Térey János posztumusz Budapest díszpolgára lett

Térey János posztumusz Budapest díszpolgára lett

Térey János Budapest díszpolgára lett. A tavaly nyáron elhunyt író helyett a díszpolgárságot özvegye, Harmath Artemisz vette át. Kerpel-Fronius Gábor, Budapest főpolgármester-helyettese a Facebook-oldalán emlékezett meg róla, ahol többek közt azt írta: „Még sokáig kellett volna írnia a városról, az épületeiről és a benne lakó emberekről. Nagyon nagy szüksége lenne rá ennek az országnak, az autonóm személyiségére és szekértáboroktól független gondolkodására.”

fk | 2020. november 18. |

„Olyan jó lenne leírni azt a mondatot, hogy "Térey János tegnap átvette a Budapest díszpolgára kitüntető címet." Jó lett volna az átadás alkalmával ismét személyesen találkozni, beszélgetni kicsit a világ dolgairól” – írta Kerpel-Fronius Gábor, Budapest főpolgármester-helyettese Facebook oldalán, miután Térey János posztumusz Budapest díszpolgára lett.

A politikus saját emlékei mellett a bejegyzésében azt emelte ki, hogy Térey könyveinek fontos szereplője Budapest, valamint a város lakói is:

„Ahogy az Átkelés Budapesten kötetének bevezetőjében írja: "[...] huszonöt éve figyelem a várost, néhány olyan szögletét is, amelyre ritkán vetül a bédekkerírók pillantása." Huszonöt éve figyeli a várost azzal a szemmel, amelyre alapvetően jellemző a kifinomult érzékenység a részletek iránt. Amelyet tovább élesít, hogy mint posztumusz emlékiratából megtudhattuk, ha nem író, akkor legszívesebben építészmérnök lett volna. Nézőpontját meghatározza a vidéki - jelesül a debreceni - származás, az, hogy nem belenő a városba, hanem élete határán megérkezik bele, és mély érdeklődéssel veszi birtokba, azaz ismeri meg, és írja meg újra és újra, furcsálkodó iróniával, rácsodálkozó távolságtartással, jellegzetes téreys szarkazmussal, de mindig és visszatérően: kétségbevonhatatlan szeretettel.”

Olyan jó lenne leírni azt a mondatot, hogy "Térey János tegnap átvette a Budapest díszpolgára kitüntető címet." Jó lett...

Közzétette: Kerpel-Fronius Gábor – 2020. november 17., kedd

Kerpel-Fronius Gábor Térey János posztumusz megjelent könyvéről a Boldogh-ház, Kétmalom utcáról is írt, amely szerinte nemcsak személyes történetre, vagy a családjának története, hanem a város történetére is.

Mégis minden félbemaradt - Térey János 50 - Könyves magazin

"A szenteste előtti délutánon rendszerint kimentünk a szüleimmel a Köztemetőbe" - így kezdődik Térey János posztumusz kötete, a Boldogh-ház, Kétmalom utca - Egy cívis vallomásai június 3-án tragikus hirtelenséggel elhunyt költő, író évek óta dolgozott a memoárján,. Ez az ő korában elég szokatlan, ilyenkor még nem az összegzésen gondolkoznak az alkotók.

A posztot a főpolgármester-helyettes így zárta:

„Térey Jánosnak nem posztumusz kellene kapnia ezt az elismerést, mint ahogy legújabb köteteinek sem posztumusz, részben befejezetlenül kellett volna megjelenniük. Még sokáig kellett volna írnia a városról, az épületeiről és a benne lakó emberekről. Nagyon nagy szüksége lenne rá ennek az országnak, az autonóm személyiségére és szekértáboroktól független gondolkodására.

Így özvegye, Harmath Artemisz vette át helyette a díszpolgárságot, amelyet a város kiváló ismerőjeként Térey János olyan nagyon megérdemelt.”

A teljes bejegyzést ITT lehet elolvasni.

Nyitókép: Máté Péter / Jelenkor Kiadó

 

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Térey könyvein keresztül létrejön egy jelen idejű kötődés a városhoz

Boldogh-ház, Kétmalom utca című művében Térey János nemcsak saját felnövéstörténetét írta meg, hanem Debrecen és a családja egymásba folyó kapcsolatát is - írtuk korábban a kötetről. Az egyéni városképről, az írói hang megtalálásáról és a továbbadott mintákról Harmath Artemisz irodalomtörténésszel és Dömötör András rendezővel Valuska László beszélgetett vasárnap a Margón.

...
Kritika

Mégis minden félbemaradt - Térey János 50

Boldogh-ház, Kétmalom utca - Egy cívis vallomásai címmel jelent meg a tavaly elhunyt Térey János önéletírása, amiban városesszét, családtörténetet és felnövéstörténetet is találunk. A be nem fejezett mű a hét könyve.

...
Beleolvasó

„Egész életem küzdelem azért, hogy ne maradjon félbe minden" [Térey 50]

Ma Térey Jánosra emlékezünk, aki ezen a napon ünnepelné 50. születésnapját.. Ebből az alkalomból jelenik meg hátrahagyott önéletírása, a Boldogh-ház, Kétmalom utca. Olvassatok bele!

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól

Az író a Guardiannek írt véleménycikkben hívta fel a figyelmet az AI szélsebes fejlődésének következményeire.

...
Zöld

Sokkal jobban hatnak a konteók, ha a közösség hiedelmeihez illeszkednek – Olvass bele az Emberarcú tudományba!

A különböző tudományterületek képviselőinek tanulmányaiból szerkesztett kötetben az alternatív világértelmezések, áltudományos elméletek és tudománytagadó tanok sorát járják körül. Olvass bele!

...
Zöld

3 ok, amiért a home office pszichésen megterhelő + 3 könyv segítségül

Ugyan a home office nagyobb szabadságot és autonómiát biztosíthat, olyan hátulütői vannak, amikre elsőre nem feltétlenül gondolnánk. 

...

Karrierista nők: divathóbort vagy gazdasági kényszer? [Budapesti nők]

...

Szabályok szövevényes hálózatában telt az úrinő élete [Budapesti nők]

...

Bojti Andrea: Transzgenerációsan gyógyulunk [Podcast]

Kiemeltek
...
Kritika

Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe

A karcsú krimi a humor és melankolikus nosztalgia elegye a legagyafúrtabb elméket is próbára tévő kódokról és a múló időről. A végső megoldás a hét könyve.

...
Nagy

Hogyan képzelték el a sárkányokat a különböző mítoszok?

Istenség vagy démon, a víz őrzője vagy lángoló szörnyeteg – a sárkány visszatérő motívum szerte a világon, feladatköre és temperamentuma azonban kultúráról kultúrára változik.

...
Nagy

Alessandro Baricco Budapesten: Az élet egyik célja, hogy elengedjük a félelmeinket

Először járt Budapesten az ünnepelt olasz író, Alessandro Baricco. A beszélgetésen sok minden szóba került a zenétől a mesterséges intelligencián és Nemecsek Ernőn át odáig, hogy régebben jobb volt-e gyereknek lenni, mint ma.

...
Nagy

A hetvenes évek olvasótáborai szabadpolcok voltak egy puhuló diktatúrában

Hallottál már az olvasótáborokról? Egy egykori táborvezető és az Arcanum segítségével utánajártunk a hetvenes években indult mozgalomnak, és egy egészen különleges, szabadságra nevelő kezdeményezést találtunk.

Szerzőink

...
ko

A kapcsolatok láthatatlan tetoválásokként hagynak örök nyomot Ia Genberg regényében

...
Könyves Magazin

Karrierista nők: divathóbort vagy gazdasági kényszer? [Budapesti nők]

...
hhz

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól