Írók a Balatonon: Karinthy siófoki drámái

Írók a Balatonon: Karinthy siófoki drámái

Nekünk magyaroknak sok-sok évtizede a „Balaton a Riviéra”, a magyar tengerhez éppen ezért rengeteg kulturális emlékünk kötődik. A tó mindig is a művészek kedvelt üdülőhelye volt, íróink, költőink is gyakran jártak pihenni, illetve alkotni a vízpartra nyaranként. A Balaton számos mítosz és sok-sok irodalmi alkotás ihletője volt, de a vízparti nyaralók, villák és alkotóházak rengeteg drámának is tanúi voltak. Nyári sorozatunkban azt mutatjuk meg, hogyan kötődtek a magyar írók a Balatonhoz, és mi minden történt ott velük. Elsőként Karinthy Frigyes és Siófok kapcsolatáról olvashattok.

Forgách Kinga | 2020. július 16. |

Karinthy és a Vitéz panzió

Karinthy Frigyes sok-sok éven át járt nyaralni Siófokra a családjával, illetve írótársaival. A Balaton az egyik kedvenc helye volt, ha kikapcsolódásra vágyott, vagy szeretett volna elmenekülni a problémái elől, szinte mindig Siófokra ment, elképesztően kötődött a településhez. Imádta a fürdőzést, a kis vendéglőket és az éjszakai életet, de íróbarátai, például Hunyady Sándor, Békessy Imre és Rejtő Jenő is gyakran meglátogatták Siófokon. Napközben általában az egykori Hozbor-vendéglőben (mai Csárdás vendéglő) evett, délután szívesen ment kártyázni, este pedig előszeretettel kaszinózott. De nem mindig csak szórakozott a Balatonnál, a déli part nagyobb üdülőhelyein gyakran tartott felolvasóesteket is.

Nyaralásai során legtöbbször a Vitéz panzióban szállt meg. A szálláshelyet annak idején Vitéz Miklós és felesége működtette (a panzió tulajdonosa egyébként maga is alkotó ember volt, számos színdarab és forgatókönyv kötődik a nevéhez). A szálláshely a Batthyány utcai villasor egyik épülete volt, ahol egyébként is számos művész és értelmiségi töltötte a nyarát. Kosztolányi felesége, Harmos Ilona a Karinthyról szóló könyvében emlékezett meg a vajszívű panziósokról, az örökké zsúfolt és zajos épületről, valamint a Karinthy családról, akik sokszor nem kis rumlit csináltak nyaralás közben:

„Egy ilyen viharos napon történt, hogy Frici, égő cigarettájával, jó darabon kiégette a paplanát, Aranka egy csomó tányért a földhöz vágott, a Karinthy-csemeték pedig, Tomival az élükön, valamennyi szobából kihordták a párnákat, s oly erővel dobálták egymás fejéhez, hogy két párna kiszakadt s a bennük levő toll behavazta az egész udvart, beszállt a nyitott ablakokon keresztül a szobákba. A termetes Vitézné csípőre tett kézzel, fejcsóválva megállt a konyha ajtajában és szelíd szemrehányással, orrhangján csak ennyit dünynyögött: – Íme, a Karinthy dinasztia.”

Siófoki drámák

Ahogy az a fenti idézetből is kitűnik, Karinthyék jellemzően elég „aktívan” pihentek. Mivel ráadásul sok időt töltöttek Siófokon, a Balaton viszonylag sok drámai esemény tanúja volt. Karinthy például oda vonult el első felesége, Judik Etel halála után is, aki a spanyolnátha-járvány áldozata lett 1918-ban.

„A lelki sérülés nem gyógyul be soha: de hozzászokik a lélek. Úgy érzem, agyamban daganat képződött, vagy egy éles idegen tárgyat döftek bele, amikor ő meghalt – ezt a kést nem húzhatom ki belőle többé, mert hiszen ő halott marad (csak ha feltámadna, ami lehetetlen), de idővel hozzászokik majd az agyam a késhez és járni fogok vele, mint aki golyót hord a koponyacsontban” – írta Karinthy pár nappal azután, hogy felesége meghalt a karjaiban.

Két évvel később Karinthy aztán újra megházasodott. 1920 augusztusában Böhm Aranka lett a felesége, akivel szintén sokat járt Siófokra. Mivel azonban kapcsolatuk elég intenzív volt, azaz sokat veszekedtek, jellemzően nyaralás közben is adódtak konfliktusok. Siófokon történt meg az is, hogy Aranka kiugrott a Vitéz panzió második emeleti szobájának ablakából, mert szerelmi bánata volt egy fiatal udvarlója miatt. Hat hétig lebegett élet és halál között, Karinthy azonban mindvégig mellette maradt, Aranka pedig végül felépült.

Karinthy halála

Karinthy Frigyes azon íróink közé tartozik, akik a Balatonon vesztették életüket. 1938-as koponyaműtéte után Siófokra ment pihenni és gyógyulni. A visszaemlékezések szerint halála előtt több látogatója is volt: augusztus 28-án Rejtő Jenő járt nála, augusztus 29-én délelőtt pedig idősebb fiával, Karinthy Gáborral volt együtt. Délután még egy karcolatot szeretett volna megírni, és pihenni egy kicsit, hiszen azt tervezték, hogy az esti vonattal Pestre utaznak, de aztán váratlanul összeesett és már nem tudtak segíteni rajta.

Karinthy Frigyes nyaralásainak emlékét Siófokon egy szobor őrzi. Varga Tamás alkotását 1998-ban állították fel a Balaton partján.

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

„Balatont álmodom, s melléje magamat” – Irodalmi fürdőzések

A Balaton mindenkinek mást jelent, de az biztos, hogy mindenkinek jelent valamit. A következő hetekben azt járjuk körbe, miként volt és van jelen a Balaton az irodalomban. Hétfőnként képes időutazással készülünk: az irodalmi szövegrészletek mellé a Fortepan gyűjteményéből válogatunk.

...
Gyerekirodalom

Csobbanós, nyomozós, rendszerváltós - Tíz gyerekkönyv a Balatonról

A Balaton a gyerekkori nyaralások kihagyhatatlan helyszíne, ahol felváltva nyaggatjuk a szüleinket lángos és vízibicikli után, ahová már ősszel visszavágyunk, és ahová felnőttként mi is visszavisszük a saját gyerekeinket. De mit olvassunk nekik a nyaralás előtt, alatt vagy épp helyett? Adunk pár tippet és mutatunk tíz balatoni témájú gyerekkönyvet!

...
Nagy

Versterápia: „Óh, Tihannak rijjadó leánya!”

A versek csökkentik a szorongást és oldják a stresszt, ezért is indítottuk el Versterápia rovatunkat, amely egyfajta költészeti „gyógyszertárként” üzemel. A mai napra Csokonai Vitéz Mihály A tihanyi Ekhóhoz című elégiáját ajánljuk.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Beleolvasó

Miért nehéz Franciaországban fiatalnak lenni? Fehér Boldizsár megírta [MARGÓ KÖNYVEK]

Olvasd el Arnaud Dudek Légy észnél című regényének utószavát, melyet Fehér Boldizsár írt. 

Szerzőink

...
Kiss Imola

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

...
Kiss Imola

Viszály: kinek fáj jobban az árulás, Capoténak vagy a Hattyúknak?

...
Vass Norbert

Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya

A hét könyve
Kritika
Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Halász Rita: Már nem tudom úgy élni az életemet, hogy az írás ne legyen benne

Az Ezt senki sem mondta! podcast epizódjaiban alkotó szülők osztják meg tapasztalataikat a szülővé válás örömeiről és kihívásairól, valamint a gyermekvállalás és az alkotás kapcsolatáról. A hetedik epizódban Halász Ritát hallhattuk.

Olvass!
...
Beleolvasó

Tom Hanks elképesztő hollywoodi kulisszatitkokat árul el új regényében – Olvass bele!

Tom Hanks nagyszabású regénye főhajtás a filmkészítés igazi főszereplői és a filmművészet előtt, egyszerre szívmelengető mese és bepillantás a forgatások rejtelmeibe. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Ebben az új fantasyben a tündérek közül kerül ki a leggonoszabb ellenfél – Olvass bele!

Emily Wilde a tündérekkel foglalkozó kiváló tudós, aki egy eldugott sarkköri faluban keveredik bele a különös lények gonosz játszmáiba. Olvass bele Heather Fawcett regényébe!

...
Beleolvasó

Olvass bele Jón Kalman Stefánsson első kötetébe, ahol a csodáké a főszerep

Jón Kalman Stefánsson már az első, 1996-ban megjelent prózakötetében is Izland nyugati fjordjainak tájaira vezet bennünket. Olvass bele!