90-es évek gyilkosságai, gyerekkönyvbe rejtett titkos kódok, mesterséges intelligencia és politikai gyilkosságok várnak rátok ezekben a krimikben. Egy titok sem maradhat felfedetlen! Még van időtök meglepni magatokat karácsony előtt, vagy ha már úgy alakul, akár egy jó ajándékötletet is meríthettek ezekből a krimikből.
Ha netán elfogyott volna a könyv a „majd egyszer elolvasom” polcotokról, akkor érdemes átolvasnotok az utóbbi pár listánkat. Legutóbb az őszi, kortárs magyar irodalmi termést szemléztük nektek. Ebben a cikkben pedig hét krimit ajánlunk, a klasszikustól egészen a friss megjelenésig, hogy mindenki rátaláljon a kedvére való rejtélyre.
Richard Osman: Gyilkosokra utazunk
A csütörtöki nyomozóklub sorozattal híressé váló krimiíró, Richard Osman, most egy új irányba fordul, de egyáltalán nem távolodik el az emlékezetes karakterektől. Amy, a testőrként dolgozó fiatal nő, és Steve, a hajdani rendőr, aki feleségét gyászolja, közösen kezd el nyomozni egy rejtélyes elkövető után. Az új irány pedig új témákat is rejteget, az influencerek világa és a mesterséges intelligencia is kiveszi majd a részét a nyomozás fordulataiból.
Több korábbi cikkben is írtunk arról, hogy Osman milyen utat jár be a regénnyel. Például egy interjúban mondta, hogy „Olyan embereket akartam összehozni a könyvben, akiknek egyébként nem kereszteznék egymást az útjaik. Valószínűtlen párt alkotnak, de a kapcsolatuk tiszteleten és szereteten alapszik. De akik még inkább A csütörtöki nyomozóklub világában maradnának, azoknak van jó hírünk a készülő sorozatról
Galgóczi Erzsébet: Törvényen kívül és belül
Talán keveseknek mond ez a cím vagy név bármit is. Galgóczi Erzsébet a 1970-80-as évek népszerű magyar szerzője, már akkoriban is nyíltan vállalta a leszbikusságát, de rengeteg könyve mellett politikai szerepben is helyt állt, országgyűlési képviselő volt. Az életmű fontos darabja ez, és nemcsak azért mert irodalmi jelentősége van, hanem mert egy olyan korszakban jelent meg, ahol 56-ról és a leszbikusságról beszélni nem lehetett akárkinek. Ha még többre vagytok kíváncsiak egy podcastünk is van a témában, ahol Kiss Noémivel beszélgettünk a Galgóczi életműről.
Egy nőt lelőnek a határon, hozzátartozók nem keresik, barátok nincsenek, szinte senkit nem érdekel a fiatal nő halála, viszont az egyik határőr nyomozni kezd, végigmegy a korabeli sajtón, politikán, kávéházakon, a visszaemlékezések pedig egyre részletesebbek lesznek. Kik és mit akartak elhallgatni a sajtó elől, miért kellett a nőnek elmenekülnie, vajon politikai gyilkosság volt vagy csak féltékenység?
Szlavicsek Judit: Doszpot nyomoz
Egy fiatal gyilkossági nyomozót egy budai villához riasztanak, de semmilyen nyomot nem találni a helyszínen, a fiatal lány gyilkosa nem kerül elő. Az ügy csak egy évvel később folytatódik, amik egy tihanyi étteremben egy véletlen újra beindítja a nyomozást, de közben egy budapesti sorozatgyilkos is felbukik, Doszpot figyelme egyre jobban megoszlik, és az áldozatok száma csak nő. Vajon időben el tudja kapni a tetteseket?
Kiről lehetne jobb krimit írni, hogyha nem egy volt nyomozóról? Doszpot Péter a 90-es években a BRFK gyilkossági főnyomozója volt, és Szlavicsek Judittal közösen készítették el ezt a könyvet. Szlavicsek már bejáratott krimiíró, így a dinamikus elbeszélés és kimunkált szövegvilág is garantált. A könyv megjelenése kapcsán korábban is írtunk egy cikket, ha még többet akartok tudni a kötet hátteréről.
Edgar Allan Poe: A Morgue utcai kettős gyilkosság
Egy ilyen listából nem maradhat ki Edgar Allan Poe, aki a krimiirodalom egyik megalkotója volt. A morgue utcai kettős gyilkosság Párizsban játszódik az 1800-as években. Egy szoba, aminek ajtaja és minden ablaka belülről lett bezárva, bent egy meggyilkolt nő, az udvaron pedig még egy holttest, az édesanya. Rengeteg tanú, de egyik vallomás sem egyezik, minden nyom félrevezet. C. Auguste Dupin nyomozó megfigyelő képességén és logikusságán múlik, hogy képes-e kideríteni ezt a szokatlan ügyet.
Harriet Tyce: Vérnarancs
A Vérnarancs egy családi dráma kellős közepén indít. Alison, akinek látszólag tökéletes élete van, férjjel, gyerekkel, jó karrierrel, egyik nap teljesen elborul, elkezd inni, alig foglalkozik a családjával, sőt még egy viszonya is kialakul az egyik kollegájával. Alison a munkába menekül, és mindent megtesz, hogy az első gyilkossági ügyét megnyerje.
Alisonnak egy nőt kell megvédenie, aki több késszúrással végzett férjével, és ezt képes bármikor beismerő vallomásban is elmondani. Viszont Alison számára valami nem stimmel, az ügy túl egyszerű, lehet ha utánamegy mégis sikerül kiderítenie az igazságot, és ezzel megmentheti a nőt. Alison hisz abban, hogy ha ügyfelét megmenti, talán neki is sikerül összeszednie az életét. Mégis a háttérben valaki, aki közelről ismeri Alisont, csak az első ballépésre vár.
Janice Hallett A Twyford-kód
Negyven évvel ezelőtt előkerült egy gyerekkönyv, aminek margóján furcsa jelölések és bejegyzések voltak, a szerzője a híres Edith Twyford. Steven Smith, a főszereplő, nem értve az összefüggéseket, elvitte az akkori irodalomtanárnőjéhez, akinek pedig meggyőződésévé vált, hogy egy titkos rejtély kulcsa van a könyvben, és az író összes kötetén keresztül végigvonul. A tanárnőnek rejtélyesen nyoma vész egy kiránduláson, Steven pedig betudja a véletlennek.
Mégis Stevent idővel nem hagyja nyugodni a gondolat, mi van ha a tanárnőt megölték, vagy tényleg csak véletlen volt. Ezért elkezd nyomozni, felkeresi gyerekkori barátait, a régi helyszíneket, és lassan kiderül, hogy a tanárnőnek mégis igaza volt, a Twyford-kód mögött rejtélyes dolgok húzódnak meg.
Ha esetleg nem győztünk meg titeket, és többre vagytok kíváncsiak itt találtok egy részletet a kötetből.
Robert Galbraith: Kakukkszó
Az utolsó könyv a listán már eleve egy különös rejtéllyel kezd, ugyanis a könyvön szereplő név igazából csak félrevezetés, nem létezik Robert Galbraith. Valójában J.K. Rowling, a Harry Potter-sorozat szerzője áll a Kakkukszó mögött. A könyv első megjelenése óta már a Galbraith-könyvek egy krimisorozattá nőtték ki magukat, ami most éppen a hetedik regénynél tart. Bár a sorozat nehezen indult, azóta minden könyv az angol eladási listák tetején szerepelt megjelenésük idején. De hát hol érdemes bekapcsolódni, ha nem az elején?
Egy bonyolult életű modell egyik nap lezuhan londoni lakásának erkélyéről és meghal, mindenki azt gondolja, hogy öngyilkosság volt. Viszont a modell bátyja sejt valamit, ezért megkéri Cormoran Strike magándetektívet, hogy járjon utána a dolgoknak. Persze, Strike nem ma jött le a falvédőről, háborús veterán, aki Afganisztánban szolgált. De mindennél jobban szüksége van a pénzre, amit ezért az ügyért kaphat, de a végén olyan messzire kell elmennie, hogy talán már a pénz sem éri meg.
A könyvből készül egy háromrészes minisorozat, amiről még az első trailer kapcsán írtunk, és a sorozat egy későbbi részéből pedig itt találtok egy részletet.