Idegenek az Esterházy nevű szövegbolygón

Idegenek az Esterházy nevű szövegbolygón

Valuska László | 2020. október 30. |

Zaklatottan hagytam el a Katona József Színházat az E(gy)P(ercesek) - Esterházy-fragmentumok Máté Gábor előadásában bemutatója után.

Nyolcvan percen át olyan időutazásban vettem részt, amire illett volna ráhangolódnom előzetesen, ahogy a NASA hónapokig nemcsak fizikai, de pszichológiai felkészítéssel trenírozza az űrhajósokat. A hasonlat nem távoli, sokkoló élmény lehet a Földet az űrből látni, az élet, az emberiség hirtelen belátható lesz, Isten-élmény. Beszámoló a Katonából.

Esterházy Péter 2016. július 14-én hunyt el, ő volt az a bolygó, akire most kívülről rátekinthettünk. Az Esterházy-szöveguniverzum két űrhajósra bízta az utazást, a houstoni központból vargadramviktor irányította az expedíciót.

Máté Gábor ül egy bárszéken, Lukács Miklós a cimbalom mögött, a rendezői balon fotók váltakoznak Esterházyról, Örkényről, Nádasról, Mészölyről, Kertészről, de még a híres focista testvér, Márton is játékba jön. A kietlen Katona nagyszínpadára ennél több nem is kell: Esterházy-szövegek vannak a középpontban.

A zaklatottságom oka egyszerű volt: az elmúlt években újra és újra az irodalmi laposföld-hívők megszólalásain kell háborogni, ki a magyar író, mi a jó irodalom vagy mi Esterházy kánonbeli helye. Ahogy Máté Gábort hallgatom, EP-t ufónak érzem: szövegei élnek, derűsek, okosak, önreflexívek, párbeszédkészek.

Amikor arra gondolok, hogy egy másik világból szólnak a szövegei, akkor egyáltalán nem a halálra gondolok, hanem arra az európai (juj!) értelemben vett kultúrára, irodalmi hagyományra, nyitottságra vagy párbeszédre gondolok, amit az írásaival megteremtett.

Meg a hiányára, természetesen. Lehet téma az élő irodalmi hagyomány, Örkény, Mészöly, Nádas, Kertész, a holokauszt, a család, a szeretet vagy a foci, EP máshogy, más világból szól, konkrétan, fizikailag lehet érezni a Föld bolygószerűségét.

Esterházyból nem lehet könnyű előadást összerakni, olyan sokféle szövege van. Vargadramviktor az egypercesek köré húzta fel koncepcióját, ami az előadás szempontjából jó ötlet, hiszen sok kis töredéket hallhatunk, csak egy-egy hosszabb szöveg hangzik el, de valójában azok sem túl hosszúak. Örkénytől indulunk, definiálja EP az egypercesek műfaját, hirtelen megnyílik a múlt, a hagyománnyal való örök párbeszéd igénye (mert a múltat nem lehet tankönyvekbe zárni, nincs végleges értelmezés stb.), majd jön a család, az Ö.F. (öregedő futballista), a brazil-magyar meccs, a holokauszt, Kertész Imre, akiről már a Hasnyálmirinynaplóban megírta, hogy ott ült az ágyánál, ahova már akkor nagyon sokan próbáltak leülni, egy politikai reflexió az ország teleszüléséről (ld. Kövér László), egy nagyon szórakoztató, filmszerű történet EP-ről, aki Németországban próbálja meglesni, milyen magyar író könyvét rendelte meg az Olvasó, és rögtön látja, hogy nem az övét, Mészöly Miklós prózájából következik Nádas, akinek Bibliográfia című kötetéről írt egy olyan recenziót, ami után értelmetlenné válik minden más recenzió. És így tovább.

Máté Gábor és Lukács Miklós csendes estet tervezett, de a felolvasószínház úgy működik, előre elnézést kérek, mint egy irodalmi standup-est: 

először halk kuncogások, majd nevetések hallatszanak, ami segít a feloldódásban, és segít abban, hogy könnyebben átjöjjön EP prózájának valódi mélysége, mert bizony dráma is van. 

Az estet mint bolygót néztem, nem értettem, mi történik körülöttünk a mindennapokban. A Gravitáció című filmben Sandra Bullock tehetetlenül sodródik az űrben, a csodálat, a szeretet és a félelem keveredik valahogy abban, ahogy nézi a Földet, az sem biztos, hogy vissza akar térni. Ezért éreztem idegennek magam az előadás után.

------------------

E(gy)P(ercesek) - Esterházy-fragmentumok Máté Gábor előadásában

Összeállította: vargadramviktor
Közreműködik: Lukács Miklós cimbalomművész

Fotó: Éder Vera/Stekovics Gáspár

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Máté Gábor: Szeretem, ahogy a színházban az életet újrateremtjük

...
Nagy

Miért nem kell félni Esterházy Pétertől? - Maradj otthon #24

A kísérlezetők számára utakat mutatunk az Esterházy-prózához, így kezdjük az emlékezést a 2016-ban elhunyt íróra, aki április 14-én töltené be a 70. életévét.

...
Nagy

Esterházy Péter hiányának nyoma

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Ebben az EU-s országban engedélyezhetik legközelebb az eutanáziát

Újabb ország parlamentjében nyújtottak be olyan törvényjavaslatot, mely az eutanáziát lehetővé tévő gyógyszer engedélyezésére vonatkozik. Könyveket ajánlunk a hír mellé.

...
Zöld

4 könyv azoknak, aki hátat fordítanának a magánynak

Az Egyesült Államokban élő 45 és 65 év közötti emberek jóval magányosabbnak, elszigeteltebbnek érzik magukat egy friss tanulmány szerint, mint európai társaik. 4 könyvet ajánlunk a jobb társas kapcsolatokért.

...
Zöld

Zöld kiadók: Mik azok a környezetbarát betűtípusok?

A világ egyik legnagyobb kiadója, a HarperCollins több ezer fát mentett meg azzal, hogy az utóbbi pár évben apró, zöld szemléletű változtatásokat vezettek be a könyvtervezés terén.

A hét könyve
Kritika
A Kovács ikrek fergeteges családregénye sokkal többről szól, mint beszűkült parasztokról
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Szabó T. Anna és Dragomán György: Azt terveztük, hogy szabad gyerekeket fogunk nevelni

Az Ez senki nem mondta! a gyerekvállalás és az alkotás kapcsolatáról szól. A podcast legújabb epizódjában Ott Anna Szabó T. Annával és Dragomán Györggyel beszélgetett.

Hírek
...
Hírek

Orbán Viktornak énekelnek a budai gyerekek, csak a szülők nem tudtak róla

...
Nagy

5 dolog, amit nem tudtál a Száz év magányról

...
Szórakozás

Neil Gaiman: Vége a sorozatok aranykorának

...
Szórakozás

Visky András, Cseh Tamás, Bereményi és pöttyös meg csíkos könyvek [PROGRAMAJÁNLÓ]

...
Gyerekirodalom

Ebben a múzeumban a kedvenc mesekönyveik lapjain találják magukat a gyerekek

...
Nagy

Megnéznéd a felújított Beatles-dokut? 4 könyvet ajánlunk mellé, amit minden rajongónak olvasni kell

...
Hírek

Ezek a 300 éves levelek elárulják, milyen volt egy fiatal élete Londonban

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

...
Szórakozás

Nézd meg a Márquez Száz év magányából készült sorozat előzetesét!

Polc

A Kovács ikrek fergeteges családregénye sokkal többről szól, mint beszűkült parasztokról

...

Kemény Lili harcai: az önéletírás mint felszámolás és teremtés

...

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

...

Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez

...
Még több olvasnivaló
...
Nagy

Mit szeretnek az emberek a kihalt Balatonban? Ebből az albumból megtudod

Bartha Dorka kötete a Balaton-part eltűnőben lévő épített örökségét és múlhatatlanságát mutatja meg. A történész-újságíró szerzővel egy nyikorgós Csepel bringáról, fotózásról, történetek utáni kutatásról, illetve a déli part felfedezetlen értékeiről beszélgettünk.

...
Nagy

Milyen apa volt Hemingway?

A Nobel-díjas Ernest Hemingwaynek Papa volt a beceneve. De vajon hogy osztotta be az idejét, ha az írás és az apai teendők között kellett választania?

...
Nagy

Orsós Julianna: Mariella Mehr erőt kovácsolt a szenvedéséből [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Orsós Julianna Mariella Mehr regényét választotta.

...
Kritika

„A rendszerek változnak, a cigánypolitikájuk nem” – Zsigó Jenő a Tények és tanúk sorozatban

Zsigó Jenő a magyarországi cigány mozgalom egyik legkiemelkedőbb alakjaként évtizedeken át dolgozott a hazai közéletben. Életinterjú-kötetén keresztül egy elkötelezett, soha meg nem alkuvó ember munkásságát ismerjük meg.

...
Nagy

Ayhan Gökhan: A fal című regényben a kívülállóság markánsan képviselteti magát [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Ayhan Gökhan Marlen Haushofer egyik regényéről írt.

...
Nagy

Bánhidi Lilla: Még másfél nap

„Bemegy a próbafülkébe. Levetkőzik, belebújik a farmerruhába. Tetszik magának” ‒ Bánhidi Lilla A töltőm ott maradt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a második rész.