A torták is szóba kerültek, mikor Richard Osman lett az év írója az Egyesült Királyságban

Richard Osman kapta az év írójának járó elismerést a British Book Awards díjátadóján.

sa | 2021. május 18. |
Richard Osman
A csütörtöki nyomozóklub
Ford: Orosz Anna, Agave, 2021, 368 oldal
-

A szerző a BBC-nek azt mondta, teljesen felvillanyozta, hogy az emberek mennyire szeretik a regényt, és ez a díj a hab a tortán. Főleg, hogy mikor legutóbb versenyben volt egy díjért, a Pointless című műsora éppen az Extrém Tortakészítők ellenében vesztett, így ez szerinte egy „nagyon kellemes fordulat”. 

A veterán brit tévés műsorvezető első regénye, A csütörtöki nyomozóklub klasszikus angol krimi, ami világszerte meghódítani látszik a műfaj rajongóit, nálunk ITT tudsz beleolvasni. Csak az Egyesült Királyságban több mint egymillió példányban kelt el, amivel a Harry Potter eladási rekordjaira tör, az Agave pedig hétfőn posztolt arról, hogy A csütörtöki nyomozóklub három napja vezeti a Bookline sikerlistáját. A nyolcvanhoz közelítő, önjelölt nyomozócsapat történetére azonnal lecsapott Steven Spielberg is, és megvásárolta a megfilmesítés jogait.

Hírlevél feliratkozás

Osmannel a 24.hu készített interjút, amiben így mesélt arról, honnan jött az ihlet a sikerlistás regényhez, amiben egy nyugdíjas falu lakói nyomoznak párhuzamosan a rendőrséggel:

„Anyukámat látogattam, aki egy ilyen intézményben lakik. Gyönyörű hely, edzőteremmel, éttermekkel, és tele ezekkel az izgalmas emberekkel. Hallgattam a történeteiket, és rádöbbentem, hogy elképesztő életük van. 

Ahogy elnéztem a gyönyörű angol vidéki helyet, eszembe jutott, hogy milyen csodálatos helyszín lenne ez egy gyilkosságnak.

És onnan nem is tudtam kiverni ezt a gondolatot a fejemből. Lenyűgözött a faliújságjuk is, ami tele van mindenféle programokkal és klubokkal – lehet bridzsezni, franciát tanulni vagy pilatesezni. Így ugrott be, hogy a Csütörtöki nyomozóklub is tökéletesen illene a képbe…”

A szerző arról is mesélt, miért tartotta fontosnak, hogy ezzel a korosztállyal dolgozzon:

„Megérett a világ arra, hogy idősebb hősökről is olvassunk. Mert ez egy olyan társadalmi réteg, akikre gyakran nem szentelünk elég figyelmet. Ezt a tavalyi év is elég tragikus módon bizonyította. Folyton ignoráljuk vagy alábecsüljük az időseket, ebben a könyvben pedig ezt a mellőzöttséget az előnyükre fordítom. Kiderül, hogy hetven pluszos hőseink fantasztikus nyomozók, mert mindenki ártalmatlannak gondolja őket, és nem is vesz tudomást a létezésükről. Ennek révén bárhova észrevétlenül eljuthatnak, ami szinte felér egy szuperképességgel. Közben egy teljes élet tapasztalata áll mögöttük, tehát fájdalmat, gyászt, veszteséget, újrakezdést, mindent, amit mi most átélünk, ők már réges-rég megtapasztaltak.”

A regény folytatása karácsonykor érkezik.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Steven Spielberg megvette Richard Osman krimijének filmjogait

Május elején érkezik magyarul Richard Osman debütáló regénye, A csütörtöki nyomozóklub, amely 2020 egyik legnagyobb krimi szenzációja volt. 

...

Sorra dönti az eladási rekordokat Richard Osman első könyve

A múlt héten jelent meg Richard Osman bemutatkozó regénye, a The Thursday Murder Club, ami történelmet írt az angol könyvpiacon: az első három napon 45000 példányt adtak el belőle, amire még nem volt példa, mióta a BookScan adatszolgáltató méri a fogyásokat, vagyis 2001 óta.

...

Nyolcvanéves nyomozók fejtik meg a nyugdíjasotthon gyilkossági ügyét

Az utóbbi idők egyik legnagyobb krimi szenzációja Richard Osman könyve, A csütörtöki nyomozóklub. A regény csak Angliában több mint egymillió példányban kelt el, Steven Spielberg pedig már le is csapott a filmjogokra. Olvass bele! 

MARGÓ
...

Hol találkozik a foci és a gaming az irodalommal? Interjú Tonio Schachinger osztrák sztárszerzővel

Mi a közös a számítógépes játékokban, a fociban és a könyvekben? Tonio Schachinger elárulja.

...

Babarczy Eszter: Volt egy apám, aki nem volt, és volt egy apám, aki félelmetes volt

Babarczy Eszter mesélt betegségről, gyászról és őszinte szeretetről. Interjú.

...

Moa Herngren svéd író: Nem mi választjuk az anyósunkat

Mozaikcsaládok, hétköznapi drámák, párhuzamos igazságok és szembenézés a legnagyobb félelmekkel. Interjú a világhírű szerzővel.

...

Londoni zenész unokája írta meg a budapesti zongorista filmbe illő történetét

Egy mágikus erejű zongora és egy hihetetlen, de igaz történet: Roxanne de Bastion az Őszi Margón.

...

Pajor Tamás: Pályatársaim erős virtuális pofonokkal józanítottak ki

Milyen egy későn jött dackorszak? Miért nincs a művészetnek feladata? Pajor Tamás Veiszer Alindával beszélgetett a Margón.

...

Czakó Zsófia új regényében anyák és lányaik próbálják megérteni egymást

Hogyan lesznek a legközelebbi családtagokból távoli rokonok? Czakó Zsófia legújabb regényéből kiderül.

A hét könyve
Kritika
A szabadság pénzbe kerül, főleg akkor, ha egy anyát bántalmaznak
Visky András: Ez a regény az élők feltámadásáról szól

Visky András: Ez a regény az élők feltámadásáról szól

Visky András új könyve „körbeöleli” a Kitelepítést.

Kiemeltek
...

A diktatúra árnyékai között is lehet varázslatos a gyerekkor

A gyerekkor ártatlanságát még a legnehezebb körülmények sem tudják felülírni. 

...

Clare Leslie Hall bestsellere csavar egyet a romantikus regény műfaján

A TBR podcast új részében Clare Leslie Hall sikerkönyvéről beszélgetünk Kiss Viki könyves influenszerrel.

...

„A BookTokon mindenben segítettek” – romantasy szerzők a műfaj sikeréről

Mit nyújt az olvasóknak és a szerzőknek a romantasy?

Visky András: A szelídeket általában meg kell ölni

Visky András: A szelídeket általában meg kell ölni

A Könyves Magazin podcastjének vendége az Illegalisták írója, Visky András.

Szerzőink

Szabolcsi Alexander
Szabolcsi Alexander

„Ahonnan én jövök, ott nem írnak könyveket” – Bruno Vieira Amaral portugál íróval beszélgettünk

Tasi Annabella
Tasi Annabella

A depresszió bárkit magával ránthat – megnéztük a Bruce Springsteen-filmet

Hírek
...

Az Egyesült Államokban nagyon veszik a Bibliát Charlie Kirk halála óta

...

Így kért 130 év után bocsánatot Oscar Wilde-tól a British Library

...

Netflix-sorozat készül a Kennedy-családról

...

Röhrig Géza is feltűnik Timothée Chalamet új filmjében

...

Még halloween előtt piacra dobtak egy vámpírregényt, aminek szaga is van

...

Nézd meg, hogyan restaurálnak egy Jókai-könyvet!

...

Mérő Vera: Régóta mondom, hogy bocsánatot kérni nagyon jó dolog

...

Tapasztó Orsi: Gyerek mellett sokszor csak túlélsz [Ezt senki nem mondta!]

...

Kiss Viki könyvajánlója: Személyes célom, hogy az összes Colleen Hoover-könyvet elolvassam