Térey egy sötét lukban vált elsőkötetes költővé

vl | 2021. január 28. |

Térey Jánosról közölt archív fotót a Telex, amit nem mutatunk meg (kattintson ide, akit érdekel). A költőt a Hegedűs Gyula utcai iskola melletti lakásában fotózta le Karácsony Iván: a fiatal Térey az íróasztala mellől fordul ki a kép kedvéért. Az asztalon egy írógép, mellette a falon egy térkép, sok könyv és egy régi, robosztus televízió. Téreyn kockás ing, rövid nadrág és bőrszandál. A kép nemcsak egy fiatal költő élethelyzetét beszéli el, mert a fotós elárulta, mi köze Térey első, Szétszóratás című verseskötetéhez, ami 1991-ben jelent meg.

Karácsony 1990-ben ismerkedett meg Téreyvel, miután elmentek az akkor 20 éves Térey estjére. A költői estek ennyi idő alatt azért változtak, akkor ilyen volt:

"Egy sötét klubszerű helyszínen voltunk, pár fiatal huszonéves és én, a 36 éves felnőtt."

A cikk szerzője bevallja, hogy a versek nem annyira jöttek be neki, viszont megfogta, hogy Térey költő akar lenni (ez egyébként önéletrajzából is nagyon erősen kiolvasható).

Itt jön a nem várt fordulat: Karácsony elment a Cserépfalvi Kiadóhoz, kifizette a nyomdaköltséget, valamint előre megvásárolt 100 kötetet: "Így megjelent Janó első kötete, egy szerény, iskolai ellenőrző könyv méretű kötet, a Szétszóratás. Ez a kis kötet azonban óriási lendületet adott Jánosnak."

A Szétszóratás újrabemutatóját 2011-ben tartották az Írók Boltjában, Dunajcsik Mátyás, Margócsy István és Sárközy Bence beszélgetett.

Az újrakiadáskor Margócsy István irodalomtörténész ezt a fülszöveget írta:

"Azt hiszem, keresve sem találhatott volna a ifjú Térey húsz évvel ezelőtt ennél találóbb címet induló verseskötetének – amit akkor ott, ő művelt, mai szemmel nézve maga volt a szétszóratás – egy érdemdús, akkor még javában élő és ható, impozáns teljesítményekben gazdag költői hagyomány szétszórása, szétírása, darabokra törése. Sajátos vállalás volt ez: egy most (akkor) kezdő fiatal ember, nemzedékének még alig ismert, de nagyon hamar meg- és elismert tagja arra szánja el magát (vagy inkább: arra vetemedik), vakmerő és felkészült elszántsággal, nemesen érzett és viselt önérzettel, természetes arroganciával és emelkedett elhivatottsággal, hogy önmaga (és nemzedéke) képviseletében felszámolja a költészetnek épp abban az időben kiteljesedő és érvényesülő változatait, leszámoljon (még) hirdetett költészeti ideológiákkal, s – hangozzék bármilyen nagyratörően is – a maga képére formálja az alakuló költészetet.

A kötet első versének kihívó gesztusa, mellyel a költő – saját szavaival szólván – újjáavat és érvénytelenít, valódi, s a magyar irodalom történetében csak ritkán, de akkor radikálisan bekövetkező perújrafelvételt hirdet, azaz perbe hívja az aktuális irodalmiságot.

A per megindult, s ha lassan is, ha bizonytalankodásokkal terhesen is, nemzedék is követte Téreynek magányos út-törését; s Térey, a kibontakozó új nemzedék mozgásának felhajtó erejét is kihasználva, úttörőből vezető lett, aki első, kísérletező kezdeményeinek ígéretét mára fontos nagy alkotásokkal tetőzte be; oly műveket írván – mint a Paulus –, melyekben nemzedéke is önmaga beteljesülését élhette meg."

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Hallgass Téreyt a quimbys Varga Livius előadásában!

Szilasi Lászlótól Bartis Attiláig rengeteg DIA-hangoskönyv közül választhatunk, a PIM az elmúlt napokban többet is elérhetővé tett.

...

Térey János posztumusz Budapest díszpolgára lett

 tavaly nyáron elhunyt író helyett a díszpolgárságot özvegye, Harmath Artemisz vette át. Kerpel-Fronius Gábor, Budapest főpolgármester-helyettese a Facebook-oldalán emlékezett meg róla.

...

Mégis minden félbemaradt - Térey János 50

Boldogh-ház, Kétmalom utca - Egy cívis vallomásai címmel jelent meg a tavaly elhunyt Térey János önéletírása, amiban városesszét, családtörténetet és felnövéstörténetet is találunk. A be nem fejezett mű a hét könyve.

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.

Hírek
...

Most már az Amazonon múlik, mikor várható az új James Bond

...

Stephen King visszatért a X-re, csak hogy beszóljon Trumpnak

...

Jókai 200: Olvasd el az író eddig kiadatlan verseit

...

Ez a kutatás nagyban megváltoztatja, amit a halakról gondoltunk + 3 könyv

...

Szex a könyvekben: Sally Rooney felfedi a titkait

...

Kevin Spacey A brutalista sztárját is zaklatta?

Polc

Egy idióta zaklatóval is együtt lehet érezni – Virginie Despentes MeToo-regényéről

...

Papp-Zakor Ilka egy autista fiú történetében mutatja meg, hogyan kell összeszorított fogakkal szeretni

...

Evelio Rosero kolumbiai háborújában nincsenek oldalak, csak népirtás

...

Richard Osman új krimije: amikor egy após az egyedüli fegyver az influenszer-gyilkos ellen

...