2015 legjobb könyvei: 20-11.

2015 legjobb könyvei: 20-11.

.konyvesblog. | 2015. december 17. |

untitled-14.jpg

Nonfiction Franzentől, őzős betyárregény Cserna-Szabótól, a 21. századi felesleges embere és egy francia prófécia is került ötvenes listánkra. (A lista korábbi részei: 50-41., 40-31., 30-21.)

20. James Ellroy: Perfídia

James Ellroy: Perfídia

Fordította: Illés Róbert, Jaffa Kiadó, 2015, 756 oldal, 3990 HUF

 

Pearl Harbor előestéjén egy japán családot rituálisan kivégeznek Los Angeles-i házukban. Haláluk első ránézésre csoportos öngyilkosságnak tűnik, ám a rendőrségen vannak néhányan, akik kételkednek ebben a teóriában. A Vatanabék halála ráadásul sokkal messzebbre mutat annál, mint azt elsőre bárki is gondolta volna, a háborús pszichózis ugyanakkor teljesen a feje tetejére állított mindent: a szálak összekuszálódtak, az idő felgyorsult, a szakmai hivatástudat gyakorlását kivert fogak, szétlőtt fejek, mésszel leöntött holttestek szegélyezik. Ellroy a szokásos lendülettel hajtja végig olvasóit a történeten, prózája ennél minimalistább talán már nem is lehetne: szikár, lényegre törő, brutális. Monumentális tablót fest fel a Perfídiában, melyben mindenki sáros, és mindenki akar valamit.

Kritikánk a könyvről>>

19. Dragomán György: Oroszlánkórus

Dragomán György: Oroszlánkórus

Magvető, 2015, 256 oldal, 3490 Ft

 

Így utólag beláthatjuk, 2015 is Dragomán György éve volt. A sok fontos történés közül csak az egyik volt, hogy megjelent az első novelláskötete, az írói univerzumát bátran tágító Oroszlánkórus. Közben a Máglya elképesztően nagyot megy külföldön, Németországban Daniel Kehlmann méltatta, de leforgott A fehér király című film is. Úgy néz ki, hogy a Máglyával végre átszakadtak a gátak, lezárta az írói tanulóidőszakot az életében, így végre szabad folyást engedhet a novelláinak is, amelyek az első regények írása közben keletkeztek. A hangsúlyozottan első gyűjtemény idén jelent meg, a rövid elbeszélések között a kapcsolatot a zene adja. Az Oroszlánkórusra úgy kell tekinteni, mint egy bizarr és izgalmas portfólióra, amiből kiderül, hányféle hangon tud hitelesen és szórakoztatóan megszólaltatni a szerző, akit alapvetően a gyerekhangon írt szövegeiért szerettünk meg. A novellák mind kísérletek, regénykezdemények erős atmoszférával és összetett karakterekkel, tobzódhat az olvasó a különböző világokban. 

Dragomán, Iron Maiden és egy playlist>>

Dragomán egy totálisan beelesdézett matematikus (beszámoló a könyvbemutatóról)>>

18. Kiss Noémi: Sovány angyalok

Kiss Noémi: Sovány angyalok

Magvető Könyvkiadó, 2015, 296 oldal, 3290 HUF

 

Lívia egy masszív infarktus után éppen kórházban lábadozik, közben a tárgyalására készül, nem mintha utóbbi annyira izgatná. Miközben egyik nap lebeg a másik után, egy vonalas füzetbe jegyzi fel, mi vezetett odáig, hogy férjében többször is megmártotta a kést. A Sovány angyalok többszörösen tabut döntöget: a meddőség, a családon belüli erőszak (fizikai és verbális egyaránt), egy kívülről ideálisnak látszó kapcsolat fokozatos kihűlése sok közösségben mind-mind érinthetetlen, kibeszéletlen téma a mai napig. Holott elég csak bekapcsolni a tévét, a rádiót, nyitott szemmel járni-kelni, hogy nyilvánvalóvá váljon: Lívia kínjai, traumái, frusztrációi korántsem egyediek.

Kritikánk a könyvről>>

Olvass bele>>

Interjúnk a Kiss Noémivel>>

17. Jonathan Franzen: Diszkomfortzóna 

Jonathan Franzen: Diszkomfortzóna

Fordította: Bart István, Európa Könyvkiadó, 2015, 288 oldal, 2990 HUF

 

Franzen Diszkomfortzónája a felnőtté válás története, sztorikkal teli, elemző önéletírás, amiből kiderül, milyen hatások érték fiatalkorában a szerzőt, amelyek regényeit is meghatározták. Szocializáció biturbó: a diszfunkcionális család működése, a vallási közösségben való élet, önimádat és önutálat mellett Franzen a nőkkel való kapcsolatáról is mesél, miközben felvázolja a középnyugati, kertvárosi Amerika működését is. Minden történetnek ő a főszereplője, elemzi és magyarázza élete történéseit, helyszíneit és szereplőit. A kötet az író személyes történeteit gyűjti csokorba, olyan esszéket, amelyek valójában bármelyik Franzen-regényben megállnák a helyüket.

Kritikánk a könyvről>>

Interjúnk a szerzővel>>

16. Cserna-Szabó András: Sömmi.

Cserna-Szabó András: Sömmi.

Magvető, 2015, 208 oldal, 2990 Ft

 

Az idei év talán legszórakoztatóbb regénye a Rózsa Sándor legendáját elbeszélő Sömmi., amiben Cserna-Szabó András óriási lendülettel és képzelőerővel mesél a Puszták uráról, aki szerződést köt az Ördöggel. A pestiesen beszélő, felfoghatatlan erejű Veszelka Imre, Rózsa Sándor társa a történet elbeszélője. A könyvről írtuk: "A Sömmi. egy csodálatos regény, amiben egyszerre fordulhat elő, hogy Rózsa Sándor foggal harapja le a herét, amiben az elbeszélő szerszámja tartja félelemben a pusztát, Jókai Mór tök részegen átalussza élete buliját, Mikszáth Kálmán palócát nem érteni, Rézi néniről kiderül, hogy nem is öregasszony, hogy a paprikás halat és halpaprikást egy életen át lehet váltogatni, hogy a depressziós Rózsa Sándor összes csaját boldoggá kell tennie a szerencsétlen Veszelkának". 

Kritikánk a könyvről>>

Részlet>>

Az Ørdøg zenekar klipje a Sömmihez>>

15. Sirbik Attila: St. Euphemia

Sirbik Attila: St. Euphemia

Forum-Magvető, 2015, 204 oldal, 2990 HUF

 

Egy levágott faszú nemzedék sorstragédiájáról mesél Margó-shortlistre jutott első regényében Sirbik Attila. Kamaszhőse a délszláv háború előszelében próbálja menedzselni saját felnőtté válását, a folyamatra a behívó segít rá. „Alig pár évbe sűrítődik minden halál és pusztulás, ami a papírforma szerint évtizedek alatt kellene megtapasztalnunk, ám a háború eltöröl minden papírformát: az Adria habjait szántó ártatlan, pihés kisgyerek alig éli át a kamaszlét néha egészen valóságos világfájdalmát, máris mély vízbe dobják, mint farmernadrágos hullát (vagy víz alá bukó fürdőzőt?) Davor Gromilović borítóján.” Sirbik remekül kapja el a narrátor flegmaságát, kétségbeesését, szorongását, zavarodottságát, és a háborús élmények érzékeltetéséhez még arra sincs szüksége, hogy oldalakat írjon tele válogatott borzalmakkal.

Kritikánk a könyvről>>

Interjúnk Sirbikkel>> 

14. Dave Eggers: Hologram a királynak

Dave Eggers: Hologram a királynak

Fordította: Pék Zoltán, Európa Könyvkiadó, 2015, 340 oldal, 2990 HUF

 

A lista 14. helyig jutott az év egyetlen magyarra fordított fikciója, amelyben Soros György és a Schwinn-Csepel is szerepel. Godot helyett a szaúdi királyra vár Eggers felesleges embere, hogy eladjon neki egy olyan technológiát, amelynek működéséről fogalma sincsen. Fiatal, tehát még nem teljesen láthatatlan kollégák, egy gyanúsan növekvő, és talán mindent megoldó duzzanat, és egy egész kisiklott élet van(nak)mellette, rajta és mögötte, de a 21. század Willy Lomanjének nincs szüksége drámára. Pedig drámázik rendesen, épp olyan, mint egy kifordított Hollebecque-hős, aki a világ helyett egyedül saját magát utálja. Szerencséje (vagy épp szerencsétlensége), hogy egy multinacionális vállalat mindig megmenti majd az életét, elrejtve jelentéktelenszürke dobozirodáinak rengetegében. A Circle filmváltozata mellett jövőre a Hologram a királynak adaptációja is érkezik, mindkettő főszerepében Tom Hanks domborít.

13. Michel Houellebecq: Behódolás

 Michel Houellebecq: Behódolás

Fordította: Tótfalusi Ágnes, Magvető Könyvkiadó, 2015, 320 oldal, 2792 HUF

 

2015 elején Párizsban terroristák megtámadták a Charlie Hebdo szerkesztőségét. Az aznapi újság címlapján Houellebecq szerepelt azzal a szöveggel, hogy 2015-ben elveszti a fogait, 2022-ben pedig már ünnepelni fogja a ramadánt. Pár nappal a torrentoldalakon történő felbukkanása után, épp ekkor jelent meg Behódolás című új regénye Franciaországban. A 2022-ben játszódó történetben a Nemzeti Front és a Muzulmán Testvériség verseng a választási győzelemért, majd utóbbi koalícióban kormányt alakíthat. A 44 éves irodalomtanár főszereplő legszívesebben kurvázna, vagy diákjait szedné fel, de azt veszi észre, hogy a Mohamed Ben Abbes vezette kormány teljesen megváltoztatja a franciák életét, mindaz megkérdőjeleződik, amit keresztény-zsidó kulturális gyökereken értünk. Az oktatóknak át kell térniük a muszlim hitre, az egyetemeket Szaúd-Arábiából finanszírozzák, a nők kis százaléka tanulhat csak tovább, de bevezetik a többnejűséget is. Többek által próféciaként olvasott fikció nem a legjobb regénye a szerzőnek, de bravúros érzékkel ragadja meg az értelmiségi alku- és döntéshelyzeteit. A regény magyar borítója kisebb botrányt is okozott a címlapon szereplő, burkát viselő Mona Lisával, a baloldali L'Obs-ban rögtön politikai kontextusba helyezték az általuk iszlámellenesnek tartott borítót.

Nagy cikkünk a Behódolásról>>

Részlet a Behódolásból>>

12. Rakovszky Zsuzsa: Fortepan

Rakovszky Zsuzsa: Fortepan

Magvető Könyvkiadó, 2015, 72 oldal, 2490 HUF

 

Kevés lenne, ha azt mondanánk, hogy a fortepan mozdulatlanságba dermedt figurái életre kelnek - Rakovszky Zsuzsa verseiben sorsok bontakoznak ki, hozzá pedig érzetek, ízek, esti fénytörések kapcsolódnak. A vékonyka kötet második részének műveit egyértelműen a fényképgyűjtemény egy-egy darabja ihlette, a boldog békeidők "lakályos dzsungeleiben" azonban nemcsak a port szippantja magába az olvasó idegen, de történeteket, melyeket már nincs ki elmeséljen. Vagy aki elmesélhetné, még maga is gyerek volt, amikor kattant a gép, kimerevítve egy-egy visszahozhatatlan és megismételhetetlen pillanatot. Például egy felvonulásét, melyen egy plakát a Pártot élteti: "Hogy melyiket? Elárultad magad: harminc körül lehetsz, vagy még fiatalabb..." A kötet első versei azonban nemcsak a fortepan-múltat idézik, hanem élethelyzeteket, látszólag semlegeseket (valaki metróra száll, más az esküvőjére készül, vagy éppen lefekvéshez), a rutin, a megszokott, a mindennapi azonban kivétel nélkül igazi drámát takar.

11. Lily King: Eufória

Lily King: Eufória

Fordította:Szűr-Szabó Katalin, Tarandus, 2015, 272 oldal, 2990 HUF

 

A 20. század egyik legismertebb antropológusát, Margaret Meadet bonyolítja bele egy fiktív szerelmi háromszögbe első magyarra fordított regényében Lily King. Meadet az Eufóriában Nell Stone-nak hívják, és az 1930-as években antropológus férjével veszi be magát az új-guineai dzsungelbe, hogy tanulmányozza a tamokat. A dzsungel felszínre hozza az állatias ösztönöket, felerősíti a szakmai féltékenységet, Nell-nek pedig hamarosan nemcsak a törzs bizalmának elnyerése okoz problémát, hanem egy riválisból szerzőtárssá váló kolléga is, aki egyre többször jut az eszébe. King szabadságról, önzésről és a nyugati kultúra felsőbbrendűségének megkérdőjelezhetőségéről mond tanmesét, és már az első oldalakon kódolja a tragédiát, ami végül egyáltalán nem úgy érkezik, ahogyan várnánk.

„Úgy két hónapnyi terepmunka után az a pillanat, amikor az ember azt hiszi, végre megragadta a hely lényegét. Hirtelen minden elérhetőnek tűnik. De ez csak érzéki csalódás, hiszen még csak nyolc hetet töltöttünk ott, és ezt a teljes kétségbeesés követi, hogy sikerül-e valaha bármit is megértenünk. De abban az egyetlen pillanatban úgy érezzük, hogy a hely teljesen a miénk. Ez a legrövidebb, legtisztább eufória.”

Kritikánk a könyvről>>

Olvass bele>>

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!