Ahogy arról korábban beszámoltunk, a 76 éves Rushdie-t két éve, egy irodalmi felolvasás előtt támadta meg az amerikai-libanoni kettős állampolgár Hadi Matar, súlyos sérüléseket okozva az írónak. Rushdie a jobb szemére teljesen elveszítette a látását, egy időre a bal keze is megbénult,
és poszttraumás-szindrómában is szenvedett.
A vádpontok és a meghiúsult megállapodás
Matart a támadás óta tartják fogva, és a vád szerint több mint tucatszor megszúrta az írót.
A neki felajánlott vádalku értelmében Matarnak bűnösnek kellett volna vallania magát gyilkossági kísérlet vádpontban,
cserébe a maximálisan kiszabható állami börtönbüntetés (25 év) helyett 20 éves szabadságvesztésre ítélték volna.
A felkínált megállapodás értelmében ugyancsak bűnösnek kellett volna vallania magát egy szövetségi vádpontban is, miszerint kísérletet tett arra, hogy anyagi támogatást nyújtson egy terrorista szervezetnek. Ez pedig további 20 év börtönbüntetést vont volna maga után, írja a Guardian. Azonban a vádlott ügyvédei elutasították a vádalkut.
A merénylet és a memoár
2022. augusztus 12-én Salman Rushdie éppen a politikai okokból üldözött írókról készült beszédet tartani a New York állambeli kisvárosában, amikor Matar merényletet kísérelt meg ellene.
Ennek a traumatikus eseménynek, illetve az utána következő testi-lelki felépülésnek a krónikája a Kés című kötet, ami nálunk májusban a hét könyve volt. A Booker-díjas szerző a könyv lapjain megkapó őszinteséggel beszél a kórházban töltött heteiről, a mindennapokba való visszatérés nehézségeiről,
a talpra állás gyötrelmeiről és a szeretet megtartó erejéről.
A Késről szóló kritikánkban azt írtuk: „Először is az teszi ezt a kötetet különlegessé, hogy viszonylag ritka, amikor egy gyilkossági kísérlet alanya nemcsak, hogy túléli a merényletet, de mélységében meg is ismerhetjük az azzal kapcsolatos reflexióit.
Másrészt, Rushdie nem ragad bele az áldozat szerepébe, nagyon hamar igyekszik magához ragadni a helyzet, ha úgy tetszik, a narratíva irányítását, és a végére úgy tűnik, sikeresen.”
A memoár április 16-án jelent meg angolul a Penguin Random House gondozásában, magyarul nem sokkal ezután, Greskovits Endre fordításában, a Helikon gondozásában került a könyvesboltokba.
Nyitókép: Wikipedia