Lehet-e még Neil Gaimant olvasni azok után, ami a magánéletéről kiderült? – merül fel sokakban a kérdés, miután az írót több nő szexuális zaklatással vádolta, és minderről megrázó részletességgel számoltak be a nyilvánosságban. A MeToo óta állandó kérdés, hogy ilyen esetben külön kell-e és külön lehet-e választani az alkotót a magánembertől:
nézhetjük-e még jó szívvel Woody Allen filmjeit, továbbra is korának egyik legnagyobb színésznének tarthatjuk-e Kevin Spaceyt, illetve jelen esetben vásárolhatunk-e még Neil Gaimen könyveket?
A brit szerző írásait feldolgozó filmes adaptációkon dolgozó stáb nem sokáig húzta az időt: például nem kap folytatást az Elveszett próféciák sorozat, a Sandman: az álmok fejedelme, az Amerikai istenek, de a Coraline és a titkos ajtó, A temető könyve, illetve a Csillagpor feldolgozásait is leállították. Gaimant ejtette a kiadója, a Dark Horse Comics is. A férfi mindenesetre tagadja a vádakat, J. K. Rowling pedig páros lábbal szállt bele az irodalmi közegbe, amiért nem hallatja a hangját az ügyben.
Ezt mondják a magyar kiadók az eltörlésről
Az írónak hazánkban is elég népes olvasótábora van. Nemrég regényeinek magyar kiadója, az Agave szólalt meg az Index kérésére, jelezvén, hogy egyelőre nem terveznek joghosszabbításokat, de végleges döntést csak a bírósági ítélet ismeretében terveznek hozni.
Kedden pedig egy tisztázó posztot osztott meg Facebook-oldalán a Gaiman-képregények itthoni kiadója, a Fumax. Elöljáróban leszögezték, hogy amikor a zaklatási botrány kirobbanni látszott, megkereste őket a férfi ügynöke, és kikötötte, hogy nem nyilatkozhatnak, amit tiszteletben tartanak. Ezért magáról az ügyről nem, de a kiadványokról beszélhetnek.
A kiadó idén két képregényt tervez megjelentetni, mindkettőre még korábban kötöttek szerződést. Az egyik a Sandman: Nyitány című, amivel le is zárul a Sandman-sorozat, és amit még tavalyra terveztek, csak nem készültek el vele. A posztban azt írták, hogy aki a fejlemények hatására nem akarja megvenni a kiadványt, az nem Gaimant bünteti:
„Volt, aki felvetette, hogy nem veszi meg a hamarosan megjelenő Sandman: Nyitányt, hogy ezáltal ne támogassa Gaimant. Egy félreértést szeretnénk ezzel kapcsolatban eloszlatni. Mi a DC-nek a kiadott mennyiség teljes jogdíját előre kifizettük (mint ahogy ez náluk az összes kiadványnál kötelező), így innentől kezdve a Sandman: Nyitány eladott példányai után sem Gaiman, sem a DC nem részesedik egy fillérben sem. Így
aki büntető szándékkal nem veszi meg a kiadványt, az kizárólag minket büntet ezzel, senki mást.”
Ráadásul szerintük a képregények eltörlésére irányuló szándék azért is megkérdőjelezhető, mert ezek nemcsak Gaiman munkái, hanem számos rajzoló, kihúzó, színező munkatársé is.
Egy másik képregényre is még korábban kötöttek szerődést „a ComicCon képregényes részlegét szervező barátaink azóta realizálódott terveivel összhangban, hiszen Dave McKean fog oda érkezni, ahogy azt már biztosan tudjátok”, de a konkrét kiadványt csak később jelentik be.
A bejegyzésben azt is hangsúlyozták, hogy nem az olvasók befolyásolása a céljük, és mindenkinek szíve joga eldönteni, ha valaki mégsem akar több Gaiman-képregényt megvásárolni.
Tavaly júliusban a Tortoise Media hatrészes podcastjában, a Mesterben öt nő vádolta meg szexuális zaklatással Neil Gaiman brit írót (erről itt és itt írtunk), most januárban pedig a New York Magazine munkatársának nyolc nő hasonló tapasztalatokról számolt be, négyen közülük már megszólaltak a podcastban is.
A nők vallomásaiban közös pont volt, hogy többükkel titoktartási szerződést irathatták alá, és arról is többen beszéltek, hogy a bántalmazások az író fiának jelenlétében is előfordulhattak.
Nyitókép: Neil Gaiman - Wikipedia