Hírek foci 1749

Messi és a nyelv határai: elfogynak a jelzők

vl | 2020. november 12. |

A foci és az irodalom (sőt a nyelv) viszonyáról és kapcsolatrendszeréről minden bizonnyal a magyar olvasóknak már nem sok újat lehet mondani. Darvasi László, Esterházy Péter, Gazdag József, Kőrösi Zoltán, Kukorelly Endre vagy Sajó László is már sokszor sokféleképpen megénekelte a kapcsolatot (sőt a magyar irodalom kitermelte a játékvezető főhőst Pető Péter Leshatárjában, az őrült szurkolót pedig Csepelyi Adrienn írta meg, Csillag Péter már irodalom és foci múltját is feldolgozta).

Nálunk a foci az irodalom, így a fikció része (ld. stadionok). Messi mint fogalom (stílusgyakorlatok: a focista egy író szemével) címmel írt esszét Jordi Puntí katalán író, publicista, és a szöveg az 1749 oldalán teljes terjedelmében olvasható. 2021 tavaszán Bakucz Dóra fordításában a Helikonnál jelenik meg a Tot Messi: Exercicis d'estil című kötet. Egyébként azt gondolhatnánk, hogy egy katalán író jobban tudhatja vagy érezheti a Messi-jelenséget, de Mán-Várhegyi Réka A csatárnő bal lába életveszélyes című novellájában már sok-sok évvel ezelőtt feldolgozta a témát, amikor novellájának főszereplője egy nap arra ébred, hogy ő maga Lionel Messi. Először a Városligetben a férje haverjaival játszik, majd jön a spanyol bajnokság.

Az öt legígéretesebb elsőkönyves: Mán-Várhegyi Réka - Könyves magazin

A KönyvesMagazin februári számában exkluzív fotósorozatban mutattuk be az öt, általunk legígéretesebbnek tartott írót, aki tavaly jelentette meg első prózakötetét. A következő öt napban a blogon is bemutatjuk őket. Mindenkinek ugyanazt a néhány kérdést tettük fel, és mindenkit próbáltunk a könyvéhez illő környezetben lefotózni.

Jordi Puntí írása azt mutatja be, hogy tényleg annyira nehéz szavakat találni Messire - de majd az irodalomnak sikerül. Messi kitolja a határokat, játékát konzolbeli megfelelőjének tartják, rajzfilmfigurához hasonlítják, mert nemcsak a jelzők fogytak el vele kapcsolatban, hanem a meglévő, ún. valóságos tapasztalatainkhoz sem tudjuk hasonlítani.

- 1984-ben Italo Calvino harvardi előadásaiból kiadott könyvben, amikor a következő évezred irodalmáról beszél, akkor Messiről is beszél: könnyedség, gyorsaság, pontosság, képszerűség, sokrétűség

- Messi hatással van a nyelvre: "a Messi-jelenség gazdagítja is a nyelvünket, hiszen arra késztet bennünket, hogy csúcsra járassuk nyelvi leleményességünket, és meghökkentő asszociációkat, költői képeket keressünk annak érdekében, hogy le tudjuk írni, amit látunk, és vissza tudjuk adni szavakkal mindazt, amit ő a lábával művel a pályán"

- "Màrius Serra író a La Vanguardia hasábjain két cikket is szentelt a témának, és a gyengébbek kedvéért összegyűjtött egy 584 elemből álló, ábécésorrendbe szedett listát arról, milyen el nem koptatott jelzőket lehetne még használni az admiráblilistől (ami azt jelenti, „csodálatos, csodálatra méltó”) a zseniálisig"

- levezeti, mit jelent a messzis melléknév.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

10 pont, ahol a magyar foci találkozott a történelemmel

A sport irodalmi vetületeit vizsgáló Ady stoplisban után Csillag Péter a Kapufák és kényszerítők című könyvében olyan eseteket vizsgált meg, amikor a magyar történelem fontos alakjai és a politika erőteljesebb kölcsönhatásba léptek egymással. 

...
Beleolvasó

A Nobel-díjas Handke a focikapus dilemmájáról elmélkedik

A tavalyi Nobel-díjas Peter Handke könyve a klasszikus bűnügyi írások és a realista próza keveréke, amelyben egy egykori focikapus a tizenegyes kilátástalanságáról mesél. A könyvet Tandori Dezső fordította magyarra.

...
Nagy

Könyvesblokk: 5+1 könyv a FOCIRÓL!

Kiemeltek
...
Nagy

6+1 hasznos applikáció könyvmolyoknak, amitől még nagyobb élmény lehet az olvasás

Grafikonok, nyilvántartások, statisztikák, online könyvklubbok - ezeket tudják a könyves appok.

...
Nagy

David Lynch, a különutas zseni: íróként is pont olyan titokzatos volt, mint rendezőként

Hogyan kapcsolódott David Lynch az irodalomhoz? Összefoglaltuk. 

...
Nagy

Nosferatu egy ellopott adaptáció miatt jött létre, azóta pedig töretlenül népszerűek a vámpírok

Az első vámpír a film történetében egy illegális feldolgozásból jött létre. Azóta pedig a vámpír egy szupermetafora lett, a szexuális ébredéstől és elnyomástól kezdve egészen az idegenfóbiáig képviselik társadalmi problémáinkat. 

Olvass!
...
Beleolvasó

Lázadáshoz vezet, ha egy gépész nyomoz? – Olvass bele a Siló sorozat eredeti regényébe!

Hugh Howey Siló disztópikus trilógiájának első része. 

...
Beleolvasó

Olvass bele Fábián Janka új regényébe: izgalmas társasági élet alakul a szabadságharc utáni Balatonfüreden

Györöky Ilka és családja nem adja fel a reményt a szabadságharc utáni nehéz időkben sem.

...
Beleolvasó

A kártyavár összeomlik a családi titkok alatt – Olvass bele Kai Aareleid Kártyavárak című regényébe!

Egy család története a szovjet megszállás utáni Észtországban, ahogyan egy fiatal lány látta.

Hírek
...
Hírek

Petőfi Sándor fia is írt: olvass bele a verseibe!

...
Szórakozás

Itt a Csongor és Tünde új előzetese!

...
Szórakozás

József Attila késsel támad kezelőorvosára a költőről szóló film új előzetesében

...
Szórakozás

Milyen sorrendben olvasd a Bridget Jones könyveket?

...
Hírek

50 év után került vissza a könyvtárba George Orwell egyik könyve

...
Promóció

Így segíthetnek a kütyük az olvasási szokások kialakításában