A New York Times által „Brooklyn irodalmi védőszentjének” nevezett Paul Auster kedden, 77 éves korában hunyt el, évek óta rákkal küzdött. Az amerikai író több mint harminc könyvet írt – ezeknek nagy része magyarul is megjelent –, melyekben foglalkozott a véletlen, a valóság és az identitás témáival. Történetei gyakran játszódtak Brooklynban, és nem egyszer tűnt fel bennük az író mint elbeszélő és főszereplő. Kiválasztottunk öt könyvet, amelyek bepillantást engednek a kiemelkedő alkotó életművébe.
Itt pedig a szerzőről szóló portrénkat olvashatjátok el:
Paul Auster életművének a teremtés, a megszállottság, az írás és az élet a legfontosabb motívumai. Összegyűjtöttük az április 30-án, 77 éves korában elhunyt szerző pályájának legfontosabb állomásait.
Tovább olvasokA magány feltalálása
1982-as első regénye azonnali sikert hozott Paul Austernek. A magány feltalálásának központjában az apaság kihívásai állnak, főszereplője az író, aki egyszerre egy hiányzó apa fia és egy kisfiú édesapja. A könyvben sok olyan motívum jelent meg, ami később Auster munkásságának alapkövévé vált – ilyen a gyász, a veszteség, a véletlen és a magány témája. A regény 2022-ben jelent meg magyarul, bővebben itt írtunk róla.
New York trilógia
Ez talán Auster legnépszerűbb műve: az 1987-ben megjelent New York trilógia egyszer és mindenkorra eldöntötte, hogy Auster rendkívül tehetséges és egyedi stílussal megáldott író. A New York trilógia – amely valójában három összefüggő műből, az Üvegvárosból, a Kísértetekből és A bezárt szobából áll – főszereplői olyan emberek, akik a megszállottságig kutatnak valami után. Mint Auster regényeiben oly gyakran, az elbeszélő jelentésért folytatott küzdelmében itt is a nyelv és a művészet határa jelenti a legnagyobb akadályt.
Holdpalota
A regény főszereplője Marco Stanley Fogg, egy három felfedező után elnevezett New York-i árva, aki családja után kutatva nyugat felé indul. A festői utazást Auster megszokott motívumai kísérik: a hiányzó apa, az elszigetelten élő férfi elbeszélő és az elmulasztott lehetőségekből fakadó kiábrándultság. Az író így nyilatkozott a Holdpalotáról: „Három történet jelenik meg a könyvben, és a végén mindhárom ugyanott lyukad ki. Minden generáció megismétli az előző generáció hibáit. Úgyhogy ez a könyv a haladás elméletének kritikája is”.
4 3 2 1
A 4 3 2 1 hatalmas lélegzetvételű fejlődéstörténet, amely négy verzióban meséli el a főszereplő életét. Archie Ferguson középosztálybeli zsidó szülei, valamint legtöbb barátja minden verzióban ugyanazok – Archie hozzájuk fűződő kapcsolata azonban történetről történetre más, és ez gyökeresen megváltoztatja egész életét. A közel nyolcszáz oldalas regény 2017-ben, hét év kihagyás után jelent meg. Booker-díjra jelölték, nálunk pedig 2018-ban szerepelt a Hét Könyve rovatban – kritikántkat itt olvashatjátok.
Baumgartner
Paul Auster utolsó könyve, a Baumgartner tavaly jelent meg. A regény főszereplője Seymour Baumgartner, a magánnyal kilenc éve küzdő özvegy férfi. Auster az ő hangján szól szerelemről, emlékezetről és gyászról. „Ha van fantomfájdalom-szindróma, akkor talán van fantomszemély-szindróma is, és Baumgartner ebben szenved, miközben egyre homályosodó memóriával küzd terebélyesedő gyászával, küzd a jóért, küzd önmagáért” – írtuk a megjelenésről szóló cikkünkben. A könyv 2023-as toplistánkra is felkerült, a Hét Könyve rovatban itt írtunk a regényről.
Nyitókép: Wikimedia Commons