Párizs és New York legendás könyvesboltja is segítségért könyörög

New York egyik legrégebbi könyvesboltja segítséget kért, a vásárlók pedig özönleni kezdtek. Párizs ikonikus könyvesboltja, a Shakespeare and Company szintén nehézségekkel küzd. 

Könyves Magazin | 2020. október 29. |

A Strand könyváruházak Manhattan régi, legendás könyvesboltjai. A koronavírus-járványt azonban nehezen vészelik át a független könyvesboltok, így ők is arra szorultak, hogy a vásárlóik segítségét kérjék.

Múlt pénteken Nancy Bass Wyden tulajdonos a közösségi médiában írta meg, hogy az üzlet már fenntarthatatlanná vált, 2019-hez képest 70%-kal estek vissza az eladások a pandémia miatt. Éppen ezért #savethestrand jeligével arra kérte a vásárlókat, hogy segítsenek, kezdjék el idén hamarabb megvenni az ünnepekre szánt könyveket. Mint írta, a The Strand 93 éves történetében most először mozgósítaniuk kell a közösséget, hogy a vakcina megérkezéséig fenn tudják tartani a könyvesboltokat.

A vásárlók reakciója elképesztő volt: több mint 25 ezer online rendelés futott be a hétvégén (általában 300 kérés érkezik egy nap) és több mint 170 500 dollár értékben adtak el könyveket. Volt olyan nő, aki 197 könyvet vásárolt meg.

A pandémia drámaian megváltoztatta a könyvvásárlási szokásokat - Könyves magazin

A koronavírus-járvány és az otthonmaradás alapjaiban változtatta meg az emberek könyvvásárlási szokásait. Bár a könyvpiacot a tengerentúlon egyértelműen az Amazon uralja, bizonyos online könyvkereskedések szárnyalni kezdtek az elmúlt hetekben. A kisebb könyvesboltok közben a túlélésért küzdenek. Andy Hunter januárban indította el az online könyvkereskedését, a The Bookshopot, mert létre akart hozni egy olyan kis vidám sarkot a könyvpiacon, amit nem az Amazon ural.

A Strand könyváruházat még 1927-ben alapította meg Benjamin Bass, aki egy zsidó származású litván bevándorló volt. A boltot 300 dollárnyi tőkéből és még ugyanennyi hitelből hozta létre. Azóta  New York egyik legnagyobb független könyvesboltja lett. Az egyetlen olyan bolt, amely a mai napig fennmaradt a Fourth Avenue híres könyvsorából (ahol eredetileg 48 könyvesbolt volt). Az alapító fia, Fred Bass 13 éves korától dolgozott a könyvesboltban. A lánya, Wyden szintén az egész gyerekkorát ott töltötte, 2018 óta pedig hivatalosan is ő a tulajdonos. Most azt nyilatkozta, megpróbálta elképzelni, mit tenne ebben a helyzetben az apja vagy a nagyapja, és úgy gondolta, ők biztosan nem adnák fel. Ezért is fordult a közösséghez, a gyorsan jött segítség pedig szívmelengető volt.

A kor írócelebjei mind ebbe a párizsi könyvesboltba jártak - Könyves magazin

Végre szabadon kutathatók a párizsi Shakespeare and Company könyvesbolt iratai. Mit kölcsönzött ki Ernest Hemingway, és végül miért kellett a náci megszállás alatt lehúzni a rolót? Ez is kiderül a dokumentumokból. A párizsi Shakespeare and Company könyvesboltot valószínűleg az is ismeri, aki még sosem járt a francia fővárosban.

A független könyvesboltok világszerte nagyon megsínylik a járványt. Párizs legendás könyvesboltja, a Shakespeare and Company szintén a vásárlók segítségét kérte a napokban. Náluk az eladások 80%-kal csökkentek március óta. Franciaországban most négy hétre megint le fog állni az élet. Az 1919 óta létező ikonikus könyvesbolt tulajdonosa ezért arra kérte az embereket, ha tehetik, rendeljenek online könyvet tőlük.

Forrás: The New York Times/ The Guardian

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

A pandémia alatt több ekönyvet és hangoskönyvet adtak el Európában

Az ekönyv és hangoskönyv eladások erős növekedést mutattak Európában a tavaszi karanténidőszak alatt egy friss német-osztrák jelentés szerint. A felmérés során az idei év 11. és 19. hete közötti periódust vizsgálták, amikor Európa-szerte a legtöbb könyvesbolt zárva volt.

...
Hírek

A pandémia drámaian megváltoztatta a könyvvásárlási szokásokat

A koronavírus-járvány és az otthonmaradás alapjaiban változtatta meg az emberek könyvvásárlási szokásait. Bár a könyvpiacot a tengerentúlon egyértelműen az Amazon uralja, bizonyos online könyvkereskedések szárnyalni kezdtek az elmúlt hetekben. A kisebb könyvesboltok közben a túlélésért küzdenek.

...
Nagy

Reményt ígérnek a fantasztikus pandémiák

Az elképzelt járványok utóhatásai, a posztapokaliptikus látomások a spekulatív irodalom kedvelt témái közé tartoznak - mutatunk párat a legemlékezetesebb művekből.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

A hét könyve
Kritika
Sally Rooney új regénye megindító történet a gyászról, nem csak milleniáloknak
...
Podcast

Csak önismereti munkával lehet valakiből igazán jó vezető [Bridge Budapest x Margó]

A Margó és a Bridge Budapest Üzleti Könyvreggelijén Faludi Viktória pszichológussal és Szilágyi Gábor üzletemberrel beszélgettünk arról, miért szükséges az önismeret a mentális jólléthez az üzleti életben is. Hallgasd meg!

Polc

Kurva nagy kert Magyarország, nem győzi a személyzet – magyarságtrip Cserna-Szabó Andrással

...

Irene Solà, a nők, az ördög, meg a történetekben rejlő erő

...

Tudod, mi a nőgyűlölet lényege? Claire Keegan novellákban mesél róla

...

A háborúnál is nagyobb teher, ha egy társadalom kettészakad

...
Kiemeltek
...
Nagy

Martyna Bunda: Ahhoz, hogy kiszabaduljunk az ördögi körből, el kell kezdenünk érezni

A lengyel íróval, Martyna Bundával az Őszi Margó alatt beszélgettünk női nézőpontról, szimbólumokról és a rejtélyes kasubokról.

...
Podcast

Háy János: A létünk és a boldogság közötti távolság nem csökken, de legalább jobbak az autók

Itt a Könyves Podcast új epizódja: 40 év verseit gyűjötte össze Háy János. Hallgassátok!

...
Hírek

Tavaly Jodi Picoult egyik könyvét tiltották be a legtöbb iskolában

A több tucat bestsellert jegyző Jodi Picoult egy írószervezettel fogott össze, hogy elmondja, miért fontos elmenni szavazni a könyvek szempontjából.

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Az Egy ropi naplója szerzője szerint az új rész az eddigi legjobb és legviccesebb

Az Egy ropi naplója 19. részében egy féltve őrzött családi titokra derül fény. 

...
Gyerekirodalom

Illusztrált gyerekkönyvben adják ki Bródy János dalszövegeit

Így a legfiatalabb generációk is megismerhetik Bródy János kisebbeknek szóló dalait.

...
Gyerekirodalom

Az 1956-os forradalom eleinte csak heccnek tűnik a Vagányoknak – Olvass bele az ifjúsági regénybe!

Riki és barátai, a Vagányok szabadidejükben a budai várban bandáznak, amikor 1956 őszén kitör a forradalom. A kis csapat egy része úgy dönt, csatlakozik a harcokhoz. Részlet Monica Porter kamaszokat célzó könyvéből.