Ezekkel a magyar újdonságokkal (is) indul 2021!

Ezekkel a magyar újdonságokkal (is) indul 2021!

Nagyregény, régóta várt folytatások és erős líra - 2021 első felében is rendkívül színes lesz a magyar irodalmi felhozatal. A tény- és a világirodalmi kötetek után most a tervezett magyar címek közül szemezgettünk. Amit a korábbi összeállításainknál írtunk, most is érvényes: mindez csak egy töredéke az újdonságoknak, érdemes tehát figyelni a kiadókat, mert 2021 is elég izgalmasnak ígérkezik.

Ruff Orsolya | 2021. január 29. |

Orosz István: Páternoszter

Képzőművész nagyregénye – ilyet nem gyakran olvasunk –, és ettől valami lenyűgöző gesamtkunstos grandiózusság árad belőle. Egy festőművész és egy újságírónő szerelméről szól a könyv, és arról, hogyan írnak és élnek együtt egy könyvet az ötvenes évekről. Egy merényletről, melyet – talán – el akartak követni Rákosi ellen. Meg általában Rákosiról – aki nem is volt mindig Rákosi, bár most már lehetetlen kideríteni, mikor helyettesítette a hasonmása. Sok minden másról is szól a könyv: a rendszerváltás éveiről is, Kádárról is – főleg a nagy bűnéről és még annál is inkább a kínlódásáról miatta… De legfőképpen őrületesen abszurd történetek vannak benne a történelmünkről – az ember csak les, hüledezik, és nem érti: hogyhogy eddig nem ismertük ezeket? (Helikon)

Beregi Tamás: Egyszer egy kutya

Beregi Tamás
Egyszer egy kutya
Helikon, 2021, 372 oldal
-

Bertram, a kallódó, kiábrándult fiatalember élete új értelmet nyer, amikor befogadja Lulut, a felemás szemű, bájos menhelyi kutyát. Lulunak köszönhetően Bertram újból meglátja a világban a szépet, és ihletet is nyer – régi tervét megvalósítva megírja végre nagy művét. Miközben az örök körforgásról, a halhatatlanságról szóló könyv óriási siker lesz, szembesül azzal, hogy kutyája élete nagyon is véges. De Lulu sosem halhat meg, és Bertram ezért hajlandó mindent megtenni. Beregi könyve miközben a kutya- és gazdikapcsolat apró örömeiről és nagy létkérdéseiről szól, ironikus körképet fest egy jól ismert városról és országról is. Az örök kereső Bertram kalandos távolkeleti útján, messzi északra vezető zarándoklatán, különös gyerekkori emlékein és a Luluval átélt sorsfordító élményén keresztül pedig a történet a felnőtté válás keserédes, szívszorító meséje lesz. (Helikon)

Szobotka Tibor: Züzü vendégei

Szobotka Tibor
Züzü vendégei
Jaffa, 2021, 256 oldal
-

Szobotka Tibor neve sokak számára Szabó Magda férjeként lehet ismerős, még mindig kevesen ismerik írói munkásságát – ezen kíván változtatni az életművét gondozó Jaffa Kiadó. Februárban Szobotka klasszikussá vált Züzü vendégei című regényét ismerhetik meg az olvasók: az 1956-ban játszódó történet kulisszái zsúfolt budai társbérletek, ahol idegenek és – látszólag – egymást jól ismerő családtagok töltik a napjaikat kényszerű összezártságban. Az ilyen körülmények között élő Pándy professzor és lánya egyaránt titkol valamit – a titkok lelepleződése pedig az 56-os forradalmi napok szikráitól övezve sorsfordító eseményeket indít el. (Jaffa)

Simon Balázs: Összegyűjtött versek

Simon Balázs (1966–2001) nemzedékének egyik legígéretesebb költőjének számított, ám korai halála derékba törte pályáját. Poétikai felfogása elszigetelte őt kortársaitól: lírája különös, intenzív zárvány volt, mely a kritikusoknak is nagy kihívást jelentett – talán épp ezért ma is méltatlanul kevés szó esik róla. Összes verseinek kiadásával a Jelenkor Kiadó most újra előtérbe kívánja hozni a tehetséges költő egyedülálló líráját. (Jelenkor)

Tolnai Ottó: Szeméremékszerek II.

A Szeméremékszerek című prózafolyam első kötetében Tolnai Ottó őrizetből szabaduló művészétől a déli határsáv szerb oldalán kellett búcsút vennünk, de az akkor félbehagyott mesék, az életet adó, szavatoló ezeregyéjszakák folytatódtak, folytatódnak tovább. Tolnai – ahogy magát nevezi: az élő organizmusként alakuló, „viselkedő” mesék diszpécsere – a legújabb kori határzár ellenében teremti a maga egyszemélyes folklórját, a palicsi otthonból időben a gyerekkorig, az egykori jugoszláv esztendőkig barangolva, térben a szabadkai, pécsi, berlini, velencei kispiacok melengető világáig, persze az Adriáig és tovább. Kísérői, mint mindig, a tárgyi környezet kis semmis csodái, hozzájuk verődve könyvek, festmények, mozik emlékei. (Jelenkor)

Márton László: Bátor Csikó

A szerzőnek utoljára 1994-ben jelent meg drámakötete, A nagyratörő című, Báthory Zsigmond erdélyi fejedelemről szóló drámaciklus. Huszonhat év elteltével újabb három színművet ad közre az új kötetben. (Kalligram)

Krasznahorkai László: Herscht 07769

Krasznahorkai László
Herscht 07769
Magvető, 2021, 560 oldal
-

Herscht 07769 – mindössze ennyit ír a borítékra feladóként az Angela Merkel kancellári hivatalába küldött levelekre a türingiai kisvárosban élő falmosó, mondván az ügy bizalmas, válasz esetén pedig a postás úgyis megtalálja a név és az irányítószám alapján. Németországban járunk, annak is a mélabús keleti felében, amely egyszerre Johann Sebastian Bach műveinek forrásvidéke és a neonáci mozgalmak egyre kevésbé titkos bázisa. A megszokott medrükben folydogáló hétköznapok után váratlan események rázzák meg a kisváros életének tompa nyugalmát. Vadászat kezdődik Türingiában. (Magvető)

Schein Gábor: Ó, rinocérosz

Schein Gábor márciusban megjelenő új könyve, az Ó, rinocérosz igazi fantasztikus olvasmány. A verses regény azzal a káprázatos ötlettel játszik el, hogy miképpen írható meg Európa és a nyugati civilizáció históriája, ha annak mitikus és valóságos történeteiben a rinocérosz mint hús-vér figura szerepel. (Magvető)

Kertai Csenger: Hogy nekem jó legyen

Kertai Csenger verseskötete a vallásos gondolkodásmód és költészet kísérletező újragondolása, az isteni és az emberi kettőségének innovatív ábrázolása az áldozatiság és az áldozathozatal tematizálásán keresztül. (Napkút)

Petrik Iván: Nővérsérülések

Petrik Iván új kötete a novellafüzér műfajának kísérletező újragondolása. A különböző térbeli-időbeli elhelyezkedések és érzelmi állapotok adta perspektívák egymásra vetítése olyan történeteket eredményez, amelyekben egyszerre követhetjük bankrablók, Google-dolgozók és idegen lények ténykedését. (Napkút)

Juhász Tibor: Amire telik

Juhász Tibor
Amire telik
Scolar, 2021, 72 oldal
-

Az Amire telik szociografikus versei barakkszerű házakból álló munkáslakótelepre, szegregátumba, lepusztult tízemeletesek lakásaiba vagy épp egy élelmiszerbolt kasszája mögé vezetik be olvasójukat. Szűk terekben botorkálunk, orrunkat megcsapja a nedves falak, a dohány, az átázott kabát, az étel szaga – élesedő érzékekkel ott vagyunk a kiszolgáltatottak, a mélyszegénységben élők között. A Scolar LIVE sorozatban korábban Salgó blues című szocioprózájával bemutatkozó Juhász Tibor fontos munkát végez: szenvtelen hangon írja az együttérzés verseit. (Scolar)

Temesi Ferenc: Pest

Nyelvi és kultúrtörténeti lelemények, különleges formai építkezés, számos szellemi kaland – mindezt megtalálja az olvasó a Kossuth-díjas Temesi Ferenc regénytrilógiájának zárókötetében. A szótárregény műfaját megteremtő Por, az egykoron az év regénye címet elnyert Híd és a lezárást adó Pest a magyar irodalom korszakos alkotásai – egymással összefüggésben, de külön-külön is élvezetes olvasmányok. (Scolar)

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Ezekkel a világirodalmi újdonságokkal vágj neki 2021 első felének!

Chabon, Ishiguro, Stefánsson, Knausgård - csak néhány külföldi név, akiket biztosan olvasni fogunk idén tavasszal. A tényirodalmi könyvek után összegyűjtöttük, milyen külföldi szépirodalommal vágnak neki a kiadók 2021-nek.

...

Ezekkel a non-fictionökkel készülnek a kiadók 2021 első felében!

A kiadók idén is rengeteg címmel vágnak neki 2021-nek, mi pedig három részben mutatjuk be az újdonságokat. A tényirodalmi könyvekkel kezdünk: van köztük nagyívű esszé éppúgy, mint történelmi munka, életrajzí írás, vagy éppen kultúr- és családtörténet.

...

Tizenegyes - Mit olvas az író? Krusovszky Dénes

Tizenegy kérdés az olvasásról. Ezúttal a Libri irodalmi díjas Krusovszky Dénes, az Akik már nem leszünk sosem című regény írója válaszol. 

Hírek
...

Most már az Amazonon múlik, mikor várható az új James Bond

...

Stephen King visszatért a X-re, csak hogy beszóljon Trumpnak

...

Jókai 200: Olvasd el az író eddig kiadatlan verseit

...

Ez a kutatás nagyban megváltoztatja, amit a halakról gondoltunk + 3 könyv

...

Szex a könyvekben: Sally Rooney felfedi a titkait

...

Kevin Spacey A brutalista sztárját is zaklatta?

Gyerekirodalom
...

Kutyaként egyszerűbb az élet? Olvass bele a Bridgerton sztárjának gyerekkönyvébe!

A Bridgerton családból ismert színész gyerekkönyvszerzőként is aktív. 

...

Stephen King újragondolja a világ egyik leghíresebb meséjét 

Nagyon meglepő Stephen King új könyve.

...

Segíthet a TikTok a gyerekek olvasási szokásainak megváltoztatásában?

Soha nem voltak még ilyen rosszak az angol olvasási statisztikák. 

Olvass!
...

Hogyan változik meg az életed, ha kávéházat nyitsz a háború utáni Bécsben?

Az osztrák író és színész regénye az 1966-as évek Bécsébe kalauzolja az olvasót.

...

„Harmincnégy évesen még mindig az anyja elismerésére és áldására várt” – ilyen a mérgező anya-lánya kapcsolat

Hogyan lehet felépülni abból, ha az anyánk nem jól szeretett? 

...

A gleccser sem áll a szerelem útjába a finn író-biológus könyvében – Olvass bele!

Inkeri Markkula író-biológus hőse az éghajlatváltozás következményeit tanulmányozza egy gyorsan olvadó gleccseren, amikor egy titokzatos férfival találkozik.

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.