Az új Remarque-adaptáció megmutatja az első világháború igazi arcát

A Nyugaton a helyzet változatlan egy fiatal német katona történetét meséli el az I. világháború nyugati frontján, aki társaival együtt a saját bőrén tapasztalja meg, hogyan változik a háború kezdeti eufóriája kétségbeeséssé és félelemmé. Edward Berger rendező filmje Erich Maria Remarque azonos című, világhírű bestsellerén alapul. Mutatjuk az előzetesét!

fk | 2022. október 21. |
ERICH MARIA REMARQUE
Nyugaton a helyzet változatlan
Ford.: Benedek Marcell, Európa Zsebkönyvek
-

Még a nyáron írtunk róla, hogy Daniel Brühl főszereplésével jön a Nyugaton a helyzet változatlan adaptációja; a színész Matthias Erzberger egykori pénzügyminiszter szerepében tűnik fel, a másik kulcsszerepben Felix Kammerer látható. Utóbbi alakítja azt a fiatal katonát, Paul Bäumert, akinek a szemszögéből kibomlik a cselekmény. A Nyugaton a helyzet változatlan tulajdonképpen egy egész nemzedék regénye, Paul és bajtársai szenvedésének és kiábrándulásának a krónikája.

A regény már a maga idejében is nagy siker volt, a harmincas években viszont a nácik hazafiatlannak bélyegezték, és a hírhedt könyvégetéseknél számtalan példányát tűzre hajították. Eddig két adaptációja készült (1930-ban és 1979-ben). A mostani feldolgozás premierje a szeptemberi torontói filmfesztiválon volt, és már tudni lehet azt is, hogy Németország ezzel a filmmel száll be a legjobb idegen nyelvű filmnek járó Oscar-díj versenyébe. A Netflix-premier október 28-án lesz, és már meg is érkezett az előzetese, amely felvillantja, hogyan váltott át az első világháborúban a frontra induló katonák eufóriája és reménykedése valódi pokollá és a túlélésért folytatott, folyamatos traumákkal terhelt küzdelemmé:

Erich Maria Remarque világhírű regényének ez az első német adaptációja, a filmet  Edward Berger (Terror, Patrick Melrose, Volt egyszer két Németország) rendezte.

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Képregényként jelenik meg a Nyugaton a helyzet változatlan

...
Szórakozás

Látványosnak és megrendítőnek ígérkezik az új Remarque-adaptáció

Megérkezett az első előzetese a Nyugaton a helyzet változatlan című filmnek, amely Erich Maria Remarque azonos című, háborúellenes klasszikusát dolgozza fel.

...
Szórakozás

Daniel Brühl főszereplésével jön a Remarque-klasszikus feldolgozása

2022 második felében mutatja be a Netflix Erich Maria Remarque egyik leghíresebb háborúellenes regényének adaptációját. A Nyugaton a helyzet változatlan eredetileg 1929-ben jelent meg, és egy fiatal katona szemszögéből mutatja meg az első világháború borzalmait.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

Természetesen olvasok
...
Zöld

Mit kíván Jane Goodall a 90. születésnapjára?

...
Zöld

Akár a neved is okozhat transzgenerációs gondokat az életedben – Olvasd el, miért!

...
Zöld

Így tehetsz azért, hogy kevesebb szemét kerüljön a környezetbe

...
Zöld

Újra Joe Biden és Donald Trump harcáról szól majd a novemberi elnökválasztás

...
Zöld

Orvos-Tóth Noémi Örökölt sors című könyve jövő májusban angolul is megjelenik

...
Zöld

A fóbiák és mániák könyvében a viharoktól való extrém félelemről is olvashatsz

...
Zöld

Az agy egy új MI-kutatás szerint sem lehet gendersemleges szerv

...
Zöld

A képernyő előtt töltött idő hatással van a kisgyerekek beszédfejlődésére

...
Zöld

Akár Putyin is nyomon követhető a célzott hirdetések segítségével

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Kitakarja a politikus a szépírót? Elővettük Csurka István drámáit [Csurka 90]

Csurka István ma lenne 90 éves, így arra voltunk kíváncsiak, mit lehet tudni a drámáiról. Mik a fő témái, és milyenek a hősei? Felfedezhető-e bennük a későbbi politikus? Milyen út vezetett a bemutatásukig? És vajon aktuálisak-e még? 

...
Kritika

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

Tahir Hamut Izgil ujgur költő és filmes a családjával együtt 2017-ben sikeresen elmenekült Kínából a tömeges letartóztatások elől. Memoárjában bemutatja, hogyan számol fel a totalitárius állam egy kultúrát és egy népet. A Ha értem jönnek éjjel a hét könyve.

...
Nagy

„halálomat türelmesen begombolom” – ma lenne 70 éves Sziveri János

Kifejezetten rövid élet jutott neki, ma ünnepelné hetvenedik születésnapját, de már 34 éve halott. Sziveri János vajdasági születésű költőre emlékezünk.

...
Kritika

Hogyan lesz egy anyából kiapadt, halálszagú folyó?

Az Anyám, a folyó című olasz regény lírai hangon előadott, töredékekből építkező történetének egy anya-lánya kapcsolat az alapja: a negyvenes éveiben járó lány az emlékezetét, így identitását is egyre inkább elveszítő anyjának meséli el – mintegy a felejtés ellen dolgozva – családjuk szerteágazó históriáját.

...
Nagy

Márquez regénye a végakarata ellenére jelent meg – Kafka, Nabokov is hasonlóan járt

Gabriel García Márquez posztumusz kisregényének megjelenése hatalmas irodalmi szenzáció, de van egy kis üröm az örömben, hiszen nem titok, az író meg akarta semmisíteni utolsó írását. 

...
Kritika

Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez

A Nobel-díjas norvég szerző egymásba írja a hófödte tájat és a koromsötét éjszakát, egymásba játszatja hősét és annak környezetét. A Fehérség az egzakttól a transzcendens felé vezet, így egyszerre szolgál a kivonulás és a bevezetés könyveként.

...

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: A család olyan, mint egy falka

...

A Szegény párákban Frankenstein, a szex és Mary Shelley is a ma nőjéről beszélnek

...

Ezt senki nem mondta – Nádasdy Ádám: Lássa az a gyerek, hogy én is ember vagyok