Nagy Henriett: Lehetnénk-e bologabbak?
Hogyan lehet boldog annyi nehéz sorsú ember? Miért nem merünk örülni a sikereinknek? Milyen célokat érdemes kitűznünk, hogy elégedettebbek legyünk az életünkkel? Többek közt ezekre a kérdésekre keresi a választ a Lehetnénk-e boldogabbak című kötet, amely a pozitív pszichológia világából mutat meg érdekes tényeket és történeteket. Nagy Henriett klinikai szakpszichológus és egyetemi oktató könnyen érthető formában, tudományos tényekkel és izgalmas példákkal illusztrálva foglalja össze a boldogságkutatások eredményeit. A könyv abban is segít, hogy megvizsgáljuk, mi magunk hogyan viszonyulunk a boldogsághoz.
Edith Eva Eger: Az ajándék
Edith Eva Eger A döntés című könyve, amelyben saját történetét írta meg, nagyon sokak számára vált meghatározó, sorsfordító olvasmánnyá az elmúlt években (Dr. Egerrel mi is interjúztunk). Memoárjának legfőbb üzenete az volt, hogy mindig van választásunk: múltbeli sebeink, veszteségeink ellenére is dönthetünk a lelki szabadság és a teljes élet mellett. Az auschwitzi haláltábort túlélt, magyar származású pszichológus új könyvével most abban segít, hogy könnyebben meglássuk és megéljük azokat az ajándékokat, amelyeket az élet ad nekünk. Az ajándék – Tizenkét életmentő lecke segít abban, hogy megszabaduljunk romboló mintáinktól és bénító gondolatainktól, és ezáltal szabadon élvezhessük az életet.
Popper Péter: Hogyan választunk magunknak sorsot?
Popper Péter előadásai nagyon népszerűek, már-már legendásak voltak, a szerencsénk pedig az, hogy ezek az előadások fennmaradtak, mert felesége kamerával rögzítette őket. 2020-ban, halálának 10. évfordulóján gyerekei úgy határoztak, hogy emléke előtti tisztelgés gyanánt a még sohasem publikált anyagokat nyomtatott formában közreadják. Ezekből született meg a Hogyan választunk magunknak sorsot? című kötet, amelyből Popper Péter gondolatait ismerhetjük meg sorsról, végzetről, önismeretről és az emberi kapcsolatokról.
20 önismereti kérdés és válasz
Ha az életben valamilyen elakadásunk van, a legnagyobb segítség, ha önmagunkat jobban meg tudjuk ismerni. Ha tisztába kerülünk a vágyainkkal, értékeinkkel és félelmeinkkel, könnyebben birkózhatunk meg a nehézségekkel, harmonikusabb életet élhetünk. A Pszichoforyou online magazin szerzői ebben a könyvben húsz alapvető téma köré csoportosítják a legfontosabb önismereti gondolatokat, hogy azok kapaszkodóként szolgáljanak az önismeret útján. A közérthetően bemutatott pszichológiai elméletek mellett a kötet gyakorlatokat is tartalmaz. A 20 önismereti kérdés és válaszból többek között a halogatásról, a játszmákról, a megbocsátásról és az önszeretetről is többet tudhatunk meg.
Viktor E. Frankl: Az élet értelméről
Viktor E. Frankl neve sokak számára Edith Eva Eger A döntés című könyvéből lehet ismerős: ő volt az, akire Dr. Eger úgy szokott hivatkozni, hogy segített neki kiszabadulni „saját elméjének koncentrációs táborából”. A pszichiáter szintén holokauszt-túlélő, terápiás módszerének lényege pedig, hogy az élet alapvető értékeit segít meglátni. Frankl a koncentrációs táborban ugyanis megfigyelte, hogy azok a foglyok találták meg legnagyobb valószínűséggel a túléléshez szükséges erőt, akik még láttak valamilyen értelmet az életükben. A logoterápia célja, hogy megértsük, az élet minden helyzetében van döntési lehetőségünk: választhatunk, miként reagálunk.