A szolgálólány Gileádból soha nem szabadulhat

A szolgálólány Gileádból soha nem szabadulhat

Erős cliffhangerrel ért véget A Szolgálólány meséjének harmadik évada: June kiszabadított Gileádból egy repülőnyi gyereket, majd sebesülten összeesett az erdőben. A folytatásban, amelyre oly régóta vártunk, nemcsak gyógyulnia kell, hanem azt is ki kell találnia, hogyan tudja folytatni az ellenállást úgy, hogy mindenki rá és a többi lázadó szolgálólányra vadászik. (Vigyázat, spoileresek leszünk!)

Forgách Kinga | 2021. május 21. |

Feszültségteli, megkönnyezős és sokszor fullasztó A Szolgálólány meséjének negyedik évada, legalábbis az a része, amely Magyarországon jelenleg elérhető. Az HBO GO-n eddig hat epizódot tettek közzé, az új részeket pedig minden héten csütörtökön osztják meg a felületen. A sorozat már jó ideje külön életet él Margaret Atwood regényétől, de a disztópikus patriarchális társadalom szabályai következetesen élnek tovább, a gileádi világ ugyanolyan könyörtelen maradt, mint ahogy azt az író elképzelte. (Atwood egyébként éppen a napokban nyilatkozott arról, hogyan élte meg, hogy el kellett engednie a saját vízióját és utat kellett adnia a tévések elképzeléseinek.)

A sorozat harmadik évada úgy ért véget, hogy a sokadszorra is lázadni próbáló és mindent kockáztató June (Elisabeth Moss) elképesztő tettet hajtott végre. A márták segítségével mozgalmat indított, hogy az éj leple alatt kiszabadítsanak annyi gyereket Gileádból, amennyit csak bírnak. Az akció sikeresnek bizonyult, a repülő felszállt, a sok rémült kisgyerek pedig biztonságosan landolt Kanadában, ahol aztán, akit tudtak, hazavittek a vér szerinti rokonaihoz.

June-ból igazi hős lett, csak éppen magát szokás szerint beáldozta.

-

Az új évad fő kérdése talán nem is az, hogy meg lehet-e menekülni Gileádból, hanem hogy helyrehozhatók-e még egyáltalán a károk, amelyeket a rendszer az emberekben okozott. Az ilyen jellegű, könyörületet nem ismerő hatalmi struktúrákban ugyanis soha nem lehet jó döntést hozni. Mindig minden bizonytalan, és a helyes döntéseknek is súlyos ára van, valaki mindig sérül, valaki mindig veszít. Az egyik döbbenetes jelenség az új epizódokban az, hogy kiderül: az ellopott gyerekek már nem érzik a saját családjuknak a valódi rokonaikat, az ő otthonuk már Gileád. June-nak egy ponton saját magának is szembesülnie kell azzal, hogy 

hiába küzd minden erejével azért, hogy visszaszerezze a lányát, Hannah-t, bizonyos értelemben már elveszítette őt, egyszerűen azért, mert túl sok idő telt el.

Ahogy az már a korábbi évadokból is kiderült, June nem az a típus, aki könnyen feladja. Fordulatok azonban most is vannak bőven, a gyerekek és a szolgálólányok eltűnéséért felelősségre vont Lydia (Ann Dowd) pedig alig várja, hogy újra a keze ügyébe kerüljön June, és testileg, lelkileg megkínozhassa mindazért, amit tett. A sorozat készítői most is hullámokban zúdítják ránk a folytatást, a feszült, a meghitt, a borzalmas és az örömteli jelenetek váltakoznak. Időnként úgy érezzük, mindjárt megfulladunk, ezt nem lehet tovább kibírni, utána mégis fellélegzünk, felcsillan a remény, hogy ezt az egészet mégiscsak túl lehet élni valahogy. Persze veszteségek most is vannak bőven, és 

June-nak minden egyes döntéséért meg kell fizetnie, hiszen egyfajta vezetőként sokkal több felelősséget és kockázatot vállal, mint társai.

-

Az új évadban most is több szálon futnak az események, a tét pedig már nemcsak az, hogy a belső ellenállásnak milyen lehetőségei vannak, hanem az is, hogy a háborúnak mi lesz a vége. Mert June akciója természetesen nemcsak a gyerekek életére van hatással, komoly diplomáciai következményei is vannak, a feszültség pedig egyre jobban kiéleződik a nagyhatalmak közt, miközben Chicago próbál küzdeni az önállóságáért. A Kanadában játszódó szálon közben ott harcolnak azok, akiknek sikerült kimenekülniük Gileádból, és akik mindent megtennének, hogy megmentsék az ott ragadt szeretteiket, köztük June-t. Moirának (Samira Wiley) és Luke-nak (O-T Fagbenle) azonban a traumájuk mellett sok-sok szorongással és lelkifurdalással is meg kell küzdeniük. A kanadai szálon szintén izgalmas még, hogy mi lesz Fred (Joseph Fiennes) és Serena (Yvonne Strahovski) sorsa, ők ugyanis már börtönben senyvednek. Az ő szerepük azonban ebben az évadban nem annyira izgalmas, hiszen gyakorlatilag kiiktatták őket, azt pedig nem látjuk, hogy igazán megbűnhődnének a tetteikért, vagy szembenéznének mindazzal, amit elkövettek.

-

A hangsúly tehát ezúttal is azon van, hogy June-nak sikerül-e megmenekülnie. A fő társa a harcokban Janine (Madeline Brewer), aki a tűzön-vízen át küzdő, olykor mégis megkérdőjelezhető döntéseket hozó lázadó szolgálólány legfőbb lelki és harcostársa lesz. A Szolgálólány meséjének negyedik évadában tehát nemcsak egyszerűen folytatódik, hanem a végletekig kiéleződik a küzdelem. Egyszer fent vagyunk, egyszer lent, sodródunk az eseményekkel és a már többszörösen sérült és traumatizált főhősünk erkölcsi és érzelmi ingadozásával. Az évadban két központi probléma körvonalazódik. Az egyik, hogy June-nak rá kell ébrednie, hogy nincs Mayday, nincsen szervezett ellenállás, felmentősereg, nincsen „jó” oldal, csak ő maga van és a többi megalázott, bántalmazott nő társa. A másik pedig, hogy Gileádból valószínűleg sosem lehet kiszabadulni, még akkor sem, ha sikerül elhagyni a területét, és talán még akkor sem, ha az egész úgy ahogy van, megsemmisül.

Hírlevél feliratkozás
Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Áprilisban indul A Szolgálólány meséjének negyedik évada

Ismét összefeszül June és Lydia néni - új lázadás van készülőben. Április 28-án startol A Szolgálólány meséje negyedik évada, előzetese pedig nem ígér mást, mint vért, verítéket és jó sok feszültséget.

...
Hírek

Kövér László bejelentkezett A Szolgálólány meséje szereplőjének

Kövér László szerint a világ azoké, akik teleszülik. A házelnök mondatait a gyerekvállalásról nehéz úgy olvasni, hogy közben nem jut eszünkbe A Szolgálólány meséje

...
Kritika

A Szolgálólány már nem mese

Bármilyen egyértelműnek tűnik, annyira kockázatos is volt, amikor Margaret Atwood úgy döntött, hogy könyvben is folytatja A Szolgálólány meséjét. Vajon mit tett hozzá az eredeti történethez a folytatás?

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

A hét könyve
Kritika
Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: Úristen, örökre itt lesz

Új podcastunk címe Ezt senki nem mondta!, a meghívott írókkal Ott Anna beszélget a gyereknevelés és az alkotás kapcsolatáról. A negyedik rész vendége Oltai Kata.

Polc

Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez

...

Denene Millner két anya és egy lány sorsán keresztül számol le a tökéletes nő mítoszával

...

Alan Moore tálalásában a képregényiparnak átható ondószaga van

...

Terézanyut felfalta és megemésztette Kovácsné

...
Még több olvasnivaló
...
Nagy

Kitakarja a politikus a szépírót? Elővettük Csurka István drámáit [Csurka 90]

Csurka István ma lenne 90 éves, így arra voltunk kíváncsiak, mit lehet tudni a drámáiról. Mik a fő témái, és milyenek a hősei? Felfedezhető-e bennük a későbbi politikus? Milyen út vezetett a bemutatásukig? És vajon aktuálisak-e még? 

...
Kritika

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

Tahir Hamut Izgil ujgur költő és filmes a családjával együtt 2017-ben sikeresen elmenekült Kínából a tömeges letartóztatások elől. Memoárjában bemutatja, hogyan számol fel a totalitárius állam egy kultúrát és egy népet. A Ha értem jönnek éjjel a hét könyve.

...
Nagy

„halálomat türelmesen begombolom” – ma lenne 70 éves Sziveri János

Kifejezetten rövid élet jutott neki, ma ünnepelné hetvenedik születésnapját, de már 34 éve halott. Sziveri János vajdasági születésű költőre emlékezünk.

...
Kritika

Hogyan lesz egy anyából kiapadt, halálszagú folyó?

Az Anyám, a folyó című olasz regény lírai hangon előadott, töredékekből építkező történetének egy anya-lánya kapcsolat az alapja: a negyvenes éveiben járó lány az emlékezetét, így identitását is egyre inkább elveszítő anyjának meséli el – mintegy a felejtés ellen dolgozva – családjuk szerteágazó históriáját.

...
Nagy

Márquez regénye a végakarata ellenére jelent meg – Kafka, Nabokov is hasonlóan járt

Gabriel García Márquez posztumusz kisregényének megjelenése hatalmas irodalmi szenzáció, de van egy kis üröm az örömben, hiszen nem titok, az író meg akarta semmisíteni utolsó írását. 

...
Kritika

Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez

A Nobel-díjas norvég szerző egymásba írja a hófödte tájat és a koromsötét éjszakát, egymásba játszatja hősét és annak környezetét. A Fehérség az egzakttól a transzcendens felé vezet, így egyszerre szolgál a kivonulás és a bevezetés könyveként.

...

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: Úristen, örökre itt lesz

...

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: A család olyan, mint egy falka

...

A Szegény párákban Frankenstein, a szex és Mary Shelley is a ma nőjéről beszélnek