„Olyan jó lenne leírni azt a mondatot, hogy "Térey János tegnap átvette a Budapest díszpolgára kitüntető címet." Jó lett volna az átadás alkalmával ismét személyesen találkozni, beszélgetni kicsit a világ dolgairól” – írta Kerpel-Fronius Gábor, Budapest főpolgármester-helyettese Facebook oldalán, miután Térey János posztumusz Budapest díszpolgára lett.
A politikus saját emlékei mellett a bejegyzésében azt emelte ki, hogy Térey könyveinek fontos szereplője Budapest, valamint a város lakói is:
„Ahogy az Átkelés Budapesten kötetének bevezetőjében írja: "[...] huszonöt éve figyelem a várost, néhány olyan szögletét is, amelyre ritkán vetül a bédekkerírók pillantása." Huszonöt éve figyeli a várost azzal a szemmel, amelyre alapvetően jellemző a kifinomult érzékenység a részletek iránt. Amelyet tovább élesít, hogy mint posztumusz emlékiratából megtudhattuk, ha nem író, akkor legszívesebben építészmérnök lett volna. Nézőpontját meghatározza a vidéki - jelesül a debreceni - származás, az, hogy nem belenő a városba, hanem élete határán megérkezik bele, és mély érdeklődéssel veszi birtokba, azaz ismeri meg, és írja meg újra és újra, furcsálkodó iróniával, rácsodálkozó távolságtartással, jellegzetes téreys szarkazmussal, de mindig és visszatérően: kétségbevonhatatlan szeretettel.”
Olyan jó lenne leírni azt a mondatot, hogy "Térey János tegnap átvette a Budapest díszpolgára kitüntető címet." Jó lett...
Közzétette: Kerpel-Fronius Gábor – 2020. november 17., kedd
Kerpel-Fronius Gábor Térey János posztumusz megjelent könyvéről a Boldogh-ház, Kétmalom utcáról is írt, amely szerinte nemcsak személyes történetre, vagy a családjának története, hanem a város történetére is.
Mégis minden félbemaradt - Térey János 50 - Könyves magazin
"A szenteste előtti délutánon rendszerint kimentünk a szüleimmel a Köztemetőbe" - így kezdődik Térey János posztumusz kötete, a Boldogh-ház, Kétmalom utca - Egy cívis vallomásai június 3-án tragikus hirtelenséggel elhunyt költő, író évek óta dolgozott a memoárján,. Ez az ő korában elég szokatlan, ilyenkor még nem az összegzésen gondolkoznak az alkotók.
A posztot a főpolgármester-helyettes így zárta:
„Térey Jánosnak nem posztumusz kellene kapnia ezt az elismerést, mint ahogy legújabb köteteinek sem posztumusz, részben befejezetlenül kellett volna megjelenniük. Még sokáig kellett volna írnia a városról, az épületeiről és a benne lakó emberekről. Nagyon nagy szüksége lenne rá ennek az országnak, az autonóm személyiségére és szekértáboroktól független gondolkodására.
Így özvegye, Harmath Artemisz vette át helyette a díszpolgárságot, amelyet a város kiváló ismerőjeként Térey János olyan nagyon megérdemelt.”
A teljes bejegyzést ITT lehet elolvasni.
Nyitókép: Máté Péter / Jelenkor Kiadó