Petőfi nem került elő, de 400 ágyúgolyót találtak a segesvári csata helyszínén

Petőfi nem került elő, de 400 ágyúgolyót találtak a segesvári csata helyszínén

A legmodernebb régészeti módszerekkel sikerült meghatározni annak az 1849. július 30‒31-én lezajlott segesvári csatának a pontos helyszínét, ahol Petőfi Sándornak nyoma veszett. 5 könyvet ajánlunk a hír mellé.

vn | 2024. július 29. |

Hamarosan új szárnnyal bővül a fehéregyházi Petőfi Sándor Emlékmúzeum. Ennek a területnek a régészeti tehermentesítése volt a mostani feltárás közvetlen célja.

Megvan a csata pontos helyszíne

„A projekt keretében fémdetektoros non-destruktív régészeti kutatást végeztünk, és sikerült megállapítanunk a csata pontos helyszínét, hogy hol álltak a magyarok és az oroszok az 1849. július 30-i és 31-i ütközetben.

Nagyon sok új információnk van a csatáról,

és tárgyakat is találtunk, amelyek láthatók lesznek a fehéregyházi Petőfi Sándor Emlékmúzeum jövendőbeli szárnyának új tárlatában" ‒ idézi az Agerpres Ötvös Koppány Bulcsút.

A marosvásárhelyi múzeum igazgatójának elmondása szerint mintegy 400 ágyúgolyót találtak, valamint egyéb magyar és orosz hadi felszerelést.

A ballisztikai számítások eredményeként sikerült azonosítani a csata fő helyszínét.

„Világosabbá vált Bem merész hadművelete, amivel oldalba támadta és megzavarta a jól felszerelt, háromszoros számbeli fölényben levő orosz sereget. Valós vonatkoztatási pontok segítségével sikerült rekonstruálni a csata menetét, s tisztázni olyan történéseket, melyeket korábban csak egymásnak ellentmondó visszaemlékezésekből ismertünk” ‒ fejtette ki Ötvös.

A Bem József, illetve Alexander von Lüders orosz és Eduard Clam-Gallas osztrák tábornokok csapatai között zajló segesvári csatában tűnt el Petőfi Sándor. A csatáról, valamint az azt megelőző és az azt követő korszakot bemutató munkák közül ajánlunk könyveket.

Csikány Tamás: A szabadságharc hadművészete 1848‒1849

csikány tamás
A szabadságharc hadművészete 1848‒1849
Zrínyi, 2015, 378 oldal
-

A szerző bemutatja a katonai vezetés különböző szintjeit és módjait, így a hadászati és a harcászati szintű vezetést, a várharcok vezetését és a „kisháborús” műveletek irányítását. A szabadságharc egyes eseményeit, illetve időszakát kiragadva ismerhetjük meg könyvéből a katonai vezetést elsősorban a magyar, de kikerülhetetlenül az osztrák oldalon is.

Somogyi Győző: A honvédség 1848‒1849

somogyi győző

A honvédség 1848‒1849

Zrínyi, 2016, 116 oldal
-

A Kossuth-díjas festőművész e kötetében elénk tárja az 1848‒1849-es forradalom és szabadságharc magyar honvédseregének létrejöttét, alakulatait, fegyvernemeit. Ennek a mozgalmas időszaknak katonai viselettörténetét, a kor fegyverzetét, hadi felszerelését mutatja be gazdagon illusztrálva a legújabb kutatások alapján.

A forradalom és szabadságharc, majd az azt követő magyar katonai emigráció, a külföldi magyar légiók ruházatát, csapatjelzéseit, zászlóit ismerhetjük meg e kötet lapjain. 1848‒1849 időszaka nem csak csatákból, hadjáratokból állt. Az új magyar kormány néhány hónap alatt megszervezte a honvédsereget az ország, a szabadság védelmére.

A hősiesen védekező fiatal honvédsereget Ausztria I. Miklós cár segítségével legyőzte. A véres megtorlás elől sok ezer katona menekült külföldre, megszervezték az olaszországi magyar légiót, majd 1866-ban Poroszországban is magyar légió alakult. Mindezek bemutatásával kíván emléket állítani e dicső korszaknak a megjelent kötet.

Szilágyi Sándor: A magyar forradalom napjai 1849. julius elsője után

szilágyi sándor
A magyar forradalom napjai 1849. julius elsője után
Históriaantik, 2012, 192 oldal
-

Az 1848/49-es forradalom végét dolgozza fel a kötet. Az azt követő periódust, amikor 1849. július 1-jén Haynau a megtorlás részleteit kiáltványban tette közzé. Ugyanezen a napon az aradi várőrség kapitulált a magyarok előtt.

Zágoni Bálint: Kincses Képeskönyv ‒ Segesvár

zágoni bálint
Kincses Képeskönyv ‒ Segesvár
Projectograph, 2011, 48 oldal
-

A Kincses Képeskönyv sorozat negyedik darabja az egyik legszebb erdélyi szász város, Segesvár történetét mutatja be. Időutazásra hív, mely az őskortól napjainkig tart, és amelynek segítségével megismerheted a Nagy-Küküllő partján fekvő város történetének legfontosabb eseményeit és legérdekesebb lakóit.

Megtudhatod, mi okozott fejfájást a Hegyi templom építőinek, mi a valóság a Drakula körül kialakult mondákból és mit ábrázolnak azok a bábuk, amelyeket az Óratorony tetején láthatsz. Olvashatsz Michael von Melas hadvezérről,

aki Napóleon serege ellen vezetett hadjáratot vagy Hermann Oberthről, aki rakétákat tervezett.

Megtudhatod, hogy hogyan veszett el a város Haller Gábor boroshordói miatt, mivel foglalkozott Segesvár fürdőmestere, illetve mit jelentett egykor a Scopationsfest a város fiataljai számára. A könyv elsősorban általános iskolások számára íródott, de örömmel forgathatják kisebb-nagyobb testvéreik, felnőttek és nagyszülők is, bárki, aki meg akar ismerkedni a város történetével. A könyvet neves régészek, történészek, művészettörténészek kutatásai és útmutatásai alapján írta Zágoni Bálint. A humoros, tüneményes, történelmileg mégis hiteles illusztrációk Jánosi Andrea munkái.

Lipp Tamás: Turulmadár fenn az égen ‒ Nemzeti legendárium 1849‒1914

lipp tamás
Turulmadár fenn az égen ‒ Nemzeti legendárium 1849‒1914
Noran Libro, 2012, 352 oldal
-

Regényes és színpadias, petárdáktól hangos kor, amely a forradalom és a szabadságharc után következett, s jórészt a bukott forradalom nimbuszára alapozódott; őszies pompájú, melankolikus századvég, a boldog békeidők végjátékával.

Vagy inkább tavasziasan pezsgő, szikrázó századelő? A korabeli sajtót lapozgatva valami különös zamat érződik: valami enyhén sós, jódos mellékíz. Mi ez: önbecsülés, biztonságérzet, harsányság, honszeretet vagy túlfejlett nemzeti érzület? Vajon a kor igazi lelke hol lakik? Az épülő európai nagyváros tágasságában, a király lelkiismeretes gondoskodásában vagy inkább a monarchiabeli hétköznapok közjogi taposómalmában, az adott szó becsületében, a liberális eszmékben, netán az eszlári zsidók ellen indított középkorias, balkáni ízű perben?

Ezekre a kérdésekre is választ keres a szerző, amikor a magyar történelem ismétlődő, körkörös csapdáit a forradalom és szabadságharc bukása utáni időszaktól kezdi el vizsgálni.

Forrás: MTI

Nyitókép: Barabás Miklós litográfiája alapján

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Petőfi Sándor visszatér, hogy verseket írjon a NER-ről

Szilágyi Ákos költő a NER-t figurázza ki Petőfi hangján, a fiktív Posztpetőfi Sándor bőrébe bújva.

...
Hírek

Margócsy: A Petőfi-film történelemszemlélete teljesen hamis

Az irodalomtörténész szerint a Most vagy soha! nagyszájú, fésületlen, mindennapi értelmiségiként ábrázolja Petőfit, és a film súlyos károkat okozhat az oktatás terén.

...
Szórakozás

Most vagy soha! – Petőfi Sándorból hiányzik a nagypöcs-energia

Ápolt arcszőrzetek, tengernyi sár és pompás díszletek. Lóth Balázs Petőfi-filmje klasszicista képregénydramaturgiát követve mondja fel március 15. történetét, de esélyt sem ad arra, hogy azonosuljunk a hőseivel.

A hét könyve
Kritika
Grecsó Krisztián családtörténetében háborúk dúlnak a szabadságért
...
Nagy

A Mozgókép 2024 legjobb könyve: a film akkor is forog, ha nácik diktálnak és táborokból hozzák a statisztákat

Daniel Kehlmann regénye megmutatja, hogy egy totalitárius rendszerben mit jelent művésznek lenni akkor is, ha arra kényszerítik az embert, amit nem akar.

Kiemeltek
...
Podcast

2024 legjobb könyvei! Kibeszélő!

Megjelent a Könyves Magazin 50-es listája, alaposan átbeszéljük, hallgassátok! 

...
Könyves Advent

Könyves társasjátékok ovisoknak

Kufliktól Babarókáig társasok a kedvenc könyveitek alapján!

...
Beleolvasó

„Kieszem bánatból az egész alpesi vidéket” - Olvass bele Jaroslav Hašek humoros útinaplójába!

...
Nagy

Jón Kalman Stefánsson: A költészetre nincsenek hatással az idő törvényei

Költészet, halál, édesanyja korai elvesztése – és kutyák. Interjú Jón Kalman Stefánssonnal.

Szerzőink

...
Borbély Zsuzsa

A bolti sorozatgyilkosságoktól a Fenyő-gyilkosságig Doszpot Péterrel

...
Tasi Annabella

A Száz év magány sorozatot akár Márquez is készíthette volna 

...
Könyves Magazin

Visky András: A gyermekeink tartottak életben bennünket (Podcast)