Munkácsi Ernő Hogyan történt? Adatok és okmányok a magyar zsidóság tragédiájához című könyve éppen hetvenöt évvel ezelőtt, 1947-ben jelent meg. A magyarországi holokausztot követő években feldolgozási kísérletek sokasága jelent meg, intenzív értelmezési munka, számvetés zajlott. Geyer Arthúr 1958-ra összeállította a Magyarországi fasizmus zsidóüldözésének bibliográfiája 1945 utáni évekre vonatkozó kötetét, amely 250 történeti, szépirodalmi vagy képzőművészeti könyvet sorol fel.
Ennek a korai hullámnak véget vetett az ország sztálinizációja,
csak évtizedekkel később folytatódott érdemben a történeti, emlékezetpolitikai és morális reflexió. Munkácsi könyve, ahogy rengeteg más kortársáé is, eddigre gyakorlatilag hozzáférhetetlenné vált.
A új kiadás tartalmazza az 1947-ben a Renaissance kiadásában megjelent szöveget, melyet a kurrens helyesírási és ortográfiai szabályoknak megfelelően frissítettek. Mivel Munkácsi rengeteg eseményre és személyre, illetve a korszak történetének fontos jogi mérföldköveire utal, amelyek részben ismeretlenek lehetnek a mai olvasók számára, a törzsszöveget magyarázó jegyzetekkel kísérik.
Munkácsi Ernő ambivalens szerepe, ahogy a Zsidó Tanács felelősségének kérdése is, súlyos viták tárgyává vált a háborút követő években.
Hogy illusztrálják e viták tartalmát és tétjeit, a Hogyan történt? mellett közlik Fisch Henrik kápolnásnyéki rabbi vádbeszédét, illetve Munkácsi erre adott válaszát is. Úgy véljük, e párbeszéd közzététele segíthet megvilágítani a korai időszak szempontjait, érveit. Bohus Kata és Csősz László „Versenyt futunk a végzettel” című tanulmánya Munkácsi Ernő életrajzát tartalmazza, Laczó Ferenc Munkácsi Ernő feloldhatatlan dilemmái című kísérőtanulmánya pedig segít értelmezni e korai időszak reflexiós kereteit és bennük Munkácsi ellentmondásos helyzetét.
A Hogyan történt? 2018-ban megjelent angol fordításban Munkácsi Ernő családja támogatásával. Nina Munk páratlan szakmai odaadással dolgozott a kanadai kiadás szerkesztésén, és támogatta a magyar kiadás megjelenését is, amelyet a Park Kiadó a McGill – Queen’s University Press-szel együttműködve jelentet meg. A magyar kiadás értelmező apparátusa és a benne található tanulmányok eltérnek ugyan az angol nyelvűéhez képest, ahogy a forrásszövegek bővítése is a magyar kiadás unikuma. Kiadásunk Nina Munknak a kanadai kiadáshoz írt előszavát is tartalmazza.
A kötet bemutatója 2022. április 28-án, 18 órakor lesz a Rumbach utcai Zsinagógában, Facebook esemény ITT.
(Fotó kredit: Fortepan / Fortepan)