Saját háborús élményei ihlették Erich Maria Remarque-ot a Nyugaton a helyzet változatlan megírásakor: a regény már a maga idejében is nagy siker volt, azóta pedig több mint ötven nyelvre lefordították és egy 2007-es adat szerint világszerte 20 millió példány kelt el belőle. A könyv a harmincas években viszont szálka volt a nácik szemében, hazafiatlannak bélyegezték, és a hírhedt könyvégetéseknél számtalan példányát tűzre hajították.
Eddig két adaptációja készült (1930-ban és 1979-ben), a Netflix pedig várhatóan 2022 második felében mutatja be a legújabbat - ami ráadásul azért is lesz nagy szám, mert német alkotók eddig még nem filmesítették meg a regényt. Utóbbiban szerepet kap Daniel Brühl is, aki a napokban kitett egy képet az Instagram-oldalán, azóta pedig a Netflix Junkie is megmutatott néhány forgatási fotót az Edward Berger rendezte filmből.
A Nyugaton a helyzet változatlan főhőse a 18 éves Paul Bäumer, aki tanára hazafias beszédét követően bevonul a német hadseregbe, és hamarosan a fronton találja magát. A regény Paul és bajtársai szenvedésének és kiábrándulásának története, annak a krónikája, ahogyan a háború a fiatal testeket és lelkeket egyaránt pusztítja. A filmben Paul Bäumert Felix Kammerer alakítja, Daniel Brühl pedig Matthias Erzberger egykori pénzügyminiszter szerepében tűnik fel.
„Remarque regénye már majdnem százéves, de akár ma is írhatta volna” – nyilatkozta a rendező. „A nyelvezete, az erőszakossága, a fizikalitása, az intelligenciája – mindez annyira modernnek tűnik, hogy akár írhatta volna a mi generációnk egyik írója is” – jegyezte meg, hozzátéve, hogy sajnos a hírekben is nap mint nap azt láthatjuk, mennyire aktuális még mindig ez a könyv.