Az új Remarque-adaptáció megmutatja az első világháború igazi arcát

A Nyugaton a helyzet változatlan egy fiatal német katona történetét meséli el az I. világháború nyugati frontján, aki társaival együtt a saját bőrén tapasztalja meg, hogyan változik a háború kezdeti eufóriája kétségbeeséssé és félelemmé. Edward Berger rendező filmje Erich Maria Remarque azonos című, világhírű bestsellerén alapul. Mutatjuk az előzetesét!

fk | 2022. október 21. |
ERICH MARIA REMARQUE
Nyugaton a helyzet változatlan
Ford.: Benedek Marcell, Európa Zsebkönyvek
-

Még a nyáron írtunk róla, hogy Daniel Brühl főszereplésével jön a Nyugaton a helyzet változatlan adaptációja; a színész Matthias Erzberger egykori pénzügyminiszter szerepében tűnik fel, a másik kulcsszerepben Felix Kammerer látható. Utóbbi alakítja azt a fiatal katonát, Paul Bäumert, akinek a szemszögéből kibomlik a cselekmény. A Nyugaton a helyzet változatlan tulajdonképpen egy egész nemzedék regénye, Paul és bajtársai szenvedésének és kiábrándulásának a krónikája.

A regény már a maga idejében is nagy siker volt, a harmincas években viszont a nácik hazafiatlannak bélyegezték, és a hírhedt könyvégetéseknél számtalan példányát tűzre hajították. Eddig két adaptációja készült (1930-ban és 1979-ben). A mostani feldolgozás premierje a szeptemberi torontói filmfesztiválon volt, és már tudni lehet azt is, hogy Németország ezzel a filmmel száll be a legjobb idegen nyelvű filmnek járó Oscar-díj versenyébe. A Netflix-premier október 28-án lesz, és már meg is érkezett az előzetese, amely felvillantja, hogyan váltott át az első világháborúban a frontra induló katonák eufóriája és reménykedése valódi pokollá és a túlélésért folytatott, folyamatos traumákkal terhelt küzdelemmé:

Erich Maria Remarque világhírű regényének ez az első német adaptációja, a filmet  Edward Berger (Terror, Patrick Melrose, Volt egyszer két Németország) rendezte.

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Képregényként jelenik meg a Nyugaton a helyzet változatlan

...
Szórakozás

Látványosnak és megrendítőnek ígérkezik az új Remarque-adaptáció

Megérkezett az első előzetese a Nyugaton a helyzet változatlan című filmnek, amely Erich Maria Remarque azonos című, háborúellenes klasszikusát dolgozza fel.

...
Szórakozás

Daniel Brühl főszereplésével jön a Remarque-klasszikus feldolgozása

2022 második felében mutatja be a Netflix Erich Maria Remarque egyik leghíresebb háborúellenes regényének adaptációját. A Nyugaton a helyzet változatlan eredetileg 1929-ben jelent meg, és egy fiatal katona szemszögéből mutatja meg az első világháború borzalmait.

Természetesen olvasok
...
Zöld

Magyar mesterséges intelligencia segíthet a depresszió szűrésében

...
Zöld

Peter Wohlleben elmagyarázza, hogyan erősödik meg az erdő, ha békén hagyjuk

...
Zöld

Kilenc állatfaj segíthet a globális felmelegedés korlátozásában

...
Zöld

Lenyűgözte a tengerészeket a kenu, amit Óceánia két kis szigeténél láttak

...
Zöld

Elhunyt Clause Lorius francia kutató, a klímaváltozás egyik első felfedezője

...
Zöld

Jane Goodall Budapesten is bemutatja A remény könyvét

...
Zöld

Megölt újságíróról és őslakos szakértőről neveztek el két élesztőgombafajt

...
Zöld

A szelíd kis faliméhek lettek idén az Év Beporzói 

...
Zöld

Évtizedekre elfeledték a koponyadarabokat, mire egy paleontológus rájött, milyen szenzációsak

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Krasznahorkai László könyvét lapozgatják a britek az angol könyvesboltokban

Nemrég annak jártam utána, hogyan fogadták a britek Harry herceg memoárját Londonban, most pedig ismét nyakamba vettem a várost, hogy kiderítsem, mit gondolnak a magyar szerzőkről. Így hát könyvesboltról könyvesboltra jártam, hogy felkutassam, mely művek alapján ismerhetnek minket a britek.

...
Nagy

Az utolsó mohikánon nőttél fel, de ezeket nem tudtad

Milyen történelmi előzményei vannak a regénynek? Mi tükröződik abban, ahogyan Cooper az őslakosokat ábrázolja? Az eredeti szöveg melyik rétegével nem találkozhattak Magyarországon azok, akik Réz Ádám átdolgozását olvasták? És mit hagytak ki korábban több magyar fordításból?

...
Nagy

Tar Sándor a térképről leszorult helyek és emberek írója

Tar Sándorról írt monográfiát Deczki Sarolta, akit az elesettek, a kiszolgáltatottak, a periféria írójaként is emlegetett szerző életéről és műveinek erőteljes hatásáról is kérdeztünk. 

...
Nagy

„Kommunista volt-e Petőfi? Néger volt-e Kossuth?”

A Petőfi-délibábok című programsorozat Petőfi politikai emlékezete a dualizmustól napjainkig című nyitórendezvényén kiderült, hogy az évek során Petőfi lobogó helyett sokaknak inkább dobogó volt: emelvény, amelyről ki-ki a maga hasznát remélve szónokolt.

...
Nagy

Fantasztikus írókat adtak a világnak, a britek mégsem falják a könyveket

Az angolok olyan szerzőket adtak a világnak, mint William ShakespeareAgatha Christie, Jane AustenCharles DickensJ. R. R. Tolkien, J.K. Rowling. Ezek alapján joggal hihetnénk, hogy az angolok a világ legnagyobb könyvfogyasztói, de tényleg így van? 

...
Kritika

Fakó lábujjak és parányi nők – Így szól a horror a nagyvilágban

Magyarul is olvasható az amerikai Valancourt kiadó nemzetközi antológiája, amiben Veres Attilától is jelent meg novella. A kötet történetei úgy mesélnek az emberi félelmek és szorongások egyetemességéről, hogy közben sokféle szerző, sokféle stílusában, sokféle horrortradícióhoz kapcsolódnak eredetien. Ez a hét könyve.

...

20 éves A Da Vinci-kód: Jézus feleségétől a 80 millió eladott példányig

...

Vonnák Diána: A nyelv nagyon demokratikus dolog, mindenki használja

...

Hidas Judit: Nőként gyakran szapuljuk az apákat, különösen, ha elváltak 

...

A Last of Us előtt már begombásodott a (horror)irodalom