Ha valaha is megpróbáltad logikusan véggiggonsolni az időutazás működését, akkor pontosan tudod, hogy lehetetlen. Legyen szó a technológia részleteiről (mágusokról szóló könyvek előnyben!) vagy a különböző szálak kibogozásáról, az ember néhány perc töprengés után garantáltan azt érzi, hogy – Szörnyeteg Lajos szavaival élve – beletörött az agyveleje.
Nem meglepő hát, hogy ezen könyvek írói gyakran lesöprik az asztalról a magyarázatot követelő kérdéseket. „Elmagyaráznám, de úgysem érted meg” – tárja szét kezeit az őrült tudós, az expedíciót elrendelő politikus és a nagy hatalmú mágus, az olvasó pedig vállat von, hiszen, valljuk be, úgyis átugrotta volna az oszcillációs frekvenciákról szóló értekezést.
Mind időutazók vagyunk
De ha ilyen sok bonyodalommal jár, mégis mi vonz bennünket az időutazásról szóló könyvekhez?
Valószínűleg a tudat, hogy
a logikai bukfencek ellenére ezek a történetek több kérdésre adnak választ, mint amennyit nyitva hagynak.
A vágy, hogy megváltoztassuk a múltat, belepillantsunk a jövőbe vagy hátrahagyjuk a testi korlátainkat, mindannyiunkban ott él, és a legjobb időutazós könyvek lehetővé teszik, hogy kiéljük ezeket, még ha csak a fantáziánkban is.
Ugyanakkor vjobb, ha sosem felejtjük el: mikor a könyvet letéve visszatérünk a jelenbe, továbbra is időutazók maradunk. Utazásunk talán lassú, unalmas és hétköznapi, de létező, és úgy hívják, hogy élet.
A téma rajongóinak az alábbi tíz könyvet ajánljuk.
Kaliane Bradley: Időminisztérium
A közeljövő Londonjában egy rejtélyes új minisztérium működik: feladata, hogy a múltból kivételes személyiségeket hozzanak a jelenbe. Itt ajánlanak remekül fizető állást egy fiatal köztisztviselőnőnek, ám a munkája meglehetősen szokatlannak bizonyul: „hídként” kell szolgálnia, vagyis az a dolga, hogy segítse és felügyelje Graham Gore-nak, a Brit Birodalom haditengerészeti alezredesének a mindennapjait.
A történelemkönyvek szerint a férfi egy 1847-es északi-sarki expedíción vesztette életét, így kissé meglepve tapasztalja, hogy nemcsak életben van, de olyan furcsa dolgok veszik körül, mint a mosógép, az internet és a bokájukat igencsak kivillantó nők. Akik közül pont az ő segítője lesz az, akivel egy hosszú nyár alatt egymást kerülgető lakótársakból igaz barátokká válnak – sőt minden különbözőségük ellenére egymásba szeretnek. Ám ahogy kezd kikristályosodni az időutazás valódi célja, Grahamék kénytelenek szembenézni a múltbeli döntéseikkel és az elképzelt jövőjükkel is.
Brian K. Vaughn: Újságoslányok
A Vox magazin a következő amerikai képregényklasszikusnak nevezte. Az 1988 halloweenjét követő reggelen négy 12 éves újságkihordó lány felgöngyölíti minden idők legfontosabb sztoriját. Az Újságoslányok nosztalgiáról, diákmunkáról, és a gyerekkor utolsó napjairól szóló sikersorozat, melyben külvárosi dráma és természetfeletti rejtélyek találkoznak. A könyvekből készült sorozatról itt írtunk.
H. G. Wells: Az időgép
A történet helyszíne London, a kor a 19. század. Egy baráti társaság kellemes csevejt folytat térről és időről, a házigazda – akire az elbeszélő „időjáróként” utal, a lelkes előadásba kezd: „(…) gondolatai is szabadon csapongtak, miközben beszélt; sovány mutatóujjának egy-egy mozdulatával jelezte a lényeget, mi pedig a kényelmes székekben lustálkodva bámultuk szellemének gazdagságát, és azt a komolyságot, amellyel az új paradoxont fejtegette. Akkor még azt hittük, hogy paradoxon.”
A legközelebbi összejövetelen a csoport a házigazdára várakozik, aki kisvártatva meglehetősen megviselt állapotban lép be. A vendégek előtt beszámol kalandjáról: 802701-ben járt, ahol különös lényekkel találkozott. A sci-fi atyjaként számon tartott H. G. Wells karrierje Az időgépnek köszönhetően robbant be. Bár korábban is jelentek meg írásai, ezzel a kisregényével egy csapásra híressé vált. A mű első magyar fordítást Mikes Lajos készítette el 1900-ban.
Kiss Judit Ágnes: Kórház az osztályteremben
Kevesen tudják, hogy az iskola udvarán álló hatalmas, ősöreg platánfába rejtett titkos ajtó a múltba vezet. Lóri, Réka, Hanna és Sanyi tudatosan választja úticélul 1956. október 23-át, mert Lóri a dédapját szeretné megkeresni a tömegben.
De ami azon a napon Budapest utcáin várja őket, arra nem lehet igazán felkészülni. Tankok, puskák, lőtt sebek, halottak – és a felkelők között velük egykorú gyerekek. Hogyan áll helyt négy mai kamasz a kőkemény helyzetek sűrűjében? Mit jelent a család, és mit a szabadság 1956-ban? Erről szól Kiss Judit Ágnes regénye, a Kórház az osztályteremben. (A könyvbe itt bele is olvashatsz.)
Ted Chiang: Érkezés
Az elbeszélések a legkülönbözőbb helyekre nyújtanak betekintést. Egy bábeli torony összeköti a Földet az égbolttal. A miénkhez nagyon hasonlító világban az angyali látogatások a mindennapi élet rémisztő és egyben csodálatos történései. Tudósok felfedeznek egy nem evilági nyelvet, ami alapjaiban változtatja meg a gondolkodásunkat és érzékelésünket az időről és a valóságról. Az idegi áramkörökben végzett apró módosítással eltörlődik a testi szépség alapján történő megkülönböztetés.
Ted Chiang nyolc novellát tartalmazó, háromszoros Nebula-, valamint Hugo-, Locus-, Theodore Sturgeon- és Sidewise-díjas gyűjteményét sokan az új évezred legfontosabb novelláskötetének tartják. Szerzője a sci-fit olyan oldaláról ragadja meg, ahogy előtte még senki más nem tette.
Az Életed története című novellából Érkezés címmel Denis Villeneuve forgatott 2016-ban nagy sikerű filmet Amy Adams, Jeremy Renner és Forest Whitaker főszereplésével. A kötetről írt kritikánkat itt olvashatod.
Tasnádi István, Jeli Viktória, Gimesi Dóra: Időfutár
Hanna nemrég költözött Budapestre, ahol minden szokatlan: új lakás (egy 7. kerületi gangos bérház), új iskola (a Sigray), új tanárok, és persze új osztálytársak. Ha ez még nem lenne elég: úton-útfélen egy fura öregemberbe ütközik, megbolondul a számítógépe, és az egésznek valahogy köze van ahhoz a rozsdás körzőhöz, amit az utcán talált.
Vajon miért kell mindenkinek ez a körző? Mit akar vele kezdeni Sándor, a vén ócskás, és miért nem tud Hanna sem megválni tőle? És mi köze mindennek Bécshez, a Sakkozó törökhöz és Bujdosónéhez, a töritanárhoz? A rejtélyek kinyomozásában segít Hannának Zsófi, a szuperokos szegedi barátnő, és Tibi, a kicsit lassabb eszű, de hűséges osztálytárs. A kalandok szüneteiben pedig arra is van idő, hogy barátságok szakadjanak meg és szülessenek újjá, no és persze szerelmek is szövődnek.
Kurt Vonnegut: Az ötös számú vágóhíd
Az ötös számú vágóhíd a világirodalom egyik legjelentősebb, egyszersmind legkülönösebb háborúellenes műve, melyet 1969-es megjelenése óta kultusz övez. Kurt Vonnegut személyes tapasztalatait felhasználva, sci-fi elemekkel (időutazással és repülő csészealjakkal) színesítve, szarkasztikus humorral és kíméletlenül őszinte kritikával dolgozta fel a 20. századi Európa egyik legvéresebb eseményének, Drezda bombázásának tragédiáját.
A történet főszereplője, Billy Pilgrim a második világháború káoszában váratlanul „elszabadul az időben”: szakadatlanul ingázik múlt és jövő, tébolyult valóság és burjánzó fantázia, képtelen karakterek és abszurd szituációk között. Kalandos útja Drezda romjaitól a háború utáni Amerikán át egészen távoli Tralfamador bolygóig vezet, ahol Billy megtanulja, hogy a halál jelentéktelen, a szabad akarat pedig merő illúzió.
Kerstin Gier: Rubinvörös
Olykor tényleg nagy terhet jelent egy rejtélyekkel teli családban élni, a 16 éves Gwendolyn legalábbis meg van győződve erről. Amíg egy napon egyszerre – mint derült égből a villámcsapás – a 19. és 20. század fordulóján nem találja magát, és világossá nem válik számára, hogy ő maga a legnagyobb rejtély a családban. Amit viszont még csak nem is sejt: az időutazások alatt kerülendő a szerelem. Mert ettől aztán tényleg a feje tetejére áll minden!
Audrey Niffenegger: Az időutazó felesége
Amikor először találkoztak, Clare hatéves volt és Henry harminc. Amikor összeházasodtak, Clare huszonkettő, és Henry még mindig harminc. Henry ugyanis idő-eltolódási rendellenességgel született: genetikai órája a legváratlanabb pillanatokban visszaáll, és még abban a másodpercben eltűnik. Ilyenkor elmúlt és eljövendő élete érzelmi csomópontjain találja magát, meztelenül, védtelenül. Sohasem tudja, mikor történik meg újra, sohasem tudja, hol köt ki legközelebb.
Az időutazó felesége a világirodalom egyik legkülönösebb szerelmi története, melyben Clare és Henry felváltva meséli el történetüket. Rajongva szeretik egymást, megpróbálnak normális családi életet élni, Henry eltűnéseit azonban sem megakadályozni, sem irányítani nem képesek. Ez teszi történetüket igazán megrendítővé és felejthetetlenné.
J. K. Rowling: Harry Potter és az azkabani fogoly
Harry Potter szokásos rémes vakációját tölti Dursley-éknél, ám a helyzet úgy elfajul, hogy Harry elviharzi. Így köt ki a Kóbor Grimbuszon, ami elviszi őt abba a világba, ahová egész nyáron vágyott. Az Abszol úton ijesztő hírek járják: az Azkabanból, a gonosz varázslókat őrző rettegett börtönből megszökött egy fogoly. A Mágiaügyi Minisztériumban tudják, hogy a veszélyes szökevény a Roxfort Boszorkány- és Varázslóképző Szakiskolába tart. Harry pedig egy véletlen folytán tudomást szerez róla, hogy az illető az ő nyomát követi.
(Esquire)
Nyitókép: Az időutazó felesége (2009) - Warner Bros.