Dokumentumfilm készül a Salman Rushdie elleni támadásról, az író fizikai és lelki felépülésének folyamatáról, a forgatás során pedig a friss memoárjából is dolgoznak.
A Kés áprilisban jelent meg, és ezt írtuk róla, amikor a hét könyve volt nálunk: „Rushdie-en érezhető az igyekezet, és több helyütt be is vallja, hogy nagyon nem szeretné, ha ez a késelés határozná meg további életét és az írói megítélését. Ugyanakkor elismeri és idővel belenyugszik, hogy ez bizonyos szempontból lehetetlen”.
Rushdie-t még 1989-ben ítélte halálra az iráni ajatollah, amit 2022-ben egy merénylőnek majdnem sikerült végrehajtania, amikor a 76 éves író egy New York állambeli irodalmi eseményen tartott volna beszédet. A súlyos sérülésekből felépülő Rushdie tulajdonképpen a rehabilitációs folyamat részeként írta meg a Kést, aminek első oldalain leszögezi, „a visszaemlékezésben azt próbálja megérteni, miről szólt ez a támadás – mert hogy egész biztosan nem A sátáni versekről”.
Mit tudunk már most a dokumentumfilmről?
A projekt a tapasztalt, Oscar-díjas dokumentumfilmes, Alex Gibney kezébe került (The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley, Going Clear: Scientology and the Prison of Belief vagy a Filmakadémia díjazottja, a Taxi to the Dark Side).
Az író felépülését is végigkísérő filmben felhasználják azokat a nyilvánosság számára eddig ismeretlen felvételeket is, amiket Rushdie felesége, Rachel Eliza Griffiths készített – a pár a támadás előtt 11 hónappal házasodott össze.
Gibney már megkezdte a Knife (Kés) című film forgatását, most keres forgalmazót hozzá. A rendező legutóbbi projektje az Elon Muskról szóló Musk, mely idén jön ki az HBO-n. Gibney nyilatkozatában megtiszteltetésnek nevezte, hogy elkészítheti a filmet Rushdie-ról, aki szerinte
nemcsak rendkívüli író és vicces ember, hanem a szólásszabadság egyik legbátrabb védelmezője is.
Rushdie a Paul Simonról szóló portréfilm mellett kiemelte Gibney Taxi to the Dark Side című Oscar-díjas munkáját, ami azt az esetet tárta fel, amikor amerikai katonák egy kihallgatás során halálra vertek egy afgán taxisofőrt. „Nem is lehetne jobb embert találni erre a feladatra” – mondta az író.
(Guardian)