A vilniusi egyetemi könyvtárban májusban fedezték fel, hogy az orosz könyvritkaságok közül tizenhét – közöttük Alekszandr Puskin és Nyikolaj Gogol művei - eltűnt,
többségüket hamisítványokkal helyettesítették.
Hasonló lopásokat jelentettek a két másik balti országból, Észtországból és Lettországból is, valamint nemrégiben Lengyelországból, a varsói egyetemi könyvtárból. Mindegyik esetben az orosz klasszikus irodalom volt a célpont.
Az első esetet 2022 áprilisában észlelték a Lett Nemzeti Könyvtárban, ahol három orosz könyvritkaságnak veszett nyoma. A lopást bevallotta egy grúz állampolgár, akit hat hónap börtönre ítéltek.
Ugyanabban a hónapban az észtországi Tartu egyetemi könyvtárában két, magát történésznek kiadó férfi kért engedélyt Puskin és Gogol köteteinek tanulmányozására. Négy hónappal később fedezték fel, hogy nyolc eredetit másolatokkal helyettesítettek, 158 ezer euró kárt okozva.
A varsói egyetem eddig 79 eltűnt művet azonosított a 19. századi orosz szerzők katalógusában,
így Lengyelország szenvedte el a legnagyobb veszteséget a négy ország közül. Egy egyetemi alkalmazott a Varsóban ellopott kötetek értékét "mintegy egymillió euróra" becsülte.
Szakértők úgy vélik, hogy az ellopott műveket Oroszországba szállították, ahol néhányat már el is adtak moszkvai árveréseken.
A kelet-európai könyvtárak orosz klasszikusokat tartalmazó polcait mintegy két éve kezdték tömegesen fosztogatni, az együttes kár megközelíti a kétmillió eurót. A tolvajok által hátrahagyott kópiák között egyaránt megtalálhatók silány utánzatok és míves másolatok.
(MTI)