A könyv napja alkalmából összegyűjtöttünk tíz gyönyörű könyvtárat a világ minden tájáról. Az UNESCO 1995-ben nyilvánította a könyv napjává április 23-át, ugyanis ezen a napon halt meg a világirodalom két óriása, William Shakespeare és Miguel de Cervantes. Április 23-a egyébként a szerzői jogok napja is, amellett, hogy a könyvek nemzetközi ünnepe.
A Strahov kolostor könyvtára, Csehország
A csehországi Strahov Könyvtár egy premontrei kolostorban található, és a világ legjobban megőrzött történelmi könyvtárai közé tartozik. Legrégebbi helyisége, a Barokk Teológiai Csarnokot a tizenhetedik század második felében épült, száz évvel később ehhez kapcsolódott a Filozófiai Csarnok. A prágai könyvtár napjainkban mintegy kétszázezer könyvvel büszkékedik.
George Peabody Könyvtár, USA
Az 1878-ban épült George Peabody Könyvtár a John Hopkins Egyetemhez tartozik. Háromszázezer kötetet őriz, és elsősorban a 19. század kutatását segíti. A gyűjteményhez bárki hozzáférhet, hűen a névadó George Peabodyhoz, aki arra törekedett, hogy létrehozzon egy könyvtárat, ami „nyitva áll mindenki előtt, aki tanulni kíván belőle”.
A Dublini Trinity College könyvtára, Írország
A Trinity College Dublin csodálatos könyvtára a 16. század végén épült. Napjainkban kötelespéldány-könyvtárként működik, ami azt jelenti, hogy az írországi kiadók minden egyes kiadásukból kötelesek egyet a könyvtár rendelkezésére bocsátani – nem meglepő hát, hogy több mint hétmillió kötet van a birtokában. Itt található továbbá az 1916-os Ír Köztársaság Kiáltványa, valamint a 9. századból fennmaradt kellsi kódex.
Az admonti apátság könyvtára, Ausztria
Az admonti apátság könyvtára az európai késői barokk építészetet dicséri: a 18. századi épület híres arany-fehér díszítőelemeiről, freskóiról és szobrairól. A könyvtár gyűjteményébe hetvenezer könyv tartozik; legjelentősebb kincsei ezernégyszáz, a 8. századból fennmaradt kézirat.
A Mafra-palota könyvtára, Portugália
A Mafra Palota könyvtára 1771-ben épült, rokokó stílusban. Padlóját rózsaszín, szürke és fehér márványlapok fedik, a díszes faszekrényekben harminchatezer bőrkötéses könyv található. A könyvtár különlegessége, hogy denevérkolóniáknak is otthon ad, a kártevő rovarok visszaverése érdekében.
A Sankt Gallen-i kolostor könyvtára, Svájc
Bár a ma láthatogatható épület a 18. században épült, a könyvtár története egészen a 8. századig nyúl vissza, ami az európai kontinens legrégebbi könyvtárává teszi. A Svájc egyik eldugott városában található könyvtár százhatvanezer könyvet őriz, emellett itt található középkori tárgyak egyik legjelentősebb gyűjteménye is.
Portugál Királyi Olvasóterem, Brazília
A Rio de Janeiroban található könyvtár 1873-ban épült. A háromemeletes olvasóterem stílusa méltán ünnepelt: a sötét fapolcok, az arany díszítés, a tetőablakok és a hatalmas csillár lenyűgöző látványt nyújtanak. A könyvtár gyűjteményébe háromszázötvenezer könyv tartozik, és ingyenesen látogatható.
Tinjin Binhai Könyvtár, Kína
A Binhai Kulturális Központhoz tartozó könyvtár 2017-ben épült, ami a lista legújabb könyvtárává teszi. A „Szemnek” és „Gonosz Szemnek” is becézett épület legismertebb része az auditórium közepén található hatalmas gömb, ami az utcáról egy szemhéj formájú nyíláson keresztül látszódik. A könyvtár Pekingből félóra alatt elérhető vonattal, és minden látogató előtt nyitva áll.
Kama Art Egyetemi Könyvtár, Japán
A japán Kama Art Egyetem könyvtára két épületből áll, ezek a Hachioji, valamint a Kaminoge kampusz területén találhatóak. A könyvtárakat Itó Tojoo japán építész tervezte. A képen megfigyelhetjük a Hachioji Könyvtár minimalista varázsát: csupa ív és üveg. A könyvtár ingyenesen látogatható, bár elsősorban az egyetem hallgatóinkat tartják fent. Gyűjteményébe tartozik mintegy tízezer kiadás a dadaizmusról és a szürrealizmusról.
Seattle-i Központi Könyvtár, USA
A Központi Könyvtár Seattle kiterjedt közkönytárrendszerének legjelentősebb tagja. A 2004-ben épült acél és üveg épület valóra vált álom: ingyenesen látogatható, továbbá vannak beltéri kertjei és zenetermei is. Legismertebb eleme pedig az úgynevezett Könyvspirál, ami a hatodiktól a kilencedik emeletig húzódik, így nem darabolja fel a gyűjteményt, és a látogatóknak sem kell lépcsőket mászniuk ahhoz, hogy végignézhessék a könyveket.
Képek: Wikimedia