Megmutatjuk a világ 10 leggyönyörűbb könyvtárát – nézz be te is!

A könyv napja alkalmából összegyűjtöttünk tíz gyönyörű könyvtárat a világ minden tájáról. Az UNESCO 1995-ben nyilvánította a könyv napjává április 23-át, ugyanis ezen a napon halt meg a világirodalom két óriása, William Shakespeare és Miguel de Cervantes. Április 23-a egyébként a szerzői jogok napja is, amellett, hogy a könyvek nemzetközi ünnepe.

A Strahov kolostor könyvtára, Csehország

-

A csehországi Strahov Könyvtár egy premontrei kolostorban található, és a világ legjobban megőrzött történelmi könyvtárai közé tartozik. Legrégebbi helyisége, a Barokk Teológiai Csarnokot a tizenhetedik század második felében épült, száz évvel később ehhez kapcsolódott a Filozófiai Csarnok. A prágai könyvtár napjainkban mintegy kétszázezer könyvvel büszkékedik. 

George Peabody Könyvtár, USA

-

Az 1878-ban épült George Peabody Könyvtár a John Hopkins Egyetemhez tartozik. Háromszázezer kötetet őriz, és elsősorban a 19. század kutatását segíti. A gyűjteményhez bárki hozzáférhet, hűen a névadó George Peabodyhoz, aki arra törekedett, hogy létrehozzon egy könyvtárat, ami „nyitva áll mindenki előtt, aki tanulni kíván belőle”.

A Dublini Trinity College könyvtára, Írország

-

A Trinity College Dublin csodálatos könyvtára a 16. század végén épült. Napjainkban kötelespéldány-könyvtárként működik, ami azt jelenti, hogy az írországi kiadók minden egyes kiadásukból kötelesek egyet a könyvtár rendelkezésére bocsátani – nem meglepő hát, hogy több mint hétmillió kötet van a birtokában. Itt található továbbá az 1916-os Ír Köztársaság Kiáltványa, valamint a 9. századból fennmaradt kellsi kódex. 

Az admonti apátság könyvtára, Ausztria

-

Az admonti apátság könyvtára az európai késői barokk építészetet dicséri: a 18. századi épület híres arany-fehér díszítőelemeiről, freskóiról és szobrairól. A könyvtár gyűjteményébe hetvenezer könyv tartozik; legjelentősebb kincsei ezernégyszáz, a 8. századból fennmaradt kézirat. 

A Mafra-palota könyvtára, Portugália

-

A Mafra Palota könyvtára  1771-ben épült, rokokó stílusban. Padlóját rózsaszín, szürke és fehér márványlapok fedik, a díszes faszekrényekben harminchatezer bőrkötéses könyv található. A könyvtár különlegessége, hogy denevérkolóniáknak is otthon ad, a kártevő rovarok visszaverése érdekében.

A Sankt Gallen-i kolostor könyvtára, Svájc

-  

Bár a ma láthatogatható épület a 18. században épült, a könyvtár története egészen a 8. századig nyúl vissza, ami az európai kontinens legrégebbi könyvtárává teszi. A Svájc egyik eldugott városában található könyvtár százhatvanezer könyvet őriz, emellett itt található középkori tárgyak egyik legjelentősebb gyűjteménye is. 

Portugál Királyi Olvasóterem, Brazília

-

A Rio de Janeiroban található könyvtár 1873-ban épült. A háromemeletes olvasóterem stílusa méltán ünnepelt: a sötét fapolcok, az arany díszítés, a tetőablakok és a hatalmas csillár lenyűgöző látványt nyújtanak. A könyvtár gyűjteményébe háromszázötvenezer könyv tartozik, és ingyenesen látogatható.

Tinjin Binhai Könyvtár, Kína

-

A Binhai Kulturális Központhoz tartozó könyvtár 2017-ben épült, ami a lista legújabb könyvtárává teszi. A Szemnek és Gonosz Szemnek is becézett épület legismertebb része az auditórium közepén található hatalmas gömb, ami az utcáról egy szemhéj formájú nyíláson keresztül látszódik. A könyvtár Pekingből félóra alatt elérhető vonattal, és minden látogató előtt nyitva áll.

Kama Art Egyetemi Könyvtár, Japán

A japán Kama Art Egyetem könyvtára két épületből áll, ezek a Hachioji, valamint a Kaminoge kampusz területén találhatóak. A könyvtárakat Itó Tojoo japán építész tervezte. A képen megfigyelhetjük a Hachioji Könyvtár minimalista varázsát: csupa ív és üveg. A könyvtár ingyenesen látogatható, bár elsősorban az egyetem hallgatóinkat tartják fent. Gyűjteményébe tartozik mintegy tízezer kiadás a dadaizmusról és a szürrealizmusról.

Seattle-i Központi Könyvtár, USA

-

A Központi Könyvtár Seattle kiterjedt közkönytárrendszerének legjelentősebb tagja. A 2004-ben épült acél és üveg épület valóra vált álom: ingyenesen látogatható, továbbá vannak beltéri kertjei és zenetermei is. Legismertebb eleme pedig az úgynevezett Könyvspirál, ami a hatodiktól a kilencedik emeletig húzódik, így nem darabolja fel a gyűjteményt, és a látogatóknak sem kell lépcsőket mászniuk ahhoz, hogy végignézhessék a könyveket.  

Képek: Wikimedia

(culture.org)

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Barcelonában található a világ legjobb közkönyvtára

A barcelonai könyvtárat a világ legjobb új nyilvános könyvtárának választotta a Könyvtári Egyesületek és Szervezetek Nemzetközi Szövetsége (IFLA) rotterdami kongresszusán. A munkásnegyedben található Gabriel García Márquez könyvtár a latin-amerikai irodalomra specializálódott.

...
Hírek

Kölcsönözz a Könyves Magazin és a Tompa17 kávézó könyvtárából!

Ezer magyar és világirodalmi címmel elindult a Tompa17 kávézóban a szabadpolcos kölcsönzés. Margaret Atwoodtól Kurt Vonnegutig rengeteg élmény várja az olvasókat.

...
Hírek

Kapu a csodák világába - írók vallottak a könyvtárakról

Kincsestár, menedék, otthon, böngészde - kinek mit jelent a könyvtár? Időről időre híres írók is mesélnek könyvtáras élményeikről, ezekből gyűjtött egy csokorra valót a New York-i Közkönyvtár.

Kiemeltek
...
Podcast

Indul a Dumaszínház és a Könyves Magazin sorozata, a Zöld könyv podcast!

Február 5-től kéthetente új podcasttel jelentkezünk!

...
Hírek

Krasznahorkai László: Ez egy elveszett generáció

Egy svéd lapnak adott interjút. 

...
Beleolvasó

Erdős Virág regényének hőse szerencsét próbál a Budapest nevű bolygón – Olvass bele!

Abszurd és groteszk világot fest Erdős Virág februárban érkező első regénye, a Kalocsa. Olvass bele! 

...
Kritika

Papp-Zakor Ilka egy autista fiú történetében mutatja meg, hogyan kell összeszorított fogakkal szeretni

A hasbeszélő visszhangot keres szeretetről és reményről mesél. Ez a hét könyve.

...
Hírek

Neil Gaiman és az eltörléskultúra: üzent a szerző képregényeit kiadó magyar Fumax

„Aki büntető szándékkal nem veszi meg a kiadványt, az kizárólag minket büntet ezzel, senki mást.”

...
Nagy

Tényleg egyre kevesebb férfi olvas? – könyvekkel a toxikus maszkulinitás ellen

Vajon fel lehet venni könyvekkel a harcot a toxikus maszkulinitás ellen?

Polc

Papp-Zakor Ilka egy autista fiú történetében mutatja meg, hogyan kell összeszorított fogakkal szeretni

...

Evelio Rosero kolumbiai háborújában nincsenek oldalak, csak népirtás

...

Richard Osman új krimije: amikor egy após az egyedüli fegyver az influenszer-gyilkos ellen

...

A Nobel-díjas Han Kang hőse némasággal lázad a világ erőszakos zűrzavara ellen

...
Hírek
...
Szórakozás

Videó: hallgasd meg, ahogy Dwayne Johnson magyarul szaval!

...
Hírek

Esterházy Irodalmi Díjat alapítanak

...
Hírek

Az Országos Széchényi Könyvtár gyűjteményéből kiderül, milyen híreket olvastak régen

...
Hírek

Neil Gaiman és az eltörléskultúra: üzent a szerző képregényeit kiadó magyar Fumax

...
Szórakozás

Amanda Seyfried szereplésével készül sorozat Liz Moore thrilleréből

...
Hírek

Bíróság elé áll a Salman Rushdie elleni merénylet elkövetője