Leonora Carrington munkássága a mai napig sokakat inspirál, A hallókürt című regénye előkelő helyen szerepelt a tavalyi év legjobb könyveit tartalmazó listánkon. Hamarosan novelláival is megismerkedhetünk magyar fordításban.
Művei éppúgy szólnak a tudatalatti hatalmáról, mint a képzelet és a szabadság fontosságáról, illetve bizonyságot tesznek arról, hogy a nők kiléphetnek a rájuk osztott szerepekből, és nem csupán múzsák lehetnek, hanem egyenrangú művészek, érvényes és fontos műalkotások létrehozói.
Beszélő hiénák és vidám hullák
Az angol–mexikói festőművésznő zabolátlan fantáziával megírt, morbid humorú novelláiban minden teketóriázás nélkül rántja be a gyanútlan olvasót a szürrealizmus legmélyére.
A történetek, melyek helyet kaptak a hamarosan megjelenő Fehér nyulak című válogatáskötetben, kivétel nélkül a tündérmese és a (rém)álom határmezsgyéjén mozognak,
és át- meg átszövi őket a dekadencia és a színtiszta lázadás.
Az ódon házakban, elhagyott kertekben, elátkozott erdőkben, elvarázsolt sivatagokban a legnagyobb természetességgel bukkannak fel és elevenednek meg a festményeit is benépesítő teremtmények: egyszerre emberi és állati lények, beszélő hiénák, öntudatra ébredt hintalovak, halált hozó nyulak, harcias erdei nimfák, tékozló szentek, vidám hullák.
Leonora Carrington történeteiben semmi sem az, aminek látszik, viszont a lények, stílusok, témák, sőt nyelvek kavalkádjából messzi tündököl egy csodálatos művész zseniális és elnyomhatatlan szelleme – írja a kötetről magyar kiadója, az Ampersand.
A szerző, akiért rajon Ali Smith és Olga Tokarczuk is
A már említett regényről azt írtuk: „A játékos és derűs humorú A hallókürt 50 év késéssel jelent meg itthon, miközben a nemzetközi porondon igazi gyöngyszemként tartják számon, rajongói közt ott találjuk Ali Smith-t, Olga Tokarczukot és Björköt is. (...) főhőse a 92 éves Marion, aki a barátnőjétől kapott hallókürt segítségével fedezi fel az egyre nagyobb léptékű titkokat és összeesküvéseket.”
Carrington-rajongóknak jó hír lehet, hogy a Fehér nyulak mellett még idén érkezik Elena Poniatowska a szerzőt bemutató, Leonora Carrington életének regénye című könyve is. A magyarul Greilinger Szonja fordításában megjelenő kötetből kiderül, hogy a gazdag angol családba született Leonora Carrington apja textilbirodalmának örökösnőjeként már fiatalon fellázadt társadalmi osztálya szigorú szabályai, szülei, a vallás és a konzervatív gondolkodás hegemóniája ellen, és inkább elszökött a nála huszonhat évvel idősebb Max Ernsttel Párizsba,
a művészet és személyes szabadság felé.
A fiatal, vagány és gyönyörű Leonora hamar a bohém művészvilág krémjének közepében találta magát. A szürrealisták, André Breton vezetésével, múzsaként fogadták be maguk közé, de hamar saját jogán elismert művész rangjára emelkedett.
Nyitókép: Leonora Carrington The Meal of Lord Candlestick című festménye, 1938