Salman Rushdie ezt az álmot látta két nappal a merénylete előtt

Salman Rushdie ezt az álmot látta két nappal a merénylete előtt

A sátáni versek szerzője, Salman Rushdie egy interjúban arról beszélt, úgy érezte, a rémálma ellenére is részt kell vennie az irodalmi fesztiválon, ahova meghívást kapott.

vn | 2024. április 19. |

Két nappal azelőtt, hogy 2022. augusztus 12-én a New York állambeli Chautauqua Intézetben zajló eseményen életveszélyesen megsebesítette volna egy merénylő, Salman Rushdie arról álmodott, hogy egy római amfiteátrum porában hempereg, egy gladiátor pedig a lándzsáját döfködi felé. A Booker-díjas író erről abban az interjúban beszélt, amit legújabb, Kés című könyve megjelenése napján az NPR rádiónak adott.

salman rushdie
Kés
Ford. Greskovits Endre, Helikon, 2024
-

Nem dönthetnek a mindennapjainkról a rémálmaink

„Nagyon valóságosnak és nagyon ijesztőnek éreztem ezt” – fogalmazott Rushdie mondja Rushdie, akit a felesége ébresztett fel a rossz álom után.

Ezt követően az író le akarta mondani a New York állam északi részén zajló rendezvényre szóló meghívást, de rövidesen szembenézett a félelmével. „Az embernek vannak álmai. De nem változtathatjuk meg a mindennapjaikat egy-egy rémálom miatt.

Így hát úgy döntöttem, hogy elmegyek” – fogalmazott.

Ahogy arról mi is írtunk, A sátáni versek című könyvének megjelenése után fatvát mondtak ki Rushdie-ra. Ez azt jelenti, hogy Irán legfőbb vallási-politikai vezetője, Ruholláh Homeini ajatollah arról értesítette a világ „bátor muszlimjait”, hogy halálra ítélte a könyv szerzőjét, valamint annak fordítóit és kiadóit is, mivel megsértették az iszlámot.

Olvass bele A sátáni versekbe, ami miatt leszúrták Rushdie-t!
Olvass bele A sátáni versekbe, ami miatt leszúrták Rushdie-t!

A Salman Rushdie elleni támadás ismét ráirányította a figyelmet A sátáni versek című regényre, amely miatt 1989-ben fatvát adtak ki az író ellen. Olvass bele!

Tovább olvasok

Ezt követően Rushdie japán fordítóját megölték, olasz fordítóját és norvég kiadóját életveszélyesen megsebesítették, az író pedig közel tíz éven át bujkált. A kétezres években azonban New Yorkba költözött, és újra vállalt nyilvános szerepléseket. Ezek egyike volt a 2022 augusztusi beszélgetés is, mely során a 24 éves Hadi Matar rátámadott.

„Szóval te vagy az. Hát itt vagy” ‒ gondolta az író a merénylet előtti pillanatban, amikor meglátta a merénylet elkövetőjét. Matar többször megszúrta az írót, megsebesítette a nyakát, a mellkasát, a combját, a szemét, az egyik kezén pedig átvágta az összes inat.

Megkéselték Salman Rushdie-t egy amerikai beszéde előtt
Megkéselték Salman Rushdie-t egy amerikai beszéde előtt

Sikerült elhagynia a színpadot, a támadót őrizetbe vették.

Tovább olvasok

Új könyv és a csodával határos felépülés

Az NPR-nek Rushdie arról beszélt, az jár a fejében, hogy ezen a helyen, idegenek között fog meghalni. A támadás óta eltelt csaknem két év alatt azonban – bár a jobb szemére megvakult – a csodával határos módon sikerült felépülnie.

Legújabb, Kés című könyvében (ami Magyarországon április 30-án jelenik meg Greskovits Endre fordításában, a Helikonnál) Rushdie a támadással, a testét ért sérülésekkel, illetve egzisztenciális kérdésekkel is foglalkozik. Továbbá a halállal való szembenézésről,

valamint és az identitásának újbóli megtalálásáról is ír.

Az interjúban Rushdie azt mondta, kezdetben vonakodott feldolgozni a chautauquai incidenst, de most már örül, hogy megtette. A Kés ugyanis megváltoztatta a történtekhez való viszonyát.

Forrás: npr.com

Nyitókép: Wikipedia

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

„Ő volt az utolsó, amit a jobb szemem látott” – Salman Rushdie leírta a megkéselésének pillanatát

Rushdie először beszélt a 2022-es merényletről, ami kis híján az életébe került.

...

Rushdie, Gagarin, Pamela és Kobe – a legjobban várt életrajzi újdonságok 2024 tavaszán

Színész- és sportlegendák, az első űrhajós és az egyetlen, Kínából megszökött ujgur író, világhírű művészek gondolatai életről, halálról, alkotásról. A legizgalmasabb (ön)életrajzi megjelenéseket szemléztük.

...

Salman Rushdie: Nem mindig a jófiúk győznek

Nehéz békére lelni, és nehéz békét teremteni – mondta a Frankfurti Könyvvásáron elhangzott beszédében az indiai származású brit író. Összefoglaltuk a szabadság áráról, a mítoszok tanításairól, a békéről és Barbie-ról szóló szöveg legfontosabb állításait.

...

A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

Az újkor egyre jobban polgárosodó társadalma egyszer csak arra lett figyelmes, hogy  egy könyv miatt egyre többen öngyilkosságot akarnak elkövetni. 

Szerzőink

...
bs

A spiritualitás fogja megoldani az ökológiai válságot? – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...
Borbély Zsuzsa

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog

...
Valuska László

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.