A norvégok listáján olyan nevek szerepelnek, mint
David Attenborough,
Greta Thunberg,
Ferenc pápa,
Alekszej Navalnij,
Szvetlana Tyihanovszkaja (a belarusz ellenzéki vezető),
Simon Kofe tuvalui külügyminiszter,
az Egészségügyi Világszervezet,
vagy a mianmari nemzeti egységkormány.
Ahogy a lap is emlékeztet rá, a jelölteket szerte a világon több ezren jogosultak javasolni, így parlamentek és a korábbi győztesek is. A díjról döntő norvég Nobel-bizottság ugyanakkor a jelöléseket nem kommentálja, sőt, 50 évig titokban tartja a jelölők és azok nevét, akik nem kapták meg a díjat. A jelölők maguk viszont dönthetnek úgy, hogy nyilvánosságra hozzák a listájukat, ahogy most a norvégok is tették.
A fenti listának sok könyves vonatkozása is van, hiszen David Attenborough könyvben és filmben is megosztotta velünk tanúvallomását: az Egy élet a bolygónkon tisztán, érthetően magyarázza el, milyen károkat okoztunk az élővilágban az elmúlt évtizedekben, és mit kell tennünk, hogy megmentsük önmagunkat. A 95 éves Attenborough szenvedélyes beszédet tartott a glasgowi nemzetközi klímacsúcson is, ahol arról beszélt, hogy létfontosságú az új ipari forradalom.
Greta Thunberg a családjával közösen írt önéletrajzi könyvéből, az Ég a házunkból kiderül, hogyan nőtt fel az aspergeres Greta, milyen hatalmas áldozatokat kellett vállalnia szüleinek, valamint hogyan alakult az életük és a klímavédelem ügye az elmúlt években. A címbeli képben azt az analógiát fejti ki, hogy a klímaváltozás hasonló ahhoz, mikor ég a házunk, közben mi ülünk az asztalnál és veszekszünk. Egyesek szerint nem is ég. Mások szerint nem teljesen biztos, ezért várjunk, amíg több bizonyítékunk lesz. Néhányan azt mondják, igenis ég, azonnal tennünk kell valamit.
Ferenc pápa az Álmodjunk együtt című könyvében a koronavírus okozta válságban nyújt iránymutatást. A kötetben az egyházfő Austen Ivereigh újságíró kérdései nyomán a jelenlegi legégetőbb problémákról mondja el a véleményét, például a klímaváltozásról, a menekültválságról, a #metoo-ról, a BLM-mozgalomról, vagy a társadalmi megosztottságról, közben pedig azt is kifejti, szerinte min kéne változtatnunk a pandémia után ahhoz, hogy az emberiség fenntarthatóbb, méltóbb életet élhessen. A pápa budapesti látogatásán a magyar irodalom felé is tett egy gesztust, hiszen Radnótit idézett.
Alekszej Navalnij láthatóan feldühítette az Oroszországot több mint két évtizede vaskézzel uraló Vlagyimir Putyint, nemhiába emlegetik az orosz autokrata első valódi kihívójaként. Az elismert Oroszország-szakértők, Jan Matti Dollbaum, Morvan Lallouet és Ben Noble részletes áttekintést nyújtanak az orosz ellenzéki vezető pályafutásának különböző állomásairól és változó nézeteiről.
Öccsét, Oleg Navalnijt a bíróság 2014 decemberében szintén elítélte sikkasztás vádjával. Alekszej három és fél évet kapott feltételesen, Olegre három és fél év munkatáborban letöltendő büntetést szabtak ki. Az Emberi Jogok Európai Bírósága az ítéletet megalapozatlannak találta, ám Oleg leülte a teljes büntetést - 1278 napot. Könyvének nagy részét a munkatáborban írta, részletes illusztrációkkal látva el fanyar humorú beszámolóját, amibe itt beleolvashatsz.