David Attenborough elmeséli, mi történt a természettel, míg mi karanténban ültünk

David Attenborough elmeséli, mi történt a természettel, míg mi karanténban ültünk

Könyves Magazin | 2021. április 16. |

Pénteken mutatja be az Apple TV azt az új dokumentumfilmet, amit a koronavírus-járvány miatti lezárások ihlettek. Egészen pontosan, hogy hogyan hatott a természetre, amikor az ember visszavonult a többi élőlény természetes élőhelyeiről. A The Year Earth Changed (Az év, amikor a Föld megváltozott) narrátora Sir David Attenborough, aki májusban ünnepli 95. születésnapját.

A természettudóssal a BBC készített egy miniinterjút, amiben Attenborough azt a gondolatot hangsúlyozta, ami már a netflixes Egy élet a bolygónkon című filmjében is felbukkant:

“Még a legjóindulatúbb ember is korlátozza a természetet. (...) Tudatosítanunk kell, hogy betolakodók vagyunk, megkésett jövevények. A természetnek sokkal jobb lenne, ha mi nem lennénk itt.”

Az idén megrendezésre kerülő klímacsúccsal kapcsolatban Attenborough ismét nemzetközi összefogást sürgetett.

Az interjú alatt a filmből vetítettek részleteket, például azt a lenyűgöző jelenetet, amikor egy teljesen üres szafaris vendégház udvarára egyszer csak besétál egy leopárd, és ezzel alaposan ráijeszt az operatőrre. Vagy amikor egy csapat pingvin az üres városi utcákon bóklászik. 

A riporter a saját lánya példájából kiindulva rákérdezett, mit szól Attenborough ahhoz, hogy ennyire rajong érte a huszonévesek generációja. A meghatott természettudós viszont inkább ismét a természeti világra terelte a szót, szerinte az az igazi főszereplő, annak a drámájára és csodáira kell figyelnünk.

És íme, a The Year Earth Changed előzetese:

Amikor az Egy élet a bolygónkont láttuk, azt fogalmaztuk meg ITT, hogy Attenborough „tisztán, érthetően magyarázza el, milyen károkat okoztunk az élővilágban az elmúlt évtizedekben, és mit kell tennünk, hogy megmentsük önmagunkat”. Azóta megérkezett a Perfect Planet című sorozata is, amibenben „azt a tökéletes ökoszisztémát mutatja meg nekünk, amely lehetővé tette, hogy ennyire ideális körülmények között élhessünk. És persze szóba kerül majd az is, hogy az ember hogyan rondított bele ebbe az édeni tökélybe.” Erről ITT olvashatsz még. Ha pedig megihlettek Attenborough gondolatai, ITT gyűjtöttünk további olvasnivalókat a témában.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

David Attenborough elhagyta az instát, marad az olvasás

Drámai nap volt a tegnapi az Instagramon, mert David Attenborough köszönte és lelépett a képmegosztó közösségi oldalról két hónap után.

...

David Attenborough utolsó figyelmeztetése a hatodik kihalás előtt

Könyvben és filmben szegezi nekünk tanúvallomását David Attenborough: az Egy élet a bolygónkon tisztán, érthetően magyarázza el nekünk, milyen károkat okoztunk az élővilágban az elmúlt évtizedekben, és mit kell tennünk, hogy megmentsük önmagunkat. 

...

Jövőre jön David Attenborough új sorozata

Megérkezett Sir David Attenborough új sorozatának első előzetese. Az ötrészes dokumentumfilm  jövőre érkezik, a címe Perfect Planet lesz. 

Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál
...

Németh Gábor: Van egy ösztönös együttműködés, ha kínozni kell

Zsidó vagy? nagy siker volt a magyar kortárs irodalomban két évtizeddel ezelőtt, és azóta sem vesztett szinte semmit a relevanciájából. Németh Gábor a Margón. 

...

Esterházy Péter megmutatja, hogyan ad interjút egy kiegyensúlyozott magyar úr

Esterházy Péter idén lenne 75 éves. A Magvető ez alkalomból különleges interjúkötettel jelentkezett, amit a Margón mutattak be.

...

Nádas Péter: A Párhuzamos történetek nem tud véget érni

Nádas Péter a Tavaszi Margón sok kételyt eloszlatott a regénnyel kapcsolatban: megtudtuk, milyen volt megírni Kristóf és Gyöngyvér maratoni szexjelenetét, milyen volt a szerkesztés, sőt azt is, miért gondolta az egykori gépírója, hogy az író megőrült.

...

Milyen ma magyarnak lenni külföldön? – Nádasdy Ádám a Margón

Anglia szemmagasságból és Magyarország a szigetországból nézve Nádasdy Ádám új kötetében, a Londoni levelekben.

...

Szaniszló Judit: Annyira jelentéktelenek vagyunk, mégis mindannyiunk története roppant izgalmas

A másik ember egy bérház lakóinak életét mutatja be a covid alatt, miközben árnyaltan beszél magányról, egyedüllétről és társadalmi kérdésekről. Kötetbemutató a Margón. 

...

Spiró György: A Fogság megírása maratonfutás volt, nem ajánlanám mindenkinek

Az idén 20 éves Fogságról Valuska László kérdezte Spiró Györgyöt a Tavaszi Margó Fesztiválon.

Hírek
...

Kipróbáltuk a legújabb AI-őrületet: akciófigurákat varázsoltunk a magyar írókból

...

Esterházy 75: ezekkel a programok emlékeznek az íróra

...

Megvan a Büszkeség és balítélet Netflix-sorozat szereposztása

...

Patti Smith 10 évig írta a memoárját, idén ősszel megjelenik

...

Kemény Zsófi és Karafiáth Orsolya meglátogatta Petőfi élethű mását

...

A nő, aki egész életében titkolta, hogy fekete: magyarul is olvasható Belle Greene lebilincselő története