A Kakukkszó, A selyemhernyó, a Gonosz pálya a Halálos fehér és a Zavaros vér mind az angol és a nemzetközi eladási listák első helyéig jutottak, és a Brontë Film and Televison meg is filmesítette őket. Már a Zavaros vér kapcsán is heves viták alakultak ki, mert a regény sorozatgyilkosa férfi létére, női ruhában vadászik az áldozataira, emiatt pedig trnaszfóbnak nevezték a szerzőt. Hasonló dolog történt a The Ink Black Heart megjelenése után is. A történet főszereplője Edie Ledwel aki karikatúrákat készít, egy titokzatos online figura pedig azzal vádolja, hogy a munkái rasszisták és transzfóbok. Edie elmegy Robin Ellacott magánnyomozó irodájába és segítséget kér, de Robin úgy dönt, hogy az ügynökség nem tud segítséget nyújtani. Néhány nappal később kiderül, hogy Edie-t meggyilkolták a Highgate temetőben, ezért Robin és üzlettársa Cormoran Strike elhatározzák, hogy feltárják Anomie, vagyis a titkos zaklató valódi kilétét, de az online álnevek, üzleti érdekek és családi konfliktusok bonyolult hálója miatt Strike és Robin egy olyan ügybe keveredik, ahol ők is veszélybe kerülnek.
A Cormoran Strike-sorozat ötödik és egyben a legizgalmasabb részében Cormoran Strike magánnyomozó épp a családját látogatja meg Cornwallban, amikor egy nő a segítségét kéri az édesanyja, Margot Bamborough ügyében. Olvass bele a Zavaros vérbe!
Rowlingot azért kritizálják, mert a krimi áldozata egy olyan lány, akit transzfób vádak értek, emiatt pedig hasonlóságot vélnek felfedezni az írónő és a regény hőse között. A több mint ezer oldas kötetben számos kitalált Twitter-posztot olvashatunk, amivel a főszereplőt fenyegetik. A Harry Potter szerzője azt állítja, hogy az élete és a könyv közötti hasonlóságok csupán véletlenek, bár a cselekmény valóban hasonlít a helyzethez, amikor Rowlingot a transznemű közösséggel kapcsolatban tett kijelentései miatt támadták és sokan elhatárolódtak tőle. A Rowling személye körül kialakult botrány 2020 júniusában kezdődött, amit egy Twitter-poszt indikált. Rowling egy olyan cikkre reagált, amelyben „az emberek, akik menstruálnak" szófordulat szerepelt, mire ő azt írta, hogy egyszerűbb lenne azt a szót használni, hogy „nők". Azt is írta, hogy ha a biológiai nem (sex) nem valóságos, akkor azzal eltörölnék a nők által megélt valóságot is. Rowling leírta, hogy ismer és kedvel transznemű embereket, de a biológiai nem fogalmának eltörlése sokak számára lehetetlenné teszi, hogy értelmes vitát folytassanak az életükről.
Nem csitulnak a hullámok J. K. Rowling körül: most éppen új Robert Galbraith krimije miatt nevezik őt transzfóbnak. A legújabb Cormoran Strike-könyvben ugyanis a detektív egy olyan sorozatgyilkost próbál elkapni, aki férfi létére női ruhákban cserkészi be áldozatait.
A szerző ezután néhány nappal tisztázta, hogy miért érezte szükségét, hogy megnyilvánuljon a születési és a társadalmi nemmel kapcsolatban, amiből kiderült, hogy évekkel ezelőtt maga is szexuális bántalmazás áldozata lett. A szerző azt állítja, hogy egyik könyvében sem önmagáról ír, azt viszont nem tagadja, hogy olykor saját élettapasztalataiból táplálkozik. Rowling azt mondta, hogy a kötet nem válasz semmire, ami vele történt, de elismerte, hogy az augusztusban őt ért online támadás hasonló a thriller főszereplőjének helyzetéhez. A szerző fenyegetést kapott, miután egy posztjában kiállt az augusztusban megtámadott Salman Rushdie mellett, akit egy rendezvényen megkéseltek. Rowling Twitter-oldalán megosztotta a képernyőfotót, amit online támadója neki címzett: “Ne aggódj, te leszel a következő”.
A kritikák ellenére Rowling azt mondta: “A Harry Potter- rajongók hihetetlenül támogatók és rengeteg szeretet kap tőlük”.
Forrás: Independent, NPR, Huffpost