról, emellett fájdalomról, örömről és reményről is mesél.
Wéber Anikó: Anna Tükörképföldön
Anna csendes kislány. Legszívesebben az ablakban üldögél, és álmodozik. Délutánonként a parkban sétál apával, beszélget a fákkal, figyeli a madarakat és a téli álomra igyekvő süniket. Amikor az apukája elveszti a munkáját, és felbomlik a családi harmónia, elhatározza, hogy megoldja a problémákat, ha törik, ha szakad. Ehhez azonban el kell látogatnia Tükörképföldre, ahol minden ugyanolyan, mégis kicsit más... Aki ott jár, hirtelen jobban megérti a körülötte élők bánatát, és megtalálja az utat hozzájuk. Wéber Anikó legújabb mesekönyve a Pagony Zseblámpás Könyvek sorozatában jelent meg.
Zalka Csenge Virág: Nagyvárosi népmesék
Zalka Csenge Virág legújabb kötete olyan népmeséket tartalmaz, amelyek a városi gyerekek számára felismerhető, mindennapi dolgokhoz kötődnek: a játszóterekhez, a parkok fáihoz, vagy épp a szobrok fején gubbasztó madarakhoz. A szerző több kontinens mesekincséből válogatta ezeket a történeteket, amelynek olvasói friss szemmel csodálkozhatnak rá megszokott környezetükre. Számukra a ginkófa már nemcsak dísznövény, hanem tündér is, és ha egymást szimatoló kutyákat vesznek észre, bizonyára eszükbe jut, hogy mint mindenről, erről is van egy mese.
Király Anikó: A balatoni sellő
A balatonfüredi Rózsalakba rég nem látott lakók érkeznek. A kalandvágyó, cserfes Szofi alig várja, hogy újra felfedezze a helyet, ahová nagyszülei emléke köti, és új barátokat szerezzen, köztük egy Jókai nevű írót. A város az Anna-bálra készülődik, a bál szépe majd a Balaton Jégszíve nevű, gyönyörű ékszert viselheti. Ám különös események zavarják meg az előkészületeket: feltűnik a balatoni sellő, egy csendőr pedig mindent megtesz, hogy egy rejtélyes iránytű ne juthasson el tulajdonosához. Király Anikó legújabb kötete a Szép Magyar Könyv-díjas Új Kedvencek-sorozat részeként jelent meg.
Fiala Borcsa: Lepkebáb
Liza világa kerek és biztonságos. Aztán kiderül, hogy mégsem annyira tökéletes, mint hitte, de hát legkésőbb kamaszkorában mindenki rájön erre. Arra viszont nem számított, hogy egy szokványos délutánon megnyílik alatta a padló, elnyeli a sötétség, és kezdetét veszi végtelennek tűnő, világokon, veszélyeken, kemény próbatételeken keresztül vezető útja. A megpróbáltatások során súlyos kérdésekben kénytelen dönteni: élet, halál, becsület, felelősség. Egy különös házban bepillanthat a lehetséges jövőjébe, és egy szigeten megtalálja a szerelem is. De Liza haza akar térni. Mindenáron.
Marisha Rasi-Koskinen: A Nap sötét oldala
A tizenhat éves Emília egész életében Bánya városában lakott a nagyapjával. Az udvaruk végében álló öreg fészert Emília születése és anyja halála óta lakatra zárva tartják. Mikor az ajtó végre kinyílik, a lány egy fénykép pontosságú rajzot talál odabent. A kép őt magát ábrázolja… Emíliát örvény ragadja el, amely a város rémisztő titkainak közelébe és a saját múltjába sodorja. Ahogy alámerül a bánya sötét vizében, élete örökre megváltozik. Marisha Rasi-Koskinen Tamperében élő, többszörös irodalmi díjas finn író és pszichológus. Első ifjúsági regényét, A Nap sötét oldalát 2019-ben hazája legrangosabb ifjúsági irodalmi elismerésével, a Finlandia Junior-díjjal jutalmazták.