Szilasi László ki akarta írni magát az életéből

Szilasi László ki akarta írni magát az életéből

Saját és családja életében merül alá, kutat, emlékezik Szilasi László új regényében (olvass bele), amelynek margós bemutatóján szóba került Bach, Knausgård, valamint a Rakéta Regényújság is.

Fotó: Kováts Zsófia, Nagy Attila

Ruff Orsolya | 2023. október 13. |

szilasi lászló
Saját élet
Magvető, 2023, 380 oldal
-

Saját élet címmel írta meg Szilasi László saját elindulás- és felnövekvés-történetét, amelyet csütörtök este mutattak be a Margón. Beszélgetőpartnere, Németh Gábor a cím okán Nádas Péter Saját halál című művét hozta játékba, és bár az író elismerte, hogy eszébe jutott a Nádas-regény, de a maga részéről és saját magához inkább Rilkét érezte közel.

„A saját élet sem érdektelen”

– hangzott el a szerzői axióma, amit érzékletesen alátámasztottak azok a részletek is, amelyeket az est folyamán Pataki Ferenc olvasott fel a kötetből.

-

A keletkezéstörténetről mindenesetre Szilasi László annyit elárult, hogy az ihletet az adta, amikor az egyik lánya elkezdett pszichológushoz járni, a terápián pedig pontokkal kellett jelölnie az élete fontos eseményeit. Németh Gábornak az emlékezés nehézségét, összetettségét firtató felvetésére az író elmondta, ahová a saját élete jelentős eseményeit jelző pontokat elhelyezte, azokra az eseményekre emlékezni vélt. A pontos rögzítéssel éppen az volt a szándéka, hogy az emlékezésben ne legyen fikció, és utólag visszatekintve úgy véli, ezt kétharmad részben sikerült is megvalósítania. Azt viszont hozzátette: még ha az eseményeket jelző pontok különböző méretűek is, azaz vannak köztük jelentősek és kevésbé jelentősek,

alárendelés nem lehetséges közöttük.

Bár kívülről úgy nézhet ki, mintha szigorú önismereti munkát végzett volna, ilyesmi nem történt. „Szépen-lassan kiírtam magam az életemből, de ez is volt a célom” – adott egyfajta magyarázatot az író. Szilasi elmondta, hogy tavaly meghalt az édesanyja, akivel a 2015-ös agydaganata óta minden nap beszélt telefonon. Minden este 18.48-kor felhívta, és elmondta neki, hogy „anyám, nincs agydaganatom”, és persze azt is elmesélte ilyenkor, hogy mi történt vele és a gyerekeivel: „Ez most rettenetesen hiányzik”. Az viszont a beszélgetésen kiderült, hogy az autofikció műfaja nem biztos, hogy közel áll hozzá: otthon például Knausgård-ral támasztja ki a díványt, utólagos magyarázatként pedig hozzátette, hogy habár olvasta a norvég szerzőt, de nem ihlette meg. A bemutatón szóba került még Cioran román filozófus is, aki szerint az úristen sokat köszönhet Bachnak. „Azt próbáltam meg majmolni, ha valaki nagyon szomorú, akkor találjon dolgokat, amik ilyen bach-osak” – húzta alá.

Szilasi László új regényében az önéletrajz műfajához merészkedik közel
Szilasi László új regényében az önéletrajz műfajához merészkedik közel

Olvass bele Szilasi László legújabb, önéletrajzi ihletésű regényébe!

Tovább olvasok

Az est folyamán még kiderült, hogy fiatalon mind Németh Gábornak, mind Szilasi Lászlónak fontos olvasmánya volt a Rakéta Regényújság. „Rettenetesen jó volt: kolosszális magyar szövegek, bődületes fordítások” – emlékezett a Morcsányi Géza által szerkesztett lapra Szilasi, aki középiskolásként kéthetente kedd reggel, a megjelenés napján, kicsit mindig késett a magyaróráról.

-

Németh Gábor kiemelte, hogy Morcsányi nem tett különbséget a magas- és a populáris irodalom között, és szerinte az az irodalmi eszmény, amit Szilasi regényei képviselnek „hozzászól ehhez”. Szilasi László felidézte, hogy gyerekkorában szegények voltak, nem tudtak nyaralni menni, a könyvek, az olvasás ezért is fontos szerepet játszottak az életében. „Tulajdonképpen egy sznob vagyok, azt szeretem, ami kurva jó a végéig, csak nem biztos, hogy az a magasirodalom” – tette még hozzá.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Lehet, hogy az álom az alvás lényege? – 3 könyv, amiben az álom fontos szerepet játszik

Bár sokszor nem tűnik többnek az alvás furcsa mellékhatásánál – és persze tudattalanunk kedvelt játszóterénél –, előfordulhat, hogy az álom valójában egy létszükséglet.

...
Zöld

A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve

Ősidőkben gyökerező erdők, újjászülető harcos hercegnők, apák és fiúk, az elme történetteremtő képessége, Freud és Jung, Tolkien, növényhorror és növényvakság a fantasyben, valamint az ember és a nem emberi világ szoros kapcsolata is szóba kerül a podcastban.

...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.