Térey János posztumusz Budapest díszpolgára lett

Térey János posztumusz Budapest díszpolgára lett

Térey János Budapest díszpolgára lett. A tavaly nyáron elhunyt író helyett a díszpolgárságot özvegye, Harmath Artemisz vette át. Kerpel-Fronius Gábor, Budapest főpolgármester-helyettese a Facebook-oldalán emlékezett meg róla, ahol többek közt azt írta: „Még sokáig kellett volna írnia a városról, az épületeiről és a benne lakó emberekről. Nagyon nagy szüksége lenne rá ennek az országnak, az autonóm személyiségére és szekértáboroktól független gondolkodására.”

fk | 2020. november 18. |

„Olyan jó lenne leírni azt a mondatot, hogy "Térey János tegnap átvette a Budapest díszpolgára kitüntető címet." Jó lett volna az átadás alkalmával ismét személyesen találkozni, beszélgetni kicsit a világ dolgairól” – írta Kerpel-Fronius Gábor, Budapest főpolgármester-helyettese Facebook oldalán, miután Térey János posztumusz Budapest díszpolgára lett.

A politikus saját emlékei mellett a bejegyzésében azt emelte ki, hogy Térey könyveinek fontos szereplője Budapest, valamint a város lakói is:

„Ahogy az Átkelés Budapesten kötetének bevezetőjében írja: "[...] huszonöt éve figyelem a várost, néhány olyan szögletét is, amelyre ritkán vetül a bédekkerírók pillantása." Huszonöt éve figyeli a várost azzal a szemmel, amelyre alapvetően jellemző a kifinomult érzékenység a részletek iránt. Amelyet tovább élesít, hogy mint posztumusz emlékiratából megtudhattuk, ha nem író, akkor legszívesebben építészmérnök lett volna. Nézőpontját meghatározza a vidéki - jelesül a debreceni - származás, az, hogy nem belenő a városba, hanem élete határán megérkezik bele, és mély érdeklődéssel veszi birtokba, azaz ismeri meg, és írja meg újra és újra, furcsálkodó iróniával, rácsodálkozó távolságtartással, jellegzetes téreys szarkazmussal, de mindig és visszatérően: kétségbevonhatatlan szeretettel.”

Olyan jó lenne leírni azt a mondatot, hogy "Térey János tegnap átvette a Budapest díszpolgára kitüntető címet." Jó lett...

Közzétette: Kerpel-Fronius Gábor – 2020. november 17., kedd

Kerpel-Fronius Gábor Térey János posztumusz megjelent könyvéről a Boldogh-ház, Kétmalom utcáról is írt, amely szerinte nemcsak személyes történetre, vagy a családjának története, hanem a város történetére is.

Mégis minden félbemaradt - Térey János 50 - Könyves magazin

"A szenteste előtti délutánon rendszerint kimentünk a szüleimmel a Köztemetőbe" - így kezdődik Térey János posztumusz kötete, a Boldogh-ház, Kétmalom utca - Egy cívis vallomásai június 3-án tragikus hirtelenséggel elhunyt költő, író évek óta dolgozott a memoárján,. Ez az ő korában elég szokatlan, ilyenkor még nem az összegzésen gondolkoznak az alkotók.

A posztot a főpolgármester-helyettes így zárta:

„Térey Jánosnak nem posztumusz kellene kapnia ezt az elismerést, mint ahogy legújabb köteteinek sem posztumusz, részben befejezetlenül kellett volna megjelenniük. Még sokáig kellett volna írnia a városról, az épületeiről és a benne lakó emberekről. Nagyon nagy szüksége lenne rá ennek az országnak, az autonóm személyiségére és szekértáboroktól független gondolkodására.

Így özvegye, Harmath Artemisz vette át helyette a díszpolgárságot, amelyet a város kiváló ismerőjeként Térey János olyan nagyon megérdemelt.”

A teljes bejegyzést ITT lehet elolvasni.

Nyitókép: Máté Péter / Jelenkor Kiadó

 

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Térey könyvein keresztül létrejön egy jelen idejű kötődés a városhoz

Boldogh-ház, Kétmalom utca című művében Térey János nemcsak saját felnövéstörténetét írta meg, hanem Debrecen és a családja egymásba folyó kapcsolatát is - írtuk korábban a kötetről. Az egyéni városképről, az írói hang megtalálásáról és a továbbadott mintákról Harmath Artemisz irodalomtörténésszel és Dömötör András rendezővel Valuska László beszélgetett vasárnap a Margón.

...

Mégis minden félbemaradt - Térey János 50

Boldogh-ház, Kétmalom utca - Egy cívis vallomásai címmel jelent meg a tavaly elhunyt Térey János önéletírása, amiban városesszét, családtörténetet és felnövéstörténetet is találunk. A be nem fejezett mű a hét könyve.

...

„Egész életem küzdelem azért, hogy ne maradjon félbe minden" [Térey 50]

Ma Térey Jánosra emlékezünk, aki ezen a napon ünnepelné 50. születésnapját.. Ebből az alkalomból jelenik meg hátrahagyott önéletírása, a Boldogh-ház, Kétmalom utca. Olvassatok bele!

...

Puskás Panni: Az első novellámat remegve küldtem el az Élet és Irodalomnak

...

Ismernünk kell a Földet, hogy változtatni tudjunk – a Zöld könyv podcast könyvajánlója

...

Ezeket te is megteheted a Föld védelméért – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

...

A feminista író, akit a fasiszták el akartak törölni, Elena Ferrante pedig újra felfedezte

Alba de Céspedes a 20. századi olasz irodalom egyik kiemelkedő alakja: küzdött a fasizmus ellen, baloldali és feminista nézeteit írásaiban sem titkolta. Börtönbe zárták, bestseller könyvét betiltották, ma pedig talán népszerűbb, mint valaha – ez pedig részben Elena Ferrante érdeme.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

...
bs

A spiritualitás fogja megoldani az ökológiai válságot? – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...
Borbély Zsuzsa

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog