Pető Péter: Az újkori moralizálás végtelenül élet- és szabadságellenes

Pető Péter: Az újkori moralizálás végtelenül élet- és szabadságellenes

Csütörtökön, a Margón mutatták be Pető Péter harmadik regényét. Az Olyan gyönyörű ez a szöveg, hogy csak pucéran olvasom egy válóbuliba kalauzol, amiben a szereplők sztorijain keresztül Pető a társadalmi megosztottságainkat vizsgálja. A beszélgetésen szóba került a bűn fogalma, a képzelet és valóság aránya a jó fikcióban és az újkori érzékenységeink káros hatása is. A szerzőt Kadarkai Endre kérdezte.

Fotó: Posztós János

sa | 2023. október 13. |
Pető Péter
Olyan gyönyörű ez a szöveg, hogy csak pucéran olvasom
Pesti Kalligram, 2023, 304 oldal
-

Provokatív-e a könyv, aminek ilyen címe van? - szegezte a kérdést Kadarkai a beszélgetés elején Petőnek, a téma pedig közvetve vagy közvetlenül, de végigkísérte a könyvbemutatót. Pető szándéka szerint ugyanis mindannyiunkról akart írni egy olyan világban, amiben éppen „elhülyülünk” a TikToktól és türelmetlenek vagyunk a szövegekkel, mert villámingereket várunk. Utalva arra, hogy ez a meglátás nála visszatérő téma, Pető elmondta, hogy meggyőződése, hogy egyetlen mondatban vagy egyetlen képben csak hazudni lehet. A fikcióban viszont tettenérhető egy olyan érdekes ellentmondás, hogy a jó fikció mindig visszavesz, lecsavar valamennyit a valóságból. Ha egy az egyben azt írnánk a regényekbe, amit reggel a napilapban hírként találunk, az emberek eldobnák a könyvet, mert túl sok lenne nekik, nem éreznék valóságosnak.

A valóság persze így is bőven tartogat muníciót, Pető például rendszeresen jegyzetel „kalandos éjszakákon”, ha lát egy olyan karaktert, pillanatot, ha elcsíp egy olyan mondatot, sztorit. Kicsit más szavakkal, de a mostani regény címét is egy házibuliban hallotta. Az anekdotikus történetek persze sokat alakultak, mire a kötetbe kerültek - sőt, gyakran már maguk a barátok formálták őket. Pető szerint ezeknek a sztoriknak valójában közösségmegtartó funkciójuk van, és

a közös történetek ismételgetésében nem is az a lényeg, hogy pontosan hogyan estek meg, hanem az újramesélés aktusa mint egyfajta rituálé.

Itt említette Jo Nesbø publicisztikáját, aki az ukrán-orosz háború kapcsán azt írta, hogy a végén mindig a legigazabb történetek nyernek. És hiába a kommunikációs törekvések mindkét oldalon, az oroszok azért nem nyerhetik meg ezt az összecsapást, mert az ukránok története az igazabb (itt elolvashatod a teljes szöveget). 

A kötet megírásakor aztán Pető azzal szembesült, hogy az általa elképzelt narratív keret nem működik, erre Fehér Renátó ébresztette rá a kérdéseivel, majd később Király Kinga Júlia, Gyurkovics Tamás és Kácsor Zsolt meglátásainak köszönhetett sokat.

-

A szetting sem válóbuliként indult, hanem lagziként, amikért Pető kifejezetten rajong („a szuperképességem, hogy mindig az utolsó társasággal távozom”) és izgalmas szociokulturális tapasztalatnak tartja, hogy hányféle életkorú, világnézetű félidegen ember kerül ilyenkor egy térbe. Viszont mivel Krusovszky Dénesnek „van egy ilyen csodálatos jelenete”, el kellett vetnie a lagzi ötletét, és válóbuli lett belőle. Ebben érdekesnek tartotta azt is, hogy azok az emberek, akik barátként kísérték a házasság alatt a párt, szertartásosan elbúcsúztatják azt az életszakaszt az életükből. 

A helyszín tehát egy válóbuli, aminek egy pontján mindegyik szereplő elmondja, hogy mi az életének vélelmezett vagy valós főbűne (a kötetben egyébként egy Pető Péter nevű szereplő is feltűnik, a szerző elmondta, hogy nagyon szereti az ilyen identitásjátékokat a könyveiben). Ezekben a beszélgetésekben voltaképp a társadalmunk polarizáltsága mutatkozik meg: 

az, hogy mit tartunk Rossznak és Jónak, vagy hogy erről vannak-e konszenzusaink, kirajzolja a magánéletünk és a közügyeink töréseit is.

Mivel a legtöbb szereplő magánéleti bűnről mesél, Pető elmondta, mennyire idegesíti őt az az újkori moralizálás és érzékenység, ami nem engedi az egyént hibázni és akár a múltból is előás problémákat, hogy aztán cunamiként töröljön el személyeket, karriereket. Pető szerint „a titok is része az életnek”, és ő maga nem hisz a bűntelenségben. Amikor a saját hitet és egyéni jóakaratot tesszük meg alapvetésnek és így tartjuk a másik cselekedeteit helytelennek, a folyamatos számonkérések ellehetetlenítik a párbeszédet az egyének között és később a társadalomban is.  (Arról, hogy szerinte mi a bűn, úgy fogalmazott, fontos lenne úgy élnünk, hogy később együtt tudjunk élni a saját tetteinkkel.)

„Valakinek az érzékenységét minden sérteni fogja” - mondta a szerző arra a felvetésre, hogy tapasztalt-e bármilyen belső gátat alkotóként. Pető szerint írás során már csak azért sem lehet tekintettel lenni mások érzékenységeire, mert a valóság maga sérti az érzékenységünket. 

„Ha elvesszük a világ eseményeinek elbeszélhetőségét, akkor megszűnik a kommunikáció, abból pedig például háborúk lesznek, mint azt most látjuk is.”

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Andrei Dósa pornócastingot leíró fejezetéhez egy magyar film jelentett inspirációt

A brassói születésű szerző a Füveskert című kötetének megírása mögött meghúzódó személyes tapasztalatairól, kutatásairól, utazásairól, valamint a könyvben előbukkanó művészalakokról is beszélt a Margó fesztivál Könyves Színpadán. 

Nyitókép: Kováts Zsófia

...
Nagy

Szilasi László ki akarta írni magát az életéből

Saját és családja életében merül alá, kutat, emlékezik Szilasi László új regényében, amelynek margós bemutatóján szóba került Bach, Knausgård, valamint a Rakéta Regényújság is.

...
Nagy

Vonnák Diána birkózik azzal, hogyan lehet írni az erőszakról

A Margó-díjas szerző estjén szóba került az antropológuspróza, hogy hogyan mesélnek a különböző testek, de a felelősség kérdése is azzal kapcsolatban, hogy Ukrajnáról hogyan ír.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

A hét könyve
Kritika
Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya
...
Nagy

K. Varga Bence: Akna és kampó

„Egyetlen perc. Fent sár és csizma, lent betoncsend, torokkattanás” ‒ K. Varga Bence A csont és a csönd címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a második rész.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

Milyen volt elsőnek lenni? Ki és hogyan képviseli a romákat? Mi történik a romani nyelvvel? Életút-kötete kapcsán többek között ezekről is beszélgettünk Daróczi Ágnessel, a roma mozgalmak egyik úttörő alakjával.

...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

...
Podcast

Anyaság, apaság, az érzések kavalkádja – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk hatodik adásában Szabó T. Anna és Dragomán György voltak a vendégek, a beszélgetésükhöz pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

...
Nagy

Borbély András: Rafi Lajos verse lyukat üt a világon [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Borbély András költő, szerkesztő Rafi Lajos egyik versét választotta.

...
Nagy

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

A pszichológiát és a sötét rejtélyt kiválóan ötvöző krimi, A doboz után a héten került a boltokba A szekta, Läckberg és Fexeus közös regénytrilógiájának második része. Ez alkalomból beszélgettünk a szerzőpárossal.

Természetesen olvasok
...
Zöld

10 dolog, amit jó, ha tudsz a pszichológusodról

...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

...
Zöld

Ebből a sűrű, sötét erdőből csak hetekkel később bukkan fel a hajód - Olvass bele a Mitágó-erdőbe!

...
Zöld

5 friss könyv az önismeretről, amik segítenek elfogadni önmagad

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

...
Zöld

Karikó Katalin eldöntötte, mihez kezd a Nobel-díj mellé kapott pénzzel

...
Zöld

5 könyv, amit olvass el, ha mindig ugyanúgy végződnek a párkapcsolataid

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

...
Zöld

Megrendezik az első szépségversenyt az AI-modelleknek, vajon Bíró Ada indul?