Nobel-díjas írók kérik az Európai Uniót, hogy előzze meg a humanitárius katasztrófát a lengyel-belorusz határnál

Négy Nobel-díjas író - Szvetlana Alekszijevics, Elfriede Jelinek, Herta Müller és Olga Tokarczuk – nyílt levélben fordult az Európai Parlamenthez és az Európai Tanácshoz, hogy előzzék meg a humanitárius katasztrófát, amely Lengyelország és Fehérorszország határán bontakozik ki.

fk | 2021. november 09. |

Az elmúlt időszakban egyre nőtt a feszültség a lengyel-belorusz határon, miután Alekszandr Lukasenka bejelentette, hogy a nyugat-európai szankciókra válaszul segíteni fogja a migránsok áthaladását az országán, illetve bejutását az európai uniós Litvániába és Lengyelországba. A lengyel határnál éppen emiatt mostanában sok menekült próbál átjutni, a térségben szeptember óta rendkívüli állapot van, a lengyelek és a litvánok falakkal és kerítésekkel próbálják megakadályozni a menekültek átjutását a határon. Tegnap azonban mintegy ezer – addig az erdőben táborozó ember – indult el a határhoz. A csoport végigvonult a határhoz vezető úton, majd a határátkelő előtt letértek és a senkiföldjére vonultak, ahol tábort vertek, majd időszakos ostrom alá vették a drótakadályokat. Közben a túloldalra megérkezett a lengyel rendőrség és a hadsereg is.

A négy irodalmi Nobel-díjas író, Szvetlana Alekszijevics, Elfriede Jelinek, Herta Müller és Olga Tokarczuk tegnap nyílt levélben fordult az Európai Tanácshoz és az Európai Parlamenthez a helyzet miatt. Azt írták, a rendkívüli állapot bevezetése miatt a határövezetbe nem engednek be orvosi segítséget és a média sem tud közvetíteni a kibontakozó tragédiáról. Ugyanakkor a töredékes információk alapján, amelyek kiderültek, egy humanitárius katasztrófa van kibontakozóban az Európai Unió határán: a kegyetlen kitoloncolások miatt emberek éheznek és hűlnek ki az erdőkben, mocsarakban.

Mint írják, a Lukasenka-rezsim által ellenőrzött utazási irodák magas összegekért cserébe azt ígérik a menekülteknek, hogy átviszik őket az Európai Unióba, valójában azonban csak a határmenti erdőkig viszik őket. A lengyel határőrség azonban erőszakkal mindenkit visszavisz Fehéroroszországba. A legrosszabb esetekben ezek a kitoloncolások halállal végződnek.

Az írók azt kérik, hogy az Unió ne fordítsa el a tekintetét a tragédiától. Azt írják, az Európai Unió egy erkölcsi közösség is, amit azonban a határokon megengedünk, az nincs összhangban alapvető európai értékeinkkel. A levélben a humanitárius válság leggyorsabb és leghatékonyabb megoldását sürgetik, emellett a Genfi Egyezmény szabályainak betartását, és hogy biztosítsák a menedékkérelem benyújtását mindenkinek, aki azt kéri. Mindenekelőtt pedig azt kérik, hogy a humanitárius szervezeteket engedjék be a határövezetbe orvosi és jogi segítségnyújtás céljából, valamint, hogy az akkreditált újságírók és a média képviselői bejuthassanak a rendkívüli állapot hatálya alá tartozó területre.

A teljes levél ITT olvasható.

Hírlevél feliratkozás

 

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Alekszijevics szerint hibrid polgárháború zajlik Fehéroroszországban

A Nobel-díjas Szvetlana Alekszijevics jelenleg németországi gyógykezelésen tartózkodik, a Der Spiegel című hetilap pedig interjút készített vele a fehéroroszországi tiltakozásokról, Lukasenko erőszakos fellépéséről és a saját szerepéről is.

...
Kritika

A szétszakított menekült családokról mesél az Elveszett gyerekek archívuma

A bevándorlási hivatal működését többször is testközelből figyelte a mexikói származású Valeria Luiselli. Élményeiből előbb esszét írt, később pedig első angol nyelvű regényét – ez lett a már magyarul is olvasható Elveszett gyerekek archívuma, amely most a hét könyve.

...
Nagy

5+2 könyv arról, hogy milyen menekültnek lenni

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

A hét könyve
Kritika
Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Halász Rita: Anya vagyok és egy ember, aki meg fogja írni a második könyvét

Az Ezt senki sem mondta! című podcastsorozat témája az alkotás és a szülővé válás kapcsolata. A hetedik epizódban Ott Anna Halász Ritával beszélget.

...

A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve

...

Ezt senki nem mondta – Szabó T. Anna és Dragomán György: Azt terveztük, hogy szabad gyerekeket fogunk nevelni

...

Kemény Lili: Az életemet nem különösebben tartom érdekesnek

Olvass!
...
Beleolvasó

Ebben az új fantasyben a tündérek közül kerül ki a leggonoszabb ellenfél – Olvass bele!

Emily Wilde a tündérekkel foglalkozó kiváló tudós, aki egy eldugott sarkköri faluban keveredik bele a különös lények gonosz játszmáiba. Olvass bele Heather Fawcett regényébe!

...
Beleolvasó

Olvass bele Jón Kalman Stefánsson első kötetébe, ahol a csodáké a főszerep

Jón Kalman Stefánsson már az első, 1996-ban megjelent prózakötetében is Izland nyugati fjordjainak tájaira vezet bennünket. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Knausgard új regényének szereplői megszállottan kutatják a múltat és a jövőt – Olvass bele!

A Hajnalcsillag-sorozat második kötetében, Az öröklét farkasai című nagyregényben Karl Ove Knausgård az emberi élet határait és a természet rejtélyeit vizsgálja. Most elolvashatsz belőle egy részletet.

Polc

A Kovács ikrek fergeteges családregénye sokkal többről szól, mint beszűkült parasztokról

...

Kemény Lili harcai: az önéletírás mint felszámolás és teremtés

...

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

...

Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez

...