József Attila nyarai – Írók a Balatonon

József Attila nyarai – Írók a Balatonon

Nekünk magyaroknak sok-sok évtizede a „Balaton a Riviéra”, éppen ezért rengeteg kulturális emlékünk kötődik a térséghez. A tó mindig is a művészek kedvelt üdülőhelye volt, íróink, költőink is gyakran jártak pihenni, illetve alkotni a vízpartra nyaranként. A Balaton számos mítosz és sok-sok irodalmi alkotás ihletője volt, de a vízparti nyaralók, villák és alkotóházak rengeteg drámának is tanúi voltak. Nyári sorozatunkban azt mutatjuk meg, hogyan kötődtek a magyar írók a Balatonhoz, és mi minden történt ott velük. Karinthy, Jókai, Móra Ferenc és Szabó Lőrinc balatoni élményei után most József Attila nyarairól olvashattok.

Forgách Kinga | 2020. augusztus 02. |

Balaton, az újjászületés tava

József Attiláról sokan tudják, hogy Balatonszárszón vesztette életét tragikus körülmények között, kevésbé közismert azonban, hogy a halálát megelőzően milyen viszony fűzte a tóhoz. Pedig ahogyan a költészetében a Duna (és általában a víz) fontos szerepet kapott, úgy a Balaton hullámai is több versében megjelentek. Az egyik legszebb balatoni verse A hullámok lágy tánca (olvassátok el ITT), de többek közt a Balatonszárszó és a Zöld napsütés hintált című versei is balatoni élményeiről szólnak.

Versterápia: „Én nem értem, csak érzem az egészet." - Könyves magazin

A következő hetekben azt járjuk körbe itt a Könyves Magazinon, miként volt és van jelen a Balaton az irodalomban, így ebben a rovatunkban is balatoni verseket olvashattok majd. A mai napra József Attila A hullámok lágy tánca című versét ajánljuk.

József Attila tehát nemcsak életének utolsó heteiben időzött a Balatonnál, hanem máskor is. Főként gyógyulni, pihenni, szerelmi bánatot kiheverni járt a tóhoz, és sok időt töltött testvérénél, Etusnál is. Általában kiegyensúlyozottabban, kisimultabban tért haza onnan, mint ahogyan érkezett. A korabeli visszaemlékezések szerint jót tett neki a Balatanon, nem egyszer szinte újjászületett ott.

Ez történt például 1929-ben is, amikor egy különösen nehéz időszak után érkezett Lellére a szanatóriumba, hogy kigyógyítsák súlyos neuraszténiájából. Két év után ugyanis véget ért Vágó Mártával való kapcsolata, ami eléggé megviselte. A lánnyal már a házasságukat tervezték, amikor Márta hosszabb időre Londonba utazott szülei nyomására, részben, hogy ott kitanulja a szociális gondozó szakmát, részben, hogy egy ideig távol legyen a költőtől. A külföldi útnak szakítás lett a vége, bár nem elsősorban a távolság miatt, hanem mert Vágó Márta attól tartott, József Attila nem tud megfelelő anyagi körülményeket biztosítani a családi élethez. A kapcsolat tehát véget ért, József Attila pedig a Balatonra ment gyógyulni, ahol idővel jobban is lett.

Az 1932-es Balatoni Íróhét résztvevői József Attilával

A Palota Panzió és az utolsó boldog nyár

József Attila tehát szerette a Balatont, a harmincas évektől pedig még több lehetősége volt a tónál pihenni. Sógora, Makai Ödön ugyanis betársult a balatonszárszói Palota Panzió üzemeltetésébe, így ettől kezdve a költő is gyakori vendég lett Szárszón.

Hagyományosan úgy tartják, hogy az utolsó boldog nyarát is ott töltötte velük 1936-ban. Testvére, Etus bérelt neki egy szobát a családi panzióban, ő pedig odament pihenni, illetve kiheverni a szerkesztői munkát, valamint a Szántó Judittal való végleges szakítást. A visszaemlékezések szerint ezen a nyáron sokat játszott Etus gyerekeievel, Zsuzsival, Péterrel és Ádámmal, sokat sétált, szemlélődött, és jó pár verset is írt.  Ráadásul még egy izgalmas szerelmi kalandban is része volt Blatonszárszón, méghozzá nem is akrákivel. A híres Sólyom Janka sanzonénekesnőt sikerült meghódítania azon a nyáron.

„Ez volt az utolsó szép nyara. Lesülve, meghízva, frissen tért haza, büszkén szép verseire, melyekbe belevarázsolta a gazdag nyár minden sugarát és hevét… A versek szerelmes versek voltak – egy sokat csalódott férfi józanul érzéki, kissé kesernyés visszaemlékezései egy kedves, de jelentéktelen nyári idillre, mely úgy foszlott szét, ahogy keletkezett, könnyen, súlytalanul…” – írta később róla Németh Andor. 

József Attila sok verset írt azon a nyáron, a munkakedve visszatért a Balatonnál. Hazatérve a nyári verseket fel is olvasta barátainak Pesten, és nagy sikere volt velük. Ekkor láttát őt utoljára igazán sugárzónak és jókedvűnek.

Az utolsó szárszói út

A boldog nyár után nehéz másfél év következett számára. Gyötörte a viszonzatlan szerelem Kozmutza Flóra iránt és közben állapota is egyre romlott. 1937 júliusában volt egy hosszabb rohama, amely után a Sváb-hegyi szieszta szanatóriumba került. Pár hónappal később, novemberben aztán levitték a Balatonhoz, orvosai ugyanis gyógyíthatatlannak minősítették, ápolását a nővéreire bízták. A téli Balaton azonban ezúttal nem hozta meg a szokásos újjászületést. Mivel a panzió beázott és nem tudtak fűteni sem, a család végül átköltözött a közeli Horváth-kert nyaralóba. Itt találkozott József Attila utoljára Kozmutza Flórával, aki egy időre a család vendége volt, és innen indult el december 3-án utolsó sétájára is. 19 óra 35 perckor a balatonszárszói állomásról induló tehervonat halálra gázolta. A mai napig nem tudni, hogy baleset vagy öngyilkosság történt-e.

Forrás

Életének utolsó napjait tehát Balatonszárszón, a Horváth-villában töltötte. Éppen ezért először ott is temették el a településen. A József Attila Emlékmúzeumot pedig konkrétan ott, abban az épületben rendezték be. Az egykori panzió 1957-től szolgál József Attila életművének bemutatására, 1997-ben, a költő születésnapján – április 11-én – nyílt meg a nagyközönség számára. Balatonszárszón, nem messze a vasúttól megtalálható József Attila emlékműve is. Ortutay Tamás szobrászművész és Sarkady Mária építész monumentális szobra síneken guruló vonatkerekeken áll, melyen József Attila versekből vett idézetek olvashatók.

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Móra Ferenc földvári titka – Írók a Balatonon

A Balaton számos mítosz és sok-sok irodalmi alkotás ihletője volt, de a vízparti nyaralók, villák és alkotóházak rengeteg drámának is tanúi voltak. Nyári sorozatunkban azt mutatjuk meg, hogyan kötődtek a magyar írók a Balatonhoz, és mi minden történt ott velük. Ezúttal Móra Ferencről olvashattok. 

...
Nagy

Írók a Balatonon – Jókai botrányos szerelmi kalandja

A Balaton számos mítosz és sok-sok irodalmi alkotás ihletője volt, de a vízparti nyaralók, villák és alkotóházak rengeteg drámának is tanúi voltak. Nyári sorozatunkban azt mutatjuk meg, hogyan kötődtek a magyar írók a Balatonhoz, és mi minden történt ott velük. Most Jókai Mór nyaralásairól és híres villájáról olvashattok, de kiderül az is, milyen szerelmi kalandba bonyolódott idős korában a tónál.

...
Nagy

Írók a Balatonon: Karinthy siófoki drámái

A Balaton számos mítosz és sok-sok irodalmi alkotás ihletője volt, de a vízparti nyaralók, villák és alkotóházak rengeteg drámának is tanúi voltak. Nyári sorozatunkban azt mutatjuk meg, hogyan kötődtek a magyar írók a Balatonhoz, és mi minden történt ott velük. Elsőként Karinthy Frigyes és Siófok kapcsolatáról olvashattok.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Ez a könyv minden kérdésre válaszol, amit feltettél sörivás előtt, közben vagy után

Mark Dredge Sör mesterkurzusa az erjesztett ital karakterjegyeinek felismerése terén segít magabiztosságot szerezni, és abban is a segítségünkre siet, hogy megértsük, hogy kerültek oda.

...
Zöld

Csányi Vilmos: Biológiailag meg lehetne hosszabbítani az életet, de nem biztos, hogy érdemes

Csányi Vilmos és Barát József Jövőpánik Beszélgetések a lehetséges határairól című kötetében a jövő bizonytalanságairól beszélget tudományos igénnyel, így szóba kerül robotosítás, a közösségek átalakulása, szülőség és szerelem, de a biológiai határaink is.

...
Zöld

Az írók jóval a tudósok előtt ráéreztek az agy működésére – interjú a világhírű agykutatóval

Dr. Scott A. Small Alzheimer-kutató érdekfeszítően írt arról, miért tesz jót nekünk az egészséges felejtés. Szóba került Salman Rushdie elmepalotája, a kreativitás és a MI, az alvás és a társadalmi felejtés szerepe, illetve a pszichopaták és a csimpánzok is. Interjú.

A hét könyve
Kritika
Nem a nagy háború, hanem a barátod halála avat felnőtté
...
Gyerekirodalom

Rébecca Dautremer: A jó képeskönyv olyan, mint egy színházi előadás

A francia Rébecca Dautremer gyerekeknek szóló könyveket és olyan klasszikusokat is illusztrál, mint az Egerek és emberek vagy a Cyrano. A Pestext Fesztivál vendégeként járt Budapesten, mi pedig családi indíttatásról, egy elrontott gyerekkori rajzról, a vizuális utalások elrejtéséről, és az illusztráció meg a szöveg kapcsolatáról beszélgettünk vele.

Polc

Nem a nagy háború, hanem a barátod halála avat felnőtté

...

Az árulást a legnehezebben saját magának bocsátja meg az ember

...

Ménes Attila regényében egy ír úr meséli el a romlásnak indult magyarság történetét

...

McCarthy sötét világában a szerelem és a zsenialitás sem képes világot gyújtani

...
Olvass!
...
Beleolvasó

A gazdag kisvárosban a barátság látszata mögött gyilkos indulatok fortyognak

Jeneva Rose regénye egy amerikai kisvárosba vezet: Buckhead a drága autók, hatalmas házak és álságos barátságok helye. Az itt élő nők közül vajon ki lesz elég okos ahhoz, hogy túlélje Buckheadet - és ki végzi holtan? Olvass bele!

...
Beleolvasó

Egy sorsszerű találkozás kellett ahhoz, hogy létrejöjjön az első magyar jógaiskola

Az első magyar jógaiskola története az indiai Madrászból és a Haich család balatonvilágosi villájából indul. A jómódú családból származó Erzsébet és az indiai Yesudian történetét Kertész Edina írta meg. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Ha a tudás meghajol a hatalom előtt, erőszak nélkül nem lehet megújulni?

Meg lehet változtatni egy nagyhatalmú intézményt belülről, vagy elkerülhetetlen az erőszak, ha forradalomról van szó? Olvass bele R.F. Kuang új könyvébe!