Az elmúlt időszakban egyre nőtt a feszültség a lengyel-belorusz határon, miután Alekszandr Lukasenka bejelentette, hogy a nyugat-európai szankciókra válaszul segíteni fogja a migránsok áthaladását az országán, illetve bejutását az európai uniós Litvániába és Lengyelországba. A lengyel határnál éppen emiatt mostanában sok menekült próbál átjutni, a térségben szeptember óta rendkívüli állapot van, a lengyelek és a litvánok falakkal és kerítésekkel próbálják megakadályozni a menekültek átjutását a határon. Tegnap azonban mintegy ezer – addig az erdőben táborozó ember – indult el a határhoz. A csoport végigvonult a határhoz vezető úton, majd a határátkelő előtt letértek és a senkiföldjére vonultak, ahol tábort vertek, majd időszakos ostrom alá vették a drótakadályokat. Közben a túloldalra megérkezett a lengyel rendőrség és a hadsereg is.
A négy irodalmi Nobel-díjas író, Szvetlana Alekszijevics, Elfriede Jelinek, Herta Müller és Olga Tokarczuk tegnap nyílt levélben fordult az Európai Tanácshoz és az Európai Parlamenthez a helyzet miatt. Azt írták, a rendkívüli állapot bevezetése miatt a határövezetbe nem engednek be orvosi segítséget és a média sem tud közvetíteni a kibontakozó tragédiáról. Ugyanakkor a töredékes információk alapján, amelyek kiderültek, egy humanitárius katasztrófa van kibontakozóban az Európai Unió határán: a kegyetlen kitoloncolások miatt emberek éheznek és hűlnek ki az erdőkben, mocsarakban.
Mint írják, a Lukasenka-rezsim által ellenőrzött utazási irodák magas összegekért cserébe azt ígérik a menekülteknek, hogy átviszik őket az Európai Unióba, valójában azonban csak a határmenti erdőkig viszik őket. A lengyel határőrség azonban erőszakkal mindenkit visszavisz Fehéroroszországba. A legrosszabb esetekben ezek a kitoloncolások halállal végződnek.
Az írók azt kérik, hogy az Unió ne fordítsa el a tekintetét a tragédiától. Azt írják, az Európai Unió egy erkölcsi közösség is, amit azonban a határokon megengedünk, az nincs összhangban alapvető európai értékeinkkel. A levélben a humanitárius válság leggyorsabb és leghatékonyabb megoldását sürgetik, emellett a Genfi Egyezmény szabályainak betartását, és hogy biztosítsák a menedékkérelem benyújtását mindenkinek, aki azt kéri. Mindenekelőtt pedig azt kérik, hogy a humanitárius szervezeteket engedjék be a határövezetbe orvosi és jogi segítségnyújtás céljából, valamint, hogy az akkreditált újságírók és a média képviselői bejuthassanak a rendkívüli állapot hatálya alá tartozó területre.
A teljes levél ITT olvasható.