Ki volt Valerie Solanas, a radikális feminista, aki lelőtte Andy Warholt?

1988 áprilisában Valerie Solanast  ötvenkét éves korában holtan találták szállodai szobájában, San Franciscóban, egyedül, pénz nélkül, körülötte utolsó írásainak gépelt papírjaival. A regényben Sara Stridsberg újra felkeresi a szállodai szobát, ahol Solanas meghalt; a tárgyalótermet, ahol elítélték Andy Warhol megölési kísérlete miatt; a georgiai pusztaságot, ahol gyermekkorát töltötte, és ahol apja többször megerőszakolta; és az elmegyógyintézeteket, ahova időnként bezárták. A szerző elképzelt beszélgetéseken és monológokon, visszaemlékezéseken keresztül rekonstruálja ennek az érdekes és rejtélyes nőnek az életét, megfogalmazva a gondolatait, félelmeit, belső magányát, szeretetvágyát.

Sara Stridsberg
Álmok sivataga
Ford.: Teplán Ágnes, Metropolis Média, 2021, 350 oldal
-

Az Álmok sivataga szívszorító irodalmi fantázia, amely 2011-ben elnyerte az Északi Tanács Irodalmi Díját. Továbbá a 2000-es évek elő évtizedének legjobb svéd regényének választották a Dagens Nyheter című újság szavazásán, amelyen száz svéd kritikus, szerző, újságíró és kiadó vett részt.

Sara Stridsberg: Álmok sivataga (részlet)

Dorothy a folyópartra terített plédről kiált, ahol tűz a nap, kókad a fakó, barna fű. Mögötte a fák között oszlopot formáz a fény. Hessegeti a legyeket és a szitakötőket, mielőtt megpróbálnak fejest ugrani a piknikben. Amerika nemrég dobta le az atombombát Nagaszakira, és most újra akkor van. Az elfeledett kirándulások ideje, a nyitott fedelű autókkal, csirkés szendvicsekkel a hátsó ülésen. Louis nyitott ingben és rövidnadrágban elterül egy takarón. A mélykék, kristálytiszta éjszakák ideje ez, Ventor és más hasonló sivatagi porfészkek áram nélkül maradnak hónapokig, és még lehet inni a folyóból. Louis furikázik a textilgyárakhoz, hogy javítsák meg a vezetékeket, és már egy örökkévalóság óta nem hívod őt apunak.

Futkározol az ezüst juharfák alatt, és újra a túlságosan is vékony és gyerekes fehér ruhában vagy, aminek az alsószoknyarészébe arany és ezüst szerencseszálak vannak bevarrva, és csak azért hordod, mert Dorothy nagyon szereti. A lábad megizzadt a tornacipőben, és a szádban fémes ízt érzel, vért és valami idegen, fojtogató dolgot.

Szaladsz a nagy csöndben, minden hang elnémul körülötted, csak ez a vakító fény van, mintha a fákról hullana, és a szerencsétlenséget hozó ruha libegése, amely túl szűk a mellednél és a válladnál.

Az erdő megtelik halott állatokkal, és a füstös, tompa fény nem mozdul, csak várakozik a fák között. És amikor most erre gondolsz, minden fa koronája fölött Dorothy arca jelenik meg. Szex- és cukorszagot áraszt a ruhája, amikor utánad nyúl az izzadt karjával, és káromkodik a kifakult napernyő fölött, mert állandóan elfújja a szél. A keze és a felkarja májfoltos. A nap olyan erősen tűz a fák koronáin át, és a tekintete meg akár egy fekete tó, legszívesebben belefulladnál. Megsimogatja a ruhádat. Csillagok, mosoly és hó. És a legyeket elhessegeti az arcodból.

Dorothy?

Dorothy?

Te vagy az, Dorothy?

 

Dorothy (távolabb a hotelablaknál): Úgy csinálom, ahogy szeretnéd, virágom.

Valerie: Csak föl ne vedd azt a ronda gyöngyöt!

Dorothy: A fehér gyöngyömet. A kedvencemet.

Valerie: De ne legyen rajtad a temetésen, az én temetésemen!

Dorothy: Ahogy akarod. Se hamis gyöngyök, se dekoltázs, se bunda, se smink.

Valerie: Dorothy?

Dorothy: Igen, Vallie-m.

Valerie e: Annyira félek a haláltól. Nagyon félek egyedül meghalni.

Dorothy: Csak az ég drágám… csak az ég tud szeretni a lelkedért, és nem az arany hajadért…

Valerie: Nekem nincs is arany hajam.

Dorothy: Tudom, de nem számít. Csak egy metafora. Egy kis hasonlat.

Valerie: Nincs is arany hajam.

Dorothy: Már nem számít, Vallie. Nincs jelentősége, minek hívod. Te vagy az én aranyhajú kislányom.

Valerie: Viszont azt hiszem, megőszültem. És megritkult a hajam. Hullik. Csúf kupacokban gyűlik a lepedőn, amikor felébredek.

Dorothy: Ne félj, kicsikém!

Valerie: Most olyan könnyű vagyok, akár egy felhő. Nincs kezem, és vágyom utána.

Valerie

A napernyőn keresztül is éget a nap. A folyó barna, fémes szagot árasztó vize lomha, mozdulatlan. Dorothy és Louis még mindig lent vannak a folyóparton. Söröznek, és a hőségtől elcsigázottan hevernek egy takarón. Tranzisztoros rádió, olvadó sajtok, sörös csókok, piknik.

Egyedül lesétálsz a folyópartra. Lépkedsz a sötét, agyagos sárban, az iszapban. Nyírfák hajolnak a rothadó virágpor pettyezte víz felé. Ott van az elvarázsolt fény, amire mindig emlékezni fogsz. Iszapos víziállatok, madarak távoli rikoltása és súlyos felhőfoszlányok az égen. A fák sötétje, akár egy zöldfényű vágy, és nem tudni, mi az, amire vágysz, csak azt tudod, hogy egy állat mocorog a hasadban, ki akar jutni, és hogy a fény oszlopot formázva hatol át a forró, zöldsötéten. Annyit lehet tudni, hogy van valahol egy dal, egy legenda, de nem itt; egy kert tele cserépdarabokkal, egy pusztaság, a mezőkön vadászó hópárduc-csapat.

Azt kívánod, hogy bárcsak tiéd lenne az a dal, tiéd lenne az az idegen nyelv, és a legenda, amely a folyóban létezik és lélegzik.

Csúszik a lábad a rossz szagú barna iszapon, és nem tudod, hogy éred utol ezt az összes vágyat, és azt sem, mit kezdesz majd vele, ha eléred. Csak azt tudod, hogy van egy dal, egy legenda. De nem itt, és most csupán a zöldsötétség van. A fák lombjai forognak körülötted, fényfoltok táncolnak mindenütt, elbódítanak, elszédítenek, lefekszel a folyó partjára, és elalszol. Azt álmodod, hogy magasan a hóborította hegyek fölött repülsz, és odalent az emberek tapsolnak neked.

Louis ott van a fák koronái alatt, amikor felébredsz, és már nincs meleg. A nap villámfényként vág a szemedbe, a combod hátsó fele hozzá van ragadva a fénylő hátsó üléshez, és hínár- meg iszapnyomokkal van tele. És az a valószínűtlenül erős fény átveszi a sötétség szerepét, amikor jóval később elmeséled Cosmónak a történteket:

a sötétség akkor szállt le, amikor hétéves lettem. Piknikeztünk a folyóparton. Ott volt Dorothy, meg Louis. Erősen tűzött a nap, és nem tudtam, mit kezdjek magammal. Louis ott feküdt szorosan mellettem, mire felébredtem, és Dorothyt már nem láttam. A fák koronái hullatták a fényt a kezére, én a hátamon feküdtem, és Louis ott volt. A ruhám hófehér volt. A kezével a fehér ruhám alatt matatott.  Aztán sosem hordtam többé fehér ruhát. Csak engedtem, és csak engedtem. Azután sötétség. A fákról hullott a fény a kezére

 

Manhattani Büntetőbíróság, New York, 1968. június 3., az őrizetbe vételt követő bírósági meghallgatás, éjszaka

 

Azt mondják, odakint esik az eső, de a legkevésbé sem érdekel, mert odabent, a bíróság épületében egyáltalán nincs is időjárás, csak kő, meg fa, meg sötét öltönyök, és az édes kis William Schmalix a fehér kesztyűjében. Az összes kérdés rosszul van feltéve, és odakint, a Madison Square Parkban már ki tudja, hányszor térdeltél le, és hány idegen nadrágjába nyúltál. Cosmo sárga pulóverét viseled, amitől teljes nyugalom van benned.

Manhattani Büntetőbíróság: David Getzoff bíró idézi Valerie Solanast a New York állam kontra Valerie Solanas ügyben.

Valerie: Borzasztóan köszönöm. Nem gyakran történik velem, hogy lelövök valakit, és abban a megtiszteltetésben van részem, hogy idejöhetek.

Manhattani Büntetőbíróság: Minden, amit mond, később felhasználható lesz ön ellen.

Valerie: Azt nem is kétlem.

Manhattani Büntetőbíróság: A vádlott személyes körülményei. Valerie Jean Solanas. Kora: harminckettő. Lakhelye: nincs. Családi állapota: egyedülálló. Foglalkozás: nem világos, a gyanúsított azt állítja magáról, hogy író. Nincs korábbi adat róla a bűnügyi nyilvántartásban. Született Ventorban, Georgia államban, 1936. április 9-én.

Valerie: Hé, hé, hé, Uram, mit tud Ön a szerelemről?

Manhattani Büntetőbíróság: Önt emberöléssel vagy annak kísérletével vádolják. A pontos vád még nem ismert.

Valerie: Aha.

Manhattani Büntetőbíróság: Tudja, milyen nap van ma?

Valerie: Azt tudom, hogy többet kellett volna gyakorolnom, Miszter.

Manhattani Büntetőbíróság: Tudja, hogy Ön most hol van?

Valerie: Vagyok. Mivel sehol nem szeretnék lenni.

Manhattani Büntetőbíróság: Van ügyvédje?

Valerie: Nincs, de nincs ellenemre kívül maradni a történeten.

Manhattani Büntetőbíróság: Szüksége van ügyvédre?

Valerie: Egy csókra van szükségem.

Manhattani Büntetőbíróság: Azt kérdeztem, szüksége van ügyvédre?

Valerie: Azt sajnálom, hogy elvétettem. Ha egy ügyvéd ezt meg nem történtté tudná tenni, akkor szívesen fogadnék egyet.

Manhattani Büntetőbíróság: Emlékszik, miért lőtte le Andy Warholt?

Valerie: Sajnos általában többre emlékszem, mint amennyire kellene. Ha a rövidebb változatot vesszük, akkor annyi történt, hogy valaki túlságosan is kontrollálta az életemet, ami elvileg csak az enyém. És ehhez egy kicsit nehéz volt hozzászoknom.

Manhattani Büntetőbíróság: Miért lőtte le Andy Warholt?

Valerie: El lehet olvasni a kiáltványomat, ha szeretne aktív tagja lenni a SCUM segédcsapatoknak. A kiáltvány mindent elmond, ki vagyok én.

Manhattani Büntetőbíróság: Saját magát jelentette fel az Ötödik sugárúton egy közlekedési rendőrnél. Miért tette?

Valerie: Azért, mert egy kis társaságra vágytam. Mert rossz volt nekem. És olyan szimpatikusnak tűnt ez a William Schmalix. És tehetségesnek. Sosem láttam még ilyen alacsony rendőrt azelőtt, és mégis sikerült letartóztatnia.

Manhattani Büntetőbíróság: Utoljára kérdezem az ügyvédről. Szüksége lesz egy kirendelt ügyvédre. A védői díjat az állam nem fizeti. Módjában áll ügyvédet fogadni?

Valerie: Én saját magamat akarom védeni. Szemben sok minden mással, ez az én szakértő kezemben fog maradni.

 

Ventor, Georgia állam, 1945 nyara

A háború után a férfiak visszatértek a gyárakba

 

Dorothy: Kilencéves, és Amerika szépe.

Valerie: Te vagy a szép, Dorothy.

Dorothy: Louis szerint szép vagyok. És továbbra is szép akarok maradni, amíg meg nem halok. Nem hagyom, hogy leépüljek, nem fogok úgy kinézni, mint egy romhalmaz. Louis is csak addig marad velem, amíg sugárzom. Valerie, ne felejts el ragyogni, ez mindig jusson eszedbe!

Valerie: Te sugárzol.

Dorothy: Meg kellett dolgoznom érte. A szépség nem ingyen van, a szép szemek nincsenek ingyen. Mit szeretnél a szülinapodra?

Valerie: Téged szeretnélek.

Dorothy (kitárja a karját): Boldog szülinapot!

Valerie: Azt kívánom, bárcsak ne élnénk együtt Louis-szal.

Dorothy (két karja tehetetlenül lóg az oldalán): Valerie, ő az apád.

Valerie: Lehet, hogy az. De nem szeretem őt.

Dorothy: Nélküle senki vagyok.

Valerie: Rendben.

Dorothy: Amerika nélküled semmi.

Hazaindultok a piknikről Louis autóján, de ő maga nincs ott, csak te meg Dorothy. Magas hangján dalolászik, kicsit rekedtesen az édes bortól meg a cigarettától, miközben magatok mögött hagyjátok az utat. Nyárfák, telefonpóznák és kékesfekete árnyékok, ő meg csak fékezhetetlenül énekel, mint valami vízesés, miközben figyeli a tekinteted a visszapillantó tükörből. Döglött állatok, rókák, kutyák és kígyók maradványai látszódnak az út szélén; és a sivatagi ház verandáján vár titeket Louis. Aztán meg arra vár, hogy Dorothy elhúzzon a bárba dolgozni. A reménytelenségtől csupa nagy, véres könnycsepp a hátsó ülés. És ott vannak a megkerülhetetlen tények, úgymint Louis, Dorothy és Valerie Solanas. Louis nélkül Dorothynak vége, és Dorothy nélkül Valerie-nek van vége. Így aztán Dorothy tovább énekelget vezetés közben, pedig tud ő mindent a világon, csak éppen nem akar tudomást venni az egészről. És csak fütyül, dúdol, meg a mélyreható nézésével méreget a visszapillantóban, és azt kívánja, bárcsak mindent lehetne egyszerre, anélkül, hogy bármit is elveszítene.

Dorothy

Dorothy

A sötétség hosszú ideig tart, és mire hazaértek, valaki elvitte a kígyóbőr-gyűjteményed. Talán egy sivatagi kutya volt. Amikor Dorothy elviharzik a bárba a leopárdmintás ruhájában, a kézitáskájával, Louis fekszik a függőágyban, issza a sörét. Rovaroktól fekete az éjszaka. Csillagtalan izzók nélküli sötétség. Utoljára kihozza a húslevest a kertbe, és kiált neked a házból, sörrel a kezében. Lassan végigsétálsz a homokon, amely még mindig forró a naptól, és a hőség fölperzsel minden gondolatot.

És amikor odakint koromsötét van, az ember akár meg is halhatna.

Azután elszív egy cigarettát, és nézi a füstöt, amely összekeveredik az éjszakával. Mire a sötétség szertefoszlik, és a tyúkok is felkelnek, összepakolja a holmiját, és eltűnik a horizonton. Amikor Dorothy végre megérkezik, fáradtan az éjszaka után, elszív egy cigarettát a verandán, hallgatja a fényen átrepülő madarak csicsergését. Aztán lassan átsétál a szobákon, és már tudja, pedig nem akarja tudni. Kiabál meg sír, átnézi az üres fiókjait, és már nincsenek ott a ruhái. Se a pénz a süteményesdobozban a mosogató alatt, csak a jegygyűrű hever magányosan a napon. Hirosimában a menekülő emberek árnyékai örökre a házfalakba égtek. Ezeket később elmeséled Cosmónak:

semmi különös nem történt csak annyi hogy Louis mindig megerőszakolt a függőágyban amikor Dorothy bement a városba a fák koronái úsztak körös-körül az éjszakai égen a függőágy sikoltott ellenállt újra meg kellett olajozni és mindig vártunk az új izzókra a kertben és Louis kicsit többet gyúrhatott volna a felső karjára mert lötyögött a hája amikor rajtam volt és a mellkasa az arcom fölé nehezedett fojtogatón a könnyektől és a vágy káoszától elgyötörten a rózsaszín vadrózsamintás szövetben amelyet Dorothy hímzett éjszakánként és számoltam a rózsákat a csillagokat az égen és a hús napégette fű volt és sötétség szépen lassan beleszúrt beleégett a szemembe és mélyen az álmaiba a sivatagi kutyák amelyek űzik a szelet és a csillagokat az égen már rég halottak voltak és kiadtam bérbe a kis puncimat ingyen utána mindig sírt és megpróbálta kiszedegetni a rágógumiragacsot a hajamból nem tudom miért de minden alkalommal rágógumi ragadt a hajamba miközben számolgattam a vadrózsákat amelyek vérrózsák voltak és halálrózsák és a rágó mindig kiesett a számból a sötétben és a hajamnak mentolszaga volt utána és az ő inge is foltos volt a rágógumitól és a csillagok továbbra is holtan feküdtek az éjszakai égbolton és a fölöttünk úszó felhőfoszlányok beleragadtak a fákba Louis levágta ollóval a mentolos tincseimet és utána megállás nélkül szívta a cigarettáit én meg az ő csikkjeit és hallgattuk a gyíkokat ahogy körülöttünk zizegtek és már nem volt miért sírni hiszen Amerika tovább fog baszni engem és minden apa mindig baszni akar a lányával és a legtöbb meg is teszi és csak kevesen mondanak le erről és nem világos hogy miért csak az hogy az egész világ egyetlen nagy visszavágyódás lesz

Hírlevél feliratkozás
TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

Hírek
...
Hírek

Bödőcs szipogó kérvényezője sosem nyúlt le uniós forrásokat

...
Gyerekirodalom

6 könyv, ami a holokauszt témáját dolgozza fel gyerekeknek

...
Hírek

Rekordot döntöttek a magyar olvasók

...
Hírek

Bartis Attila és Tóth Krisztina is versenyben van az EBRD Irodalmi Díjáért

...
Hírek

Ledöntötték Radnóti Miklós mellszobrát Győrben

...
Hírek

Meghalt András Ferenc, a hazai krimit új alapokra helyező rendező

...
Szórakozás

8 könyv, amiről azt hitték, soha nem lehet filmre vinni

...
Szórakozás

A sógun alkotója elárulta, mi sokkolta őt az eredeti regényben

...
Szórakozás

Buli a Budapest Parkban, drMáriás, PesText és még Van Gogh is [PROGRAMAJÁNLÓ]

...
Nagy

Ezeket a könyveket olvasd, ha jobban meg akarod ismerni a roma irodalom gazdagságát!

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írókat és kutatókat kértünk meg, hogy ajánljanak olvasnivalókat a roma irodalomból. Cikkünkben most összegyűjtöttük ezeket.

Szerzőink

...
Sándor Anna

A legújabb tündéres fantasy kellemesen borzongat, miközben ősi varázslatok mélyére húz

...
Kiss Imola

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

...
Kiss Imola

Viszály: kinek fáj jobban az árulás, Capoténak vagy a Hattyúknak?

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Viszály: kinek fáj jobban az árulás, Capoténak vagy a Hattyúknak?

Fényűzés, intrika, hűtlenség, egy megtörtént botrány, sztárszínészek –  a Viszály: Capote és a Hattyúk című sorozatban minden adott a sikerhez. Megnéztük.

...
Szórakozás

Ezeket az új adaptációkat nézd májusban a Disney+-on!

A Disney+ április végi és májusi premierjei között négy könyvadaptációt is találsz. 

...
Nagy

6 érdekesség, amit nem tudsz a Netflix Ripley-sorozatáról

Huszonöt évvel azután, hogy Matt Damon, Jude Law és Gwyneth Paltrow főszereplésével filmre vitték Patricia Highsmith thrillerét, Mr. Ripley ismét hódít, ezúttal fekete-fehérben. Összegyűjtöttünk hat érdekességet a vadonatúj Netflix-sorozatról.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

Milyen volt elsőnek lenni? Ki és hogyan képviseli a romákat? Mi történik a romani nyelvvel? Életút-kötete kapcsán többek között ezekről is beszélgettünk Daróczi Ágnessel, a roma mozgalmak egyik úttörő alakjával.

...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

...
Podcast

Anyaság, apaság, az érzések kavalkádja – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk hatodik adásában Szabó T. Anna és Dragomán György voltak a vendégek, a beszélgetésükhöz pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

...
Nagy

Borbély András: Rafi Lajos verse lyukat üt a világon [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Borbély András költő, szerkesztő Rafi Lajos egyik versét választotta.

...
Nagy

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

A pszichológiát és a sötét rejtélyt kiválóan ötvöző krimi, A doboz után a héten került a boltokba A szekta, Läckberg és Fexeus közös regénytrilógiájának második része. Ez alkalomból beszélgettünk a szerzőpárossal.

Olvass!
...
Beleolvasó

Miért nehéz Franciaországban fiatalnak lenni? Fehér Boldizsár megírta [MARGÓ KÖNYVEK]

Olvasd el Arnaud Dudek Légy észnél című regényének utószavát, melyet Fehér Boldizsár írt. 

...
Beleolvasó

Tom Hanks elképesztő hollywoodi kulisszatitkokat árul el új regényében – Olvass bele!

Tom Hanks nagyszabású regénye főhajtás a filmkészítés igazi főszereplői és a filmművészet előtt, egyszerre szívmelengető mese és bepillantás a forgatások rejtelmeibe. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Ebben az új fantasyben a tündérek közül kerül ki a leggonoszabb ellenfél – Olvass bele!

Emily Wilde a tündérekkel foglalkozó kiváló tudós, aki egy eldugott sarkköri faluban keveredik bele a különös lények gonosz játszmáiba. Olvass bele Heather Fawcett regényébe!

A hét könyve
Kritika
Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Halász Rita: Már nem tudom úgy élni az életemet, hogy az írás ne legyen benne

Az Ezt senki sem mondta! podcast epizódjaiban alkotó szülők osztják meg tapasztalataikat a szülővé válás örömeiről és kihívásairól, valamint a gyermekvállalás és az alkotás kapcsolatáról. A hetedik epizódban Halász Ritát hallhattuk.

Polc

A Kovács ikrek fergeteges családregénye sokkal többről szól, mint beszűkült parasztokról

...

Kemény Lili harcai: az önéletírás mint felszámolás és teremtés

...

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

...

Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez

...
Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

6 könyv, ami a holokauszt témáját dolgozza fel gyerekeknek

A holokauszt nyolcvanadik évfordulójához kapcsolódva összegyűjtöttünk hat gyerekkönyvet, amelyek segítenek a múlttal való szembenézésben.

...
Gyerekirodalom

Tarolt az apa a TikTokon, aki telefon helyett könyvet adott a gyereke kezébe

A pár másodperces videó egy elmerülten olvasó fiúról rövid idő alatt a TikTok kedvencévé vált.

...
Gyerekirodalom

Hogyan lehet elmagyarázni egy gyereknek, hogy mi a háború?

Az ukrán házaspár, Romana Romanisin és Andrij Lesziv képeskönyve érzékenyen, de bátran mesél nehéz, mégis fontos témáról gyerekeknek, arról, hogy mit jelent, ha valahol háború van.