Minden falnak két oldala van, és akad, aki ítélkezés helyett inkább bemutatja őket

Minden falnak két oldala van, és akad, aki ítélkezés helyett inkább bemutatja őket

Tim Marshall, aki tudósítóként megjárta a közelmúlt háborúk sújtotta területeit, Falak című könyvében a globális politika aggasztóan gyarapodó jelenségét vizsgálja: látható és láthatatlan építményeinket, amik elválasztanak embereket, országokat, kultúrákat. Marshall szerint mindez a fejünkben lévő “ők” és “mi” fogalmi rendszeréből fakad, a falak új korszakában tájékozódni viszont első lépésben a megértéssel lehet. A Falakban Marshall ezért nyolc olyan térségbe kalauzol, ahol pontosan láthatjuk az identitás aktuális problémáit a világban.

Sándor Anna | 2022. február 08. |
Tim Marshall
Falak - Életünk kerítések árnyékában
Ford. Máté Frigyes, Park, 2021, 332 oldal
-

Az ismert emberi történelem régtől meghatározó szereplői a falak, párat név szerint is emlegetünk, ilyen a kínai nagy fal, Hadrianus fala vagy a berlini fal. Utóbbi szimbolikus és nagyon is valós leomlása Európa újraegyesülésén túl egy új korszak kezdetét is ígérte, amitől azt várták, hogy a nyitottságról és a nemzetköziségről szól majd, lelkes értelmiségiek pedig a történelem végét jövendölték. Tim Marshall könyve viszont azt mutatja be, hogy Reagan berlini felszólítása - “Gorbacsov úr, bontsa le ezt a falat!” -, hogyan marad fokozatosan alul az “ők” és “mi” erődítménymentalitásával szemben.

Az olvasók országa című tematikus sorozatunk könyvek segítségével igyekszik körbejárni a legaktuálisabb közéleti kérdéseket a választások előtt. Interjúk, podcastek, recenziók, beszámolók, beleolvasók sorával hozunk képbe, mert hisszük, hogy a széleskörű tájékozódás is segít építeni a társadalmunkat. A sorozat többi cikkét itt találod.

A tömeges vándorlás, a globalizáció kritikái, a nacionalizmus erősödése, a Szovjetunió összeomlása és a szeptember 11-i terrortámadások következményei alakítják a világunkat. A 21. században pedig eddig több ezer kilométer fal épült, az államok több mint egyharmada, 65 ország építette meg őket. Történelmi távlatból nézve:

a második világháború óta felhúzott falak több mint fele az ezredforduló után épült.

Az elzárkózás új korszakában magasodó falak egy része nagyon is látható, mint a magyar-szerb és magyar-horvát határon húzódó, vagy amit Donald Trump sürgetett az amerikai-mexikói határon. Mások természetes határok mögé rejtik magukat, mint a Brexit utáni Egyesült Királyság szigete, vagy éppen a virtuális térben ütközik beléjük a felhasználó, ahogy Kína nagy tűzfalába. Számos tényező választ el minket egymástól, köztük a vagyon, a rassz, a vallás, a politika, hogy csak párat említsünk. A szakadásokat pedig nemcsak az erőforrásokért vívott harc vagy verseny táplálja, hanem az is, ha azt hisszük, birtokában vagyunk az egyetlen lehetséges igazságnak, és emiatt alacsonyabb rendűnek tartjuk és kezeljük azt, aki máshogyan gondolkodik.

Marshall szerint minden történetnek, ahogy minden falnak, két oldala van, és a jelen megértéséhez látnunk kell, hogy mi osztott meg minket a múltban, és ez hogyan él tovább. Az ő olvasatában ugyanis a falak, épüljenek bár habarcsból, drótból vagy algoritmusokból, csupán okozatai a megosztottságnak.

Tim Marshall (1959) több mint 30 éves riporteri múltjával az egyik meghatározó brit külügyi szakértő. Korábban a Sky News szerkesztője és a BBC munkatársa volt, tudósítóként megjárta Horvátországot, Boszniát, Macedóniát, Koszovót, Afganisztánt, Iránt, Szíriát és Izraelt. Alapító főszerkesztője a TheWhatandtheWhy.com hírelemző portálnak, valamint számos könyv, köztük a New York Times-bestseller A földrajz fogságában szerzője.

Ahogy könyvében írja, lehetetlen lenne kitérni minden megosztott területre, ezért Marshall nyolc olyan falra koncentrál, ami szerinte a legpontosabban illusztrálja az identitás problémáit napjainkban:

  • a migráció hatásait (Egyesült Államok, Európa, India);
  • a nacionalizmust mint az összefogás vagy a megosztottság motorját (Kína, Egyesült Királyság, Afrika);
  • a vallás és a politika összekeveredését (Izrael, Közel-Kelet).

Az egyenként 30-40 oldalas fejezetekben a múltbeli történelmi események és kulturális sajátosságok bemutatásából Marshall logikus és világos gondolatmenettel, térképekkel is illusztrálva vezeti le az aktuális állapotokat. Stílusa közérthető és olvasmányos, amiben visszaköszönnek tudósítóként szerzett tapasztalatai is, így árnyalja a politikai vitákban gyakran elnagyolt kontextusokat.

Különösen érdekesek azok a fejezetek, amik olyan régiókba és konfliktusok közé vezetnek, amikről keveset és azt is felületesen tudunk, így például, hogy Afrikában milyen nehéz összeegyeztetni a gyarmatok korából megörökölt országhatárokat a máig meghatározó törzsi identitásokkal. Az indiai szubkontinens népcsoportjainak vándorlása pedig rámutat a 21. századi vallási üldözöttek sorsára épp úgy, mint a klímaváltozás globálisan is elkerülhetetlen hatásaira.

-

Tim Marshall

Magyar olvasóként emellett kül- és gazdaságpolitikai szempontból, valamint a virtuális tér  szabályozása kapcsán is aktuális a nagy kínai tűzfal kiépülését leíró rész - ennek áttekintése pedig illusztrálja Marshall módszerét a könyvben.

A kifelé erős nemzetállam képét közvetítő, 1,4 milliárd fős Kína etnikailag sokszínű, lakói több tucat különböző nyelvet beszélnek, és a potenciális regionális konfliktusok mellett az életszínvonalbeli különbségek is veszélyeztetik a nemzeti egységet és a gazdasági fejlődést - végső soron pedig a Párt hatalmát fenyegetik. Már a feudális, császári Kínában kulcsfontosságú volt a sikerhez az egység gondolata, ami alapvetően a han etnikumú népesség felsőbbrendűségét szem előtt tartva valósult meg. A kínai nagy fal Marshall szerint elsősorban nem is katonai stratégiai szempontból volt jelentős, hanem mint szimbolikus választóvonal a civilizált hanok és a barbár “kívülállók” között.

-

Hszi Csin-Ping

Kína 20. századi társadalomtörténeti áttekintése az egyenlőség kommunista célja és a valóság drasztikus egyenlőtlenségei között feszülő ellentmondásokra koncentrál. Bemutatja az ősi lakosságregisztrációs rendszert, a hukout, amit a Kommunista Párt átalakított, és elkezdte az embereket vidéki és városi lakosként kategorizálni, ezzel próbálva szabályozni az országon belüli népességmozgást. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a vidéki lakosságot másodrendű állampolgárként kezelik, hiába költözik tehát valaki vidékről például Sanghajba a jobb élet reményében, a nagyvárosban vidékiként nem jár neki társadalombiztosítás, egészségügyi ellátás vagy a gyerekének iskola. Ha viszont vidéken marad, eleve rosszabb egészségügyi és oktatási lehetőségei vannak, mint annak, aki tősgyökeres nagyvárosi.

A hukou eredeti célja az volt, hogy lassítsák a vidéki lakosság városokba áramlását, miközben a gazdaság pörgetéséhez ma valójában már szükség van arra, hogy mind nagyobb tömegek éljenek és dolgozzanak a városokban. Logikus lépés lenne a vidék fejlesztése, az viszont nagyon drága, ráadásul veszélyeztetné a gazdasági csodát, amihez egyre szélesebb városi fogyasztói réteg kell. Marshall a törésvonalakkal terhelt társadalmi dilemmákat természetesen a fentinél jóval részletesebben mutatja be, és hozzáveszi a 2015-ig fennálló egykepolitika miatt a lakosság elöregedéséből fakadó problémákat is.

Ésik Sándor: A működő demokrácia alapja nem a győzelem, hanem a kompromisszum
Ésik Sándor: A működő demokrácia alapja nem a győzelem, hanem a kompromisszum

A Sanyikám, én nem politizálok című könyvében a Diétás Magyar Múzsa vezetője egy Facebook-poszt közérthetőségével és lazaságával tárgyalja az állam, a társadalom, az igazságszolgáltatás működését, a történelmi örökségek és a szolidaritás (hiányának) kérdéseit. Interjú.

Tovább olvasok

És itt jön a képbe az információ kontrollja: “Ahhoz, hogy Kína gazdasága sínen maradjon, és a peremterületek szoros ellenőrzés alatt legyenek, a hatóságoknak fenn kell tartaniuk a kontrollt az ország belső vidéke felett. A megoldás az információ áramlásának ellenőrzése, megelőzendő a kritikus gondolatok terjedését és az ellenzék szerveződését. 

Az ország egysége érdekében a lakosságot meg kell osztani: így született meg az internet korában a nagy kínai tűzfal.” (39. o.)

Ennek eredménye egy ellentmondásos politika, ami egyfelől sok információt elzár az emberek elől, és "megvédi" a lakosságot az olyan károsnak ítélt gondolatoktól, mint a demokrácia vagy a szólásszabadság. Ennek szellemében fejlesztették ki például a betiltott Google, Facebook és Twitter saját, kínai megfelelőjét. Másfelől a virágzó gazdaság érdekében biztosítaniuk kell az országon belüli és a külfölddel történő információcserét.

A tűzfalak persze magasabbak Tibetben vagy az ujgurok lakta Hszincsiangban, míg bizonyos cégek vagy magánszemélyek üzleti célú internetes ténykedéseivel kapcsolatban a hatalom elnézőbb. Hszi Csin-ping elnök ugyanakkor Marshall szerint tisztában van azzal, hogy a kommunikáció maga is veszélyforrás, ezért a cenzúra a legfelsőbb hatalmi szinteken is aktív. Hszi elnök pedig személyesen felügyeli Kína összes kiberstratégiáját.

-

Közel-keleti migránsok a belarusz-lengyel határon 2021-ben.

Minden értéke mellett, Marshall könyvének ugyanakkor megvannak a maga korlátai, amik az Európai Unió kihívásait tárgyaló fejezetben érhetőek tetten a legnyilvánvalóbban. Azért ebben, mert aki az elmúlt 10-15 évben követte az európai politikát, legyen szó menekültválságról, eurozónáról vagy a kelet-európai munkaerő nyugatra vándorlásáról, azt nagy meglepetések nem fogják érni. 

Marshall könyve inkább leíró jellegű, így nagy megfejtéseket, újdonságokat nem kell várni tőle.

Arra viszont alkalmas és jó választás, hogy kiegyensúlyozott áttekintést adjon egy-egy térségről, és így képbe hozzon a globális politikai, gazdasági folyamatokkal kapcsolatban.

Marshall szerint könnyű ítélkezni a falakat építő vagy azokat lebontani kész emberek felett. Ám mint az az utószóból kiderül, Marshall az építés tényét is képes árnyaltan látni: “...a falak nehéz kérdések esetén valóban a megoldottság hamis látszatát kelthetik. Míg azonban a kerítéseket felfoghatjuk a diskurzus kudarcának jeleiként, az is igaz, hogy átmeneti vagy részleges enyhülést hozhatnak, miközben sok ország tartósabb megoldásokon dolgozik, különösen konfliktus sújtotta területeken.” (296. o.) És ugyan a világháború óta tapasztalt globális folyamatok tükrében inkább optimista a jövőt illetően, Marshall nem titkolja, hogy szerinte a folyamatosan változó világban minden félnek ki kell vennie a részét abból, hogy a prosperáló együttélés és végső soron a hidak építése is megvalósuljon. Ahogy az utolsó oldalon írja: “az egyik legkedvesebb angol szavam a »kompromisszum«.”

Hírlevél feliratkozás

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

L. Ritók Nóra: Olyan ellentmondásokkal vádoljuk a mélyszegénységben élőket, amik minket is feszítenek

Gyermekek tízezrei élnek ma Magyarországon a 21. századi Európához méltatlan nyomorúságban. Éhesen, gyógyszer nélkül, teljes és végleges kilátástalanságban. L. Ritók Nóra megmutatja ennek a legtöbbünk számára láthatatlan világnak a kegyetlen mindennapjait. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Jamie Susskind szerint a politikát három komoly fejlemény fogja átformálni a következő században

"Az ember feljavítása többé nem fikció" - áll a jogi végzettséggel rendelkező, nagyszerű amerikai gondolkodó, Jamie Susskind könyvében. Olvass bele!

...
Nagy

Ésik Sándor: A működő demokrácia alapja nem a győzelem, hanem a kompromisszum

A Sanyikám, én nem politizálok című könyvében a Diétás Magyar Múzsa vezetője egy Facebook-poszt közérthetőségével és lazaságával tárgyalja az állam, a társadalom, az igazságszolgáltatás működését, a történelmi örökségek és a szolidaritás (hiányának) kérdéseit. Interjú.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

Hírek
...
Beleolvasó

Amikor már kihaltnak hitték az őslakos sárkányokat, egy lány különös tojást talált – Olvass bele!

...
Hírek

Az algériai polgárháborúról szóló regény nyerte a Goncourt-díjat

...
Szórakozás

A Piszkos Fred, a kapitány előzetesében nincs hiány verekedésből

...
Hírek

Még idén megjelenik a Nobel-díjas Han Kang harmadik regénye

...
Beleolvasó

Adameșteanu főhőse egyfolytában telefonál, hogy ne legyen magányos

...
Promóció

4 könyv, ami segít a sport melletti ideális étrend összeállításában

Kiemeltek
...
Szórakozás

8 izgalmas könyvadaptáció, amit novemberben mutat be a Disney+, a Max és a Netflix

Remek feldolgozásokkal kecsegtet novemberben a Netflix és a többi streamingplatform. Mi ezeket a filmeket és sorozatokat ajánljuk a hónapban.

...
Nagy

Martyna Bunda: Ahhoz, hogy kiszabaduljunk az ördögi körből, el kell kezdenünk érezni

A lengyel íróval, Martyna Bundával az Őszi Margó alatt beszélgettünk női nézőpontról, szimbólumokról és a rejtélyes kasubokról.

...
Podcast

Háy János: A létünk és a boldogság közötti távolság nem csökken, de legalább jobbak az autók

Itt a Könyves Podcast új epizódja: 40 év verseit gyűjötte össze Háy János. Hallgassátok!

A hét könyve
Kritika
Sally Rooney új regénye megindító történet a gyászról, nem csak milleniáloknak
...
Podcast

Csak önismereti munkával lehet valakiből igazán jó vezető [Bridge Budapest x Margó]

A Margó és a Bridge Budapest Üzleti Könyvreggelijén Faludi Viktória pszichológussal és Szilágyi Gábor üzletemberrel beszélgettünk arról, miért szükséges az önismeret a mentális jólléthez az üzleti életben is. Hallgasd meg!

...
Podcast

Réz Anna: Ha sokkal többet töprengtem volna, valószínűleg kitöprengem magam a gyerekvállalásból [Podcast]

Mit vár el a társadalom egy anyától, és mit egy apától? Ott Anna Réz Annát kérdezte az Ezt senki nem mondta! podcast legújabb adásában. 

Szerzőink

...
Tasi Annabella

Sally Rooney új regénye megindító történet a gyászról, nem csak milleniáloknak

...
Ott Anna

A kiegyensúlyozott babavárástól a békés szülésig – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

...
Kiss Imola

Martyna Bunda: Ahhoz, hogy kiszabaduljunk az ördögi körből, el kell kezdenünk érezni

Olvass!
...
Beleolvasó

Fraktálhaza, bölcsészkócs, folklórköpet – Olvass bele az új Pelevin-regénybe!

Mindig eseményszámba megy, amikor Viktor Pelevinnek új kötete jelenik meg. De vajon tényleg képes utópiát írni? 

...
Beleolvasó

Cserhalmi György: Nagy baj, amikor egy ember elkezd magának is hazudni – Olvass bele a könyvbe!

Csáki Judit új kötetében Cserhalmi György sztorijait és anekdotáit gyűjtötte össze színházról, filmről, legendás kollégákról. Most elolvashatsz belőle egy részletet.

...
Beleolvasó

Hogyan zajlott Szendrey Júlia és Petőfi Sándor esküvője? Olvasd el Gyimesi Emese új könyvében!

Ez a könyv elsőként vállalkozik arra, hogy Szendrey Júlia és Petőfi Sándor szerelmének történetét a reformkor grandiózus társadalmi változásainak fényében vizsgálja. Olvass bele!