Megjelent Paul Newman memoárja, amiben a színész leszámolt az őt körüllengő legendákkal

Több mint harminc éve elkészült Paul Newman memoárja, de az őszinte visszaemlékezés mégis csak most kerülhetett az olvasók kezébe. Az Egy hétköznapi ember különleges élete megindító vallomás, amit a legendás hollywoodi színész legjobb barátja, Stewart Stern öntött szavakba. Newman és a forgatókönyvíró öt évig dolgozott a köteten, ami idén ősszel a Jaffa Kiadó gondozásában magyarul is megjelent. 

Simon Eszter | 2022. november 14. |

„Szerettem volna papírra vetve helyükre tenni a dolgokat, megtépázni a fejemre nőtt legendát, leszámolni néhány mítosszal, és távol tartani a piranhákat. Dokumentálni akartam életemet ezen a planétán, lehetőleg a pontosság igényével. Mert mindaz, amit eddig leírtak rólam, a közelében sem jár a valóságnak. Ez az egyetlen célom ezzel a könyvvel” –  fogalmazta meg Newman, akinek az volt az egyetlen kikötése a memoárral kapcsolatban, hogy minden egyes szava brutális és őszinte legyen. 

Paul Newman
Egy hétköznapi ember különleges élete
Ford.: Varró Attila, Jaffa, 2022, 317 oldal
Paul Newman: Egy hétköznapi ember különleges élete könyv

Stewart Stern és a tízszeresen Oscar-díjra jelölt színész 1986 és 1991 között dolgoztak a könyvön, amely majdnem tizenötezer oldalnyi, a nagyközönség számára eddig ismeretlen interjút dolgoz fel. A kötetben Newman családja, gyermekkorának meghatározó szereplői, barátai, a haditengerészetnél megismert bajtársai mellett, olyan filmrendezők, mint George Roy Hill és Martin Ritt, de Tom Cruise is megszólal, aki felelevenítette az első találkozását legendás színész házaspárral. Newman valóban tartotta a szavát, őszinte vallomásban fogalmazta meg, mennyi mindent köszönhet Joanne Woodwardnak, aki nemcsak érzelmileg, de szellemileg is biztos támaszt nyújtott neki ötvenéves házasságuk alatt. Stewart Stern mindezt úgy helyezte kontextusba, hogy egymás mellé tette Newman és a környezete szemszögét és tapasztalatait egy-egy meghatározó életeseménnyel, mert az igazság valahol a kettő között van.

Az Egy hétköznapi ember különleges élete nem tipikus önéletrajzi kötet, mert a memorárt A James Dean legenda forgatókönyvírójaként ismert Stewart Stern igényes irodalmi hangvételben fogalmazta meg. A kötet fájdalmas, humoros, és az is kiderül belőle, hogy miért csak most, tizennégy évvel a színész halála, és több, mint harminc évvel a kötet megírása után került napvilágra.  

Megannyi új aspektusából ismerhetjük meg Newman életét, a traumatikus gyerekkorától kezdve a bizonytalan kamasz évekig. Homályos részletek helyett éles kép rajzolódik ki a pályakezdő színészről, aki bukdácsolva lépkedett a szamárlétra lépcsőin. Szó esik benne az első házasságáról, fia elvesztéséről és az alkoholizmusáról is, de Newman elsősorban azért szánta rá magát a kötet megírására, hogy a lányai árnyaltabb képet kapjanak róla. Az Egy hétköznapi ember különleges élete mély, kitárulkozó és valójában egy egyáltalán nem hétköznapi férfi életét tárja elénk, aki bátran és részletesen mesél hírnévről, az ötvenes évek Hollywoodjáról, kudarcról és arról is, milyen érzés, ha az ember tudja, hogy élete az utolsó kanyar felé közeledik. 

Forrás: Abc News, Independent, The Guardian

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Ai Weiwei memoárjában gyerekkori száműzetéséről, művészi felemelkedéséről és titkos letartóztatásáról is mesél

1000 év öröm és bánat című memoárjában a világhírű akcionista képzőművész száműzetésben töltött gyerekkoráról, családjáról, művészi felemelkedéséről, és persze Kína utolsó száz évének történelméről is ír. Mutatunk egy részt belőle!

...

Tévésorozat készül Zelenszkij korábbi sajtótitkárának memoárjából

Televíziós minisorozat készül Julia Mendelnek, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök korábbi sajtótitkárának The Fight of Our Lives (Életünk harca) című memoárjából. Zelenszkij életéről nemrég magyarul is megjelent néhány kötet. Könyvek hírek mellé.

...

Sarah Polley egy megrázóan őszinte memoárban írta meg, milyen traumákat szenvedett el gyerekszínészként

Run Towards the Danger angolul a napokban jelenik meg, a színész, rendező kendőzetlenül ír benne a gyerekkori gyászról, az elhanyagoltságról és a szórakoztatóiparban elszenvedett traumákról. 

Jó szívvel ajánljuk
Zöld
A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve
...
Zöld

A Microsoft-vezér szerint bármi szabad préda, ami a netre felkerül

A Microsoft AI csoportjának vezetője sommás véleményt fogalmazott meg az internetes szerzői jogokról. Egy interjúban azt mondta, szerinte bármi, amit a felhasználók közzétesznek a weben, az bárki számára szabadon másolható és továbbgondolható.

...

Puskás Panni: Az első novellámat remegve küldtem el az Élet és Irodalomnak

...

Ismernünk kell a Földet, hogy változtatni tudjunk – a Zöld könyv podcast könyvajánlója

...

Ezeket te is megteheted a Föld védelméért – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.

Olvass!
...

Hogyan változik meg az életed, ha kávéházat nyitsz a háború utáni Bécsben?

Az osztrák író és színész regénye az 1966-as évek Bécsébe kalauzolja az olvasót.

...

„Harmincnégy évesen még mindig az anyja elismerésére és áldására várt” – ilyen a mérgező anya-lánya kapcsolat

Hogyan lehet felépülni abból, ha az anyánk nem jól szeretett? 

...

A gleccser sem áll a szerelem útjába a finn író-biológus könyvében – Olvass bele!

Inkeri Markkula író-biológus hőse az éghajlatváltozás következményeit tanulmányozza egy gyorsan olvadó gleccseren, amikor egy titokzatos férfival találkozik.