A magyar szabad sajtó első nyomtatott terméke a 12 pont volt, amelyet (amint a Most vagy soha! című filmben is láthattuk) az ablakon át szórtak ki a tömegnek Petőfiék.
1848. március 15-ét követően aztán újabb röplapok születtek. A következő hónap elején Petőfi A királyokhoz című verse is ebben a formában került a nyilvánosság elé.
Az ígérgető király
A szöveg keletkezésének hátterében az áll, hogy a forradalom kitörése után a császár és király, V. Ferdinánd megígérte, hogy teljesíti a magyar országgyűlés küldöttségének követeléseit teljesítését. Azonban ezt nem tartotta be, hiszen nem hagyta jóvá a jobbágyfelszabadításról és a független magyar kormányról szóló törvénycikkeket.
Mindezek hatására íródott Petőfi Sándor A királyokhoz című éles hangú szövege. Március 30-án tüntetések alakultak ki Pesten,
a verset pedig április 1-én, röplapra nyomtatva kezdték el terjeszteni.
Egy költemény következményei
A radikális mű országszerte felháborodást okozott, és sokan el is fordultak a költőtől ezután.
Egy jezsuita Nagybányán a szószékről kelt ki Petőfi ellen, gróf Teleki József erdélyi kormányzó betiltotta a verset Brassóban, Nagyszebenben és Marosvásárhelyen, majd az erdélyi kancellária följelentést tett
és elküldte a szóban forgó költeményt a királynak.
Az uralkodó sajtópert akart indítani Petőfi ellen, ezért levelet fogalmaztatott István nádorhoz az üggyel kapcsolatban. A nádor Deák Ferenc igazságügy-miniszternek küldte tovább az utasítást, hiszen az ő feladata lett volna, hogy a sajtótörvény értelmében indítsa meg az eljárást. A pert viszont elsöpörték a későbbi események és azért sem indították meg, mert tartottak a várható tömeghatástól.
Aztán alig telt el fél év és 1848. decemberében a tovább radikalizálódó Petőfi már Akasszátok föl a királyokat! címmel írt újabb verset.
Ritka lelet
A költő hírnevének köszönhetően feltehetőleg nagy példányszámban, röplapként kiadott A királyokhoz a negatív fogadtatás
és a szabadságharc leverését követő retorzió veszélye miatt nagyrészt megsemmisülhetett.
Ezért számít igazi ritkaságnak ez az eredeti példány, ami most az Antikvárium.hu aktuális online árverésének anyagában szerepel.
Forrás: Antikvarium.hu
Nyitókép: Wikipedia