Doszpot Péter nyomoz: ezúttal krimihősként az erőszakba fulladó Budapesten

Doszpot Péter nyomoz: ezúttal krimihősként az erőszakba fulladó Budapesten

Fenyő-gyilkosság? Robbantások? Maffiaügyek? Doszpot Péter rendőri sikerei? A Doszpot nyomoz a valóságot keveri a krimi eszköztárával ebben az akciódús regényben.

sa | 2024. október 16. |

A Kardos Júlia-krimik és a Viharcsapda szerzője, Szlavicsek Judit ezúttal a kilencvenes évek egyik ikonikus arcát, Doszpot Pétert tette meg új regénye főhőséül.

Doszpot Péter, aki a BRFK legfiatalabb gyilkossági főnyomozója volt, mikor egy ország ismerte meg a nevét, most a népszerű krimiszerzővel beszélgetett több mint ötven órán át, hogy megalapozzák az új könyvet. 

Szlavicsek Judit
Doszpot nyomoz
Magnólia, 2024, 354 oldal
-

Emlékszel a kilencvenes évekre?

Ma már a magyar kriminalisztika történetének részeként kezelik ezeket a hírhedt eseteket: a bolti sorozatgyilkos véres ámokfutását, a Fenyő János ellen elkövetett merényletet, és úgy általában Portik Tamás ténykedését. 

Az 1990-es évek Budapestje – legalább is biztonság és bűnelkövetés szempontjából – összehasonlíthatatlan a maival, így még nagyobbat szólt, amikor feltűnt egy különös hatékonysággal dolgozó életvédelmi csoport, élén a valaha volt legfiatalabb főnyomozóval.

Doszpot Péterre sokan emlékeznek:

látták a tévében emblematikus fekete bőrdzsekijében, ahogy tetthelyeken irányítja az embereit, majd nyilatkozik a kamerák előtt.

Magabiztos volt, emiatt a tévénéző bízott benne, hogy csapatával megoldja a hírműsorokat megtöltő borzalmas ügyeket. 

Szlavicsek Judit a beszélgetésekre és korabeli újságcikkekre támaszkodva, a fikció eszközeivel azt meséli ősszel érkező könyvében, mit élt meg mindeközben Doszpot. Hogyan irányította a nyomozást? Milyen bajtársakkal dolgozott együtt, és miként göngyölítette fel egy-egy ügy szálait?

Egy sorozatgyilkos nyomában

A fülszöveg szerint a regény egy budai gyilkosságot köt össze egy húsz évvel későbbi sorozatgyilkos ténykedésével: „Doszpot Péter, a BRFK valaha volt legfiatalabb gyilkossági főzsaruja épp egy budai villához száguld: egy húszéves lány megölését jelentették. Az utóbbi hónapok brutális alvilági leszámolásai után egy számukra hétköznapi eset kinyomozása vár rájuk. Csakhogy a gyilkost minden erőfeszítésük ellenére sem sikerül azonosítani.

Egy évvel később egy véletlen találkozás egy tihanyi étteremben ismét lendületbe hozza az eseményeket, de eközben Budapesten már egy újfajta félelem tartja rettegésben az embereket: egy sorozatgyilkos mészárol le gyanútlan boltosokat kegyetlenül, gyakran fillérekért.

Miközben Doszpot és csapata versenyt fut az idővel, hogy megakadályozza az újabb gyilkosságokat, a fiatal lány megölése sem hagyja nyugodni, ráadásul az ügyben egyre nyugtalanítóbb részletekre derül fény.”

A Doszpot nyomoz november 19-én jelenik meg.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Nicole Kidman és Jamie Lee Curtis bonctermi krimivel érkezik a Prime-ra

A Prime új adaptációjában egy doktornő ered a hátborzongató bűnesetek nyomába.

...

Gyurcsány Ferenc írt egy „egészen jó” krimit

A politikus bejelentette, hogy álnéven írt egy regényt, ami reményei szerint több mint egy egyszerű krimi.

...

Kádárék ideológiai szócsőként használták a krimit

A Kádár-korban megjelent krimik főként a szocialista világ- és értékrend közvetítésére vállalkoztak. Melyik ÁVÓ-s tisztből lett bestsellerszerző? Olvass bele Török Lajos Detektívtörténet és szocializmus című könyvébe!

MARGÓ
...

Hol találkozik a foci és a gaming az irodalommal? Interjú Tonio Schachinger osztrák sztárszerzővel

Mi a közös a számítógépes játékokban, a fociban és a könyvekben? Tonio Schachinger elárulja.

...

Babarczy Eszter: Volt egy apám, aki nem volt, és volt egy apám, aki félelmetes volt

Babarczy Eszter mesélt betegségről, gyászról és őszinte szeretetről. Interjú.

...

Moa Herngren svéd író: Nem mi választjuk az anyósunkat

Mozaikcsaládok, hétköznapi drámák, párhuzamos igazságok és szembenézés a legnagyobb félelmekkel. Interjú a világhírű szerzővel.

...

Londoni zenész unokája írta meg a budapesti zongorista filmbe illő történetét

Egy mágikus erejű zongora és egy hihetetlen, de igaz történet: Roxanne de Bastion az Őszi Margón.

...

Pajor Tamás: Pályatársaim erős virtuális pofonokkal józanítottak ki

Milyen egy későn jött dackorszak? Miért nincs a művészetnek feladata? Pajor Tamás Veiszer Alindával beszélgetett a Margón.

...

Czakó Zsófia új regényében anyák és lányaik próbálják megérteni egymást

Hogyan lesznek a legközelebbi családtagokból távoli rokonok? Czakó Zsófia legújabb regényéből kiderül.

Olvass!
...

Ráismersz a saját nagymamádra, ahogy magyaráz? – Olvass bele Csepelyi Adrienn könyvébe!

A nagymamák receptjei sem maradhattak ki a könyvből!

...

A történelem kísért a Nobel-díjas Han Kang új regényében – részlet

Olvass bele a Nem válunk szét című regénybe. 

...

Egy reménytelen apáca titokban terhességről és a csepeli lakótelepről álmodik

A szerzetesek és apácák élete sokkal jobban hasonlít a hétköznapi emberekére, mint elsőre gondolnánk. Olvass bele!

SZÓRAKOZÁS
...

A Kamaszok színésze könyvben folytatja a sorozat üzenetét

Apák fiaikhoz írt leveleit gyűjti össze.

...

A magyar Drakuláról készít filmet Leonardo DiCaprio

A film a színész fiatalkorára összpontosít. 

...

„Én sem vagyok boldog ettől” – George R. R. Martin reagált a kritikákra

Az író ezúttal mintha megértőbb lenne a rajongókkal.

Visky András: A szelídeket általában meg kell ölni

Visky András: A szelídeket általában meg kell ölni

A Könyves Magazin podcastjének vendége az Illegalisták írója, Visky András.

Szerzőink

Szabolcsi Alexander
Szabolcsi Alexander

„Ahonnan én jövök, ott nem írnak könyveket” – Bruno Vieira Amaral portugál íróval beszélgettünk

Tasi Annabella
Tasi Annabella

A depresszió bárkit magával ránthat – megnéztük a Bruce Springsteen-filmet