A kötelező olvasmányokat utálni szokás, pedig vannak köztük ma is hatásos kötetek

A kötelező olvasmányokat utálni szokás, pedig vannak köztük ma is hatásos kötetek

Van olyan kötelező olvasmány, aminek nem kedvez az idő múlása és a világ változása, de vannak olyanok is, melyek a mai napig izgalmas és felforgató olvasmányok tudtak maradni. Mutatjuk, hogy szerintünk melyek ezek. 

ko | 2024. szeptember 05. |

Elkezdődött az iskola, van, aki már elolvasta, van aki az utolsó utáni pillanatban (vagy akkor sem) olvassa a nyárra kiadott kötelező olvasmányokat. Kötelező jelleggel olvasni meglehetősen furcsa dolog, hiszen az olvasás a szabadsághoz kötődik, és ebben a szabad választás is benne kell(ene), hogy legyen.

De persze az iskola az iskola, és hát le is kell érettségizni valahogy, ezért aztán, bár sokat vitatkozunk róla, a kötelezők eltörlése egyelőre, a jelenlegi rendszerben nem tűnik járható útnak. Bár a kötelező olvasmányok egy részén már valóban nehéz (de azért egyáltalán nem lehetetlen) fogást találni egy 21. századi gyereknek, és van köztük, ami elsősorban irodalomtörténeti érdekesség, azért olyanok is vannak, melyek ma is élnek és hatásosak.

Válogatásunkban most a középiskolás korosztálynak ajánlott prózai művek közül szemezgettünk. Íme:

F. M. Dosztojevszkij: Bűn és bűnhődés

fjodor mihajlovics dosztojevszkij
Bűn és bűnhődés
Ford. Soproni András, Európa Diákkönyvtár, 2023, 732 oldal
Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij: Bűn és bűnhődés könyv

Az orosz realizmus egyik legfontosabb szerzőjének kötete a lélektani regény alfája és ómegája, olyan könyv, melyben egészen közelről látjuk egy személyiség széthullását, a téboly lépcsőfokait, egy fiatal ember teljes pálfordulását. A külső események helyett (hiszen nem a pétervári egyetemista által elkövetett kettős gyilkosság itt az igazán fontos) a belső, lelki tájakra kaluzol a regény, mely egy önmagával szembenéző és harcban álló kamasz számára  ha nem is a Raszkolnyikovéhoz hasonlóan kiélezett helyzetben  fontos tapasztalatokat jelent.

Bátorságot lehet meríteni abból, ha belenézünk a lélek legsötétebb bugyraiba. Nem véletlen, hogy a regény nem megy ki a divatból, most például Karl Ove Knausgård foglalkozik vele és olvastatja egyik főhősével Az öröklét farkasai című monumentális regényében.

Kosztolányi Dezső: Édes Anna

Kosztolányi Dezső
Édes Anna
Helikon Zsebkönyvek, 2022, 281 oldal
Kosztolányi Dezső: Édes Anna könyv

Ha már lélektan, a magyar íróknak sincs okuk szégyenkezni, főleg nem Kosztolányinak, akinek prózája egyérteműen kiállta az idő próbáját. Az Édes Anna lassan 100 éves, és ugyan a társadalmi vonatkozásaira már történelemként tekintünk, a húszéves cselédlány kálváriája, az emberi megalázottság megjelenítése örökérvényű. Ahogyan a freudi tanok sem mentek ki igazán a divatból (még ha újra és újra megkérdőjeleződnek is), úgy ez a megmagyarázhatatlannak tűnő tett, ez a kettős gyilkosság és a hátterében álló motiváció is elég gondolkodnivalót ad az olvasóknak a mai napig. Az már csak hab a tortán, hogy a motívumoktól a szereplőkön át a struktúráig minden a helyén van ebben a tökéletes szerkezetű regényben. 

Szabó Magda: Az ajtó

szabó magda
Az ajtó
Jaffa, 2016, 281 oldal
Szabó Magda: Az ajtó könyv

Egy 1990-es interjúban maga az író „nagy gyónásként” emlegette Az ajtót, amely halhatatlanná tette Szeredás Emerenc alakját. A regény egy bonyolult barátság, egy szeretettel, féltéssel és bántással teli kapcsolat krónikája, amely a regénybeli írónő és házvezetőnője, Emerenc között áll fenn. Két különböző életkor, két társadalmi helyzet, kétféle élettapasztalat, két habitus kerül egymás mellé és fonódik össze részben teljes természetességgel, részben totálisan érthetetlenül. A különleges, árnyalt és még a benne lévők számára is nehezen érthető kapcsolat aztán egy tragikus fordulat eredményeként hullik majd darabjaira. Az ajtó a női lélek, az emberben lakozó ellentmondás, a szeretet megmagyarázhatatlansága, az erkölcsi tartás és a megbocsátás regénye is egyben.

Gabriel García Márquez: Száz év magány

gabriel garcía márquez
Száz év magány
Ford. Székács Vera, Magvető, 2017, 488 oldal
Gabriel García Márquez: Száz év magány könyv

Ez az a regény, ami soha nem veszít az erejéből, és bár nem mindenkinek sikerül elsőre bevennie a szöveget, érdemes vele próbálkozni, mert hatalmas élmény. A mágikus realizmusnak keresztelt irányzat klasszikusának lapjain a vágy, a szenvedély felszabadító erejéről olvashatunk, az örökké visszatérő, egyszerre gyötrelmes és varázslatos szerelemről, na meg persze a halálról és a múló időről.

Gabriel García Márquez élményeinek forrása elsősorban saját kolumbiai gyerekkora: a magányra kárhoztatott Buendíákat egy Maconco nevű, az ősrégi hagyományokat elevenen őrző kis faluba költözteti és benépesíti gyerekkora képzeletvilágának képeivel. Azt, hogy a történet iránti rajongás nem múlik, igazolja az is, hogy a Netflix éppen sorozatot készít a regényből.

Kafka: Az átváltozás

franz kafka
Az átváltozás/A fűtő
Ford. Györffy Miklós, Helikon Zsebkönyvek, 2020, 120 oldal
Franz Kafka: Az átváltozás / A fűtő könyv

Nyomasztó világ Gregor Samsáé, főleg onnantól, mikor egy reggel arra ébred, hogy bogárrá változott. De mi volt korábban? Milyen élete volt? Mi különböztette meg a munka monotóniáján, a megszokások és mások kiszolgálásán alapuló mindennapjait egy visszataszító lényétől? A rövid terjedelmű szöveg,  Az átváltozás nem a beleveszős olvasmányok közé tartozik, hatása sokkal inkább a meghökkentés és a megdöbbentés erején alapul. Egyszerre valóságszerű, hátborzongató és kísérteties, de mindenekfelett rendkívül nyomasztó világ  az az atmoszféra, melyet kafkainak nevezünk.

Kertész Imre: Sorstalanság

kertész imre
Sorstalanság
Magvető, 2016, 333 oldal
Kertész Imre: Sorstalanság könyv

Már csak azért el kellene olvasni, mert ezidáig az egyetlen irodalmi Nobel-díjas magyar szerző legfontosabb kötetéről van szó. Köves Gyuri történetével a holokausztirodalom egy újabb darabja születik meg, mely tárgyszerű, dokumentarista, némileg távolságtartó stílusban idézi meg a borzalmakat. Lehet, hogy éppen látszólagos objektivitása és a mindössze 15 esztendős elbeszélő gyermeki (és részben felnőtt) nézőpontja miatt olyan hatásos ez az önéletrajzi ihletésű szöveg. Az önazonosság elvesztése kerül a középpontba, megmutatva, hogy egy sarkaiból kifordult, borzalmas világhoz nem lehet alkalmazkodni, a koncentrációs táborok valósága mellett az ember nem ura a saját sorsának sem. 

Nyitókép: Pexels

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Gyerekirodalom

Öt könyv, ami nem kötelező olvasmány - de lehetne

Elkezdődött a suli, és ha netán a nyári szünet előtt nem is, de ezekben a napokban már lassan megtudják az általános iskolások (és a szülők), hogy mik lesznek az idei tanév kötelező olvasmányai. Mi most öt olyan könyvet választottunk ki az elmúlt évek kínálatából, amelyek alternatívát jelenthetnek, és még akár az olvasást is megszerettethetik a gyerekekkel.

...
Nagy

Herczeg Ferenc tényleg akkora író, hogy kötelező érettségi tételnek kell lennie?

Herczeg Ferenc az idei tanévtől kezdve kötelező érettségi tétel, és ezt a választást nagyon sokan nem tartják indokoltnak. Utánajártunk, mit gondolnak erről a korszakot kutató irodalomtörténészek.

...
Podcast

Harry Potter vs. Jókai: a kötelezőkről szóló vitát nem lehet ennyire leegyszerűsíteni

Évtizedek óta nem változott a kötelező olvasmányok listája, sok generáció olvassa ugyanazt - mondja Vinczellér Katalin középiskolai tanár, akivel podcastünkben a kötelezőket övező felfokozott érzelmekről, a gyerekeknél megfigyelhető olvasói elakadásokról és az új típusú érettségiről is beszélgettünk.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Harari az AI-ról: Soha ne idézz meg olyan erőt, amit nem tudsz irányítani

Felejtsd el a hollywoodi képsorokat az utcákon randalírozó, fegyveres robotokról, az AI valósága sokkal veszélyesebb – figyelmeztet az izraeli történész és író Harari az új könyvében, amiből a Guardian közölt exkluzív részletet.

...
Zöld

A fantáziád segít a legtöbbet az ökológiai válság ellen - Olvass bele a Világelejébe!

Folyton reménytelen elemzésekkel találkozol? Olvasnál már végre valami lelkesítőt is az ökológiai válság kapcsán? Mutatunk egy részletet.

...
Zöld

Másképp kezeli a gyerekek agya a nyomtatott és a digitális szöveget

A digitális korban a hagyományos nyomtatott médiáról a képernyőre váltás általános tendencia, mely a gyerekeket is érinti. Egy tanulmány nemrégiben rámutatott arra, hogy az agyban zajló folyamatok nem pontosan ugyanazok, amikor a gyerekek digitális eszközről vagy nyomtatott kiadványból olvasnak. 

Listák&könyvek
...
Nagy

5 thriller kémekről, ha fordulatos könyvekre vágysz

...
Szórakozás

4 adaptáció, amit érdemes megnézned szeptemberben

...
Nagy

A vicces, a fásult és az önfeláldozó – 8 regény tanárokról

...
Nagy

5 idézet a hét könyvéből: Knausgard és Az öröklét farkasai

Knausgard a halálról beszél, miközben fordulatos cselekményt alakít, kiváló karaktereket épít és hatalmas műveltséganyagot is játékba hoz. A Hajnalcsillag-sorozat második része, Az öröklét farkasai lett a hét könyve, melyből most öt izgalmas idézetet mutatunk. 

Szerzőink

...
hhz

Ki volt Claire Clairmont, Byron gyermekének anyja?

...
ko

A kötelező olvasmányokat utálni szokás, pedig vannak köztük ma is hatásos kötetek

...
Vass Norbert

Nemere István szerelmes, valamint macska- és munkamániás – megnéztük a róla szóló dokumentumfilmet

Olvass!
...
Beleolvasó

Oscar nem gondolta volna, hogy a lányokkal vigyáznia kell. Aztán jött a cancel culture - Olvass bele!

Virginie Despentes, a francia irodalom punk provokátora ezúttal a #MeToo mozgalom, az internetes zaklatás, a cancel culture és a francia társadalom viszonyát boncolgatja.

...
Beleolvasó

A tudatos olvasást érdemes megtanulni, mert olyan, mint a meditáció

Kiolvasni egy könyvet nem ugyanaz, mint elolvasni. A tudatos olvasás művészete című könyvében Ella Berthoud bilioterapeuta elmagyarázza, hogyan hat az olvasás az agyunkra, a testi és lelki egészségünkre, ha odafigyelünk rá. Mutatunk egy részletet.

...
Beleolvasó

A perc, amikor rájössz, hogy a férjed egy másik nőt ejtett teherbe – Olvass bele a Brooklyn folytatásába!

Colm Tóibín új regényében megírta, hogyan folytatódik hőse, Eilis Lacey története húsz évvel azután, hogy az amerikai élet mellett döntött. Mutatunk egy részletet a könyvből.