Jo Nesbø horrorja túl sokszor rántja ki a szőnyeget az olvasó alól

Jo Nesbø horrorja túl sokszor rántja ki a szőnyeget az olvasó alól

Norvégia egyik legismertebb szerzője, aki rendre letehetetlen krimikkel és egy felejthetetlen nyomozó, Harry Hole alakjával és kalandjaival kápráztatja el olvasóit (legutóbbi, Vérhold című kötete év végi listánkon a 38. helyen végzett), ezúttal új irányba indult el és horrorkönyvet írt. A focistának készülő, később rockzenészként és pénzügyi elemzőként is dolgozó, gyerekkönyvíróként is sikeres szerzőtől nem különösebben meglepő, ha új terepen próbálja ki magát, kísérletezésbe kezd. Azért, hogy megtudjuk, jól áll-e neki az új zsáner, és horrorszerzőként is legalább annyira lenyűgöző-e, mint krimiíróként, elolvastuk új könyvét, az Éjszakai házat. (Itt olvashatod el az első fejezetét.)

Fotó: Stian Broch

Kolozsi Orsolya | 2024. január 18. |
Jo Nesbø
Éjszakai ház
Ford. Sulyok Viktória, Animus, 2023, 262 oldal
Jo Nesbo: Éjszakai Ház könyv

Az első rész egy Richard Elauved nevű főhős (és egyben elbeszélő) nyomasztó életét mutatja be, aki szülei halála után nagynénjéhez és nagybátyjához kerül egy vidéki, pusztítóan unalmas, Ballantyne nevű kisvárosba. Az árva, tizennégy éves fiú kirekesztettségét és lelki problémáit a többiek zaklatásával igyekszik kompenzálni, a bullying többféle módszerét alkalmazza, lelkileg terrorizál egy dadogó és egy túlsúlyos fiút is, ráadásul a vele való találkozás után mindkét gyerek eltűnik, és a közösség lakói nem tudnak másra gyanakodni, mint rá, akinek beilleszkedési képtelensége közismert. A városka körzeti megbízottja is meg van győződve a bűnösségéről: „Nagyon reméltem, hogy azért jöttél, hogy elmondd, mi történt, de mivel erre nem vagy hajlandó, csak arra tudok gondolni, hogy valamilyen módon bűnös vagy. Tizennégy éves vagy, és természetesen jól tudod, hogy emiatt a törvény védelme alatt állsz. Még csak nem is tudunk úgy kihallgatni, ahogy szeretnénk.” A rendőrnek közvetlen bizonyítéka nincs Richard ellen, és nem is lehet, mert az eltűnések mögött egészen más áll, mint amit a felnőttek gondolnak. Megjelenik ugyanis egy démoni szál,

felbukkan az irracionális gonosz,  akinek története a kisváros nem is annyira távoli múltjába vezet.

Az ártó szándékú és megfoghatatlan ördögi persze a főhőst is célba veszi, aki igyekszik megérteni a titokzatos eltűnéseket és felgöngyölíteni a szálakat, melyek egy elhagyatott, kísérteties házhoz vezetnek. A kötet leginkább horrorisztikus része az első, melyben Hitchcock Madarak című filmjének jelenetei is újraíródnak, igaz, itt nem madarakkal, hanem rovarokkal. Azonban a félelmetesebb epizódok egyike sem kifejezetten ijesztő, bár van a történetben elhagyatott telefonfülke, sötét erdő és összekaristolt falú pokoli szoba is. Mégis, talán a szereplők életkora miatt, olyan benyomást kelt a regény,

mintha a horror egy young adult verzióját olvasnánk.

A második részben, a viszonylag kis terjedelmű könyv nagyjából kétharmadánál aztán váratlan kanyart vesz a cselekmény, és egy hirtelen ugrással tizenöt év távlatából tekintünk vissza az első részre. Egy osztálytalálkozón járunk, ahol furcsa, az első résznek ellentmondó és azt érvénytelenítő dolgok derülnek ki. Talán Richard nem is volt annyira rossz gyerek, mint hitte magáról? Talán nem is utálták a többiek? És lehet, hogy a dadogós Tom és Dagi mégsem tűntek el? Másfél évtizeddel később, az emlékezet szűrőjén át egészen más megvilágításba kerülnek az események és az emberi kapcsolatok is, az első fejezet eseményei pedig nemcsak átszíneződnek, hanem mintha meg is kérdőjeleződne a hitelességük. Persze egy idő után itt is elhagyjuk a hétköznapok és a normalitás talaját, és váratlanul, szinte a semmiből (és talán ez a leginkább megkérdőjelezhető, indokolatlan része a regénynek) ismét megjelenik a megfoghatatlan gonosz, hogy a második rész utolsó oldalain is hallasson magáról és segítségével az író felhasználhasson néhányat a horror hátborzongató elemei közül.

A harmadik, egyben utolsó rész újra kihúzza a szőnyeget az olvasó alól, hiszen a korábbi két részben történt irracionális jelenségeket igyekszik olyan kontextusba helyezni, hogy azok elfogadhatók legyenek a valóság részeiként. Egy pszichiátriai intézetbe kalauzol, ahol

egy súlyosan traumatizált férfi bemutatásával igyekszik racionalizálni a korábbi eseményeket,

és a horror műfaját maga mögött hagyva mintha az utolsó oldalakon már egy lélektani regény közepén bukkana fel az író és vele együtt az olvasó. Kiderül, hogy a főhős-elbeszélő valószínűleg korántsem megbízható narrátor, így minden, amit korábban olvastunk, ismét új fénytörésbe kerül. Többrétegű, és okosan megtervezett könyv az Éjszakai ház, mely alaposan, és lehet, talán túlságosan is megzavarja olvasóját, és mindig, mindent visszavon, átértelmez, így szinte a bolondját járatja azzal a befogadóval, aki fix pontok után kutat. 

Miért olvasunk skandináv krimit?
Miért olvasunk skandináv krimit?

Végiggondoltuk, mi lehet a skandináv krimik népszerűségének titka. 

Tovább olvasok

Aki klasszikus horrorra számít, az valószínűleg csalódik majd, aki Nesbø nevét látva krimit vár, úgyszintén. Az jár jól ezzel a könyvvel, aki előfeltevések nélkül veszi kézbe, és elvárások nélkül halad, követi a gyakori csavarokat és nézőpontváltásokat, a műfajok közötti váltásokat, és bírja a folyamatos elbizonytalanítást. A norvég szerző krimijeinek végén mindig összeáll a rend, minden mozaikdarabka a helyére kerül, érthetővé, kerekké válik a korábban hiányos, töredezett struktúra. Itt azonban ez csak részben történik meg. Ezért, amikor becsukjuk a könyvet, több kérdőjel marad, azzal kapcsolatban is, hogy mi történt pontosan, és arra vonatkozóan is, hogy az olvasói elvárásokat kiforgató játékkal vagy egyszerűen, a szokásos zsenialitáshoz képest egy gyengébb Nesbø-regénnyel van-e dolgunk. 

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Jo Nesbo és Greta Thunberg szerint több könyvben és filmben kéne foglalkozni a klímakatasztrófával

A klímaválságról és a kreatív ipar felelősségéről beszélgetett Jo Nesbo és Greta Thunberg az Edinburgh TV Festival 2021 keretében. 

...
Hírek

Olvass könyveket Jo Nesbo hősével!

Ha nagyon akarnánk, egy playlistet is összeállíthattunk volna az új Nesbo-regényben előforduló zenékből, most viszont inkább a könyvekre mentünk rá, A birodalom című thrillerben ugyanis elég sok könyvcímet dobálnak be, mi pedig most listába szedtük őket.

...
Kritika

Nesbo birodalmában nincs más, csak hó, hegyek meg hullák

Jo Nesbo új könyve, A birodalom egy az isten háta mögött kettővel játszódó thriller, amely közelebb áll a lélektani drámához, mint mondjuk a krimi műfajához. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól

Az író a Guardiannek írt véleménycikkben hívta fel a figyelmet az AI szélsebes fejlődésének következményeire.

...
Zöld

Sokkal jobban hatnak a konteók, ha a közösség hiedelmeihez illeszkednek – Olvass bele az Emberarcú tudományba!

A különböző tudományterületek képviselőinek tanulmányaiból szerkesztett kötetben az alternatív világértelmezések, áltudományos elméletek és tudománytagadó tanok sorát járják körül. Olvass bele!

...
Zöld

3 ok, amiért a home office pszichésen megterhelő + 3 könyv segítségül

Ugyan a home office nagyobb szabadságot és autonómiát biztosíthat, olyan hátulütői vannak, amikre elsőre nem feltétlenül gondolnánk. 

...
Nagy

A hetvenes évek olvasótáborai szabadpolcok voltak egy puhuló diktatúrában

Hallottál már az olvasótáborokról? Egy egykori táborvezető és az Arcanum segítségével utánajártunk a hetvenes években indult mozgalomnak, és egy egészen különleges, szabadságra nevelő kezdeményezést találtunk.

Szerzőink

...
ko

A kapcsolatok láthatatlan tetoválásokként hagynak örök nyomot Ia Genberg regényében

...
Könyves Magazin

Karrierista nők: divathóbort vagy gazdasági kényszer? [Budapesti nők]

...
hhz

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól

Kiemeltek
...
Kritika

Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe

A karcsú krimi a humor és melankolikus nosztalgia elegye a legagyafúrtabb elméket is próbára tévő kódokról és a múló időről. A végső megoldás a hét könyve.

...
Nagy

Hogyan képzelték el a sárkányokat a különböző mítoszok?

Istenség vagy démon, a víz őrzője vagy lángoló szörnyeteg – a sárkány visszatérő motívum szerte a világon, feladatköre és temperamentuma azonban kultúráról kultúrára változik.

...
Nagy

Alessandro Baricco Budapesten: Az élet egyik célja, hogy elengedjük a félelmeinket

Először járt Budapesten az ünnepelt olasz író, Alessandro Baricco. A beszélgetésen sok minden szóba került a zenétől a mesterséges intelligencián és Nemecsek Ernőn át odáig, hogy régebben jobb volt-e gyereknek lenni, mint ma.

...

Karrierista nők: divathóbort vagy gazdasági kényszer? [Budapesti nők]

...

Szabályok szövevényes hálózatában telt az úrinő élete [Budapesti nők]

...

Bojti Andrea: Transzgenerációsan gyógyulunk [Podcast]