A Lvivi Könyvfórum a legnagyobb ukrajnai könyvvásár, erre jelentkezett be Salman Rushdie videóhívásban.
Az író elárulta, hogy új műve három, körülbelül 70 oldalas történetből áll majd, és mindegyik az életében fontos világokról szól majd: Indiáról, Angliáról és Amerikáról. Ezenkívül
„valamilyen módon mindegyik a vég gondolatával foglalkozik”.
Foglalkoztatja, hány könyvet tud még megírni
A 77 éves Rushdie elsősorban azért jelentkezett be az ukrajnai irodalmi fesztiválra, hogy legújabb könyvéről, a Késről beszélgessen (ami nálunk a hét könyve volt). Az emlékirat a 2022 augusztusában elkövetett támadásból való gyógyulását dolgozza fel, azt írtuk róla: „A Kés végső soron nemcsak az író felépüléséről szól, hanem egyben félreérthetetlen kiállás a szólásszabadság, a tények tisztelete, a művészet mellett, és a gyűlölettel, a »bigott revizionizmussal«, az intézményes vallások leegyszerűsítő, veszélyes nézeteivel szemben.”
A terveivel kapcsolatban Rushdie úgy fogalmazott: „Amikor eljutsz ebbe a korba, elgondolkodsz azon, hogy mennyi időd van még hátra. Nyilván nem lesz még 22 [könyv], amit meg lehet írni. Ha szerencsém van, akkor egy vagy kettő igen.”
A kisregényes projekt lesz Rushdie első szépirodalmi munkája a támadás óta. Előző regénye, a Győzelem városa már korábban elkészült, de csak 2023-ban jelent meg.
A narratíva uralása és az ukránok
Rushdie szolidaritását fejezte ki Ukrajnával és „azzal a szörnyű helyzettel, amelyben vagytok”. Arról is beszélt, mi segített neki felépülni a traumatikus támadásból:
„Akár személyes, akár politikai történetről van szó, a narratíva irányítása az, amiben a hatalom rejlik.
Az oroszok a történet egy verzióját próbálják elmesélni, és azt próbálják ráerőltetni a történelemre. És nagyon fontos, hogy ezt ne engedjük meg. Ez nagy léptékben az, amit ti átéltek, kisebb léptékben pedig az, ami velem történt”.
Rushdie elmondta, hogy a Kést azért írta meg, mert nem akarta, hogy a támadó határozza meg a történetét. „Azt gondoltam: nos, én egy történetmondó vagyok. Vissza akarom venni az irányítást a történet felett, hogy a magam módján meséljem el, és ő váljon az én történetem részévé, ne pedig én váljak az ő történetének részévé.”
Vita szerelem és halál között
A könyvben a támadó agressziójával szemben az író feleségének, Rachel Eliza Griffiths-nek a szerelme áll. „Kezdtem úgy látni, mint egyfajta vitát, ha úgy tetszik, a szerelem és a halál, a bigottság és a szépség között” – mondta Rushdie. Griffiths, aki videós is, szinte naponta készített felvételeket a lábadozó, majd felépülő férjéről, és azt tervezte, hogy ezek egy dokumentumfilm alapját képezik majd.
„Tudjátok, az emberi élet nemcsak bombákból, fasizmusból, korrupcióból és halálból áll, hanem szeretetből és szépségből is. És azt hiszem, talán egy háború közepén fontos, hogy erre emlékezzünk.”
A lvivi könyvvásárt 31 éve rendezik meg, ezt a hagyományt a totális háború sem szakította meg. Az esemény a Hay Fesztivál partnere, így az elmúlt években olyan világhírű szerzők is bekapcsolódtak egy-egy hívás erejéig, mint Margaret Atwood vagy Yuval Noah Harari.
(Guardian)
Nyitókép: Elena Ternovaja/Wikimedia Commons