Leonora Carrington: The Meal of Lord Candlestick c. szürrealista festménye - konyvesmagazin.hu

Leonora Carrington novellái szürrealista nyúlüregbe vezetik az olvasót

Tavaly kiadott regénye, A hallókürt után hamarosan magyarul is olvashatók lesznek a szürrealista képzőművész-írónő, Leonora Carrington novellái.

vn | 2024. július 30. |

Leonora Carrington munkássága a mai napig sokakat inspirál, A hallókürt című regénye előkelő helyen szerepelt a tavalyi év legjobb könyveit tartalmazó listánkon. Hamarosan novelláival is megismerkedhetünk magyar fordításban.

Művei éppúgy szólnak a tudatalatti hatalmáról, mint a képzelet és a szabadság fontosságáról, illetve bizonyságot tesznek arról, hogy a nők kiléphetnek a rájuk osztott szerepekből, és nem csupán múzsák lehetnek, hanem egyenrangú művészek, érvényes és fontos műalkotások létrehozói.

Beszélő hiénák és vidám hullák

Az angol–mexikói festőművésznő zabolátlan fantáziával megírt, morbid humorú novelláiban minden teketóriázás nélkül rántja be a gyanútlan olvasót a szürrealizmus legmélyére.

leonora carrington
Fehér nyulak
Ford. Cseh Réka Zsuzsanna, Greilinger Szonja, Kiss Gábor, Ampersand, 2024, 248 oldal
-Leonora Carrington: Fehér nyulak

A történetek, melyek helyet kaptak a hamarosan megjelenő Fehér nyulak című válogatáskötetben, kivétel nélkül a tündérmese és a (rém)álom határmezsgyéjén mozognak,

és át- meg átszövi őket a dekadencia és a színtiszta lázadás.

Az ódon házakban, elhagyott kertekben, elátkozott erdőkben, elvarázsolt sivatagokban a legnagyobb természetességgel bukkannak fel és elevenednek meg a festményeit is benépesítő teremtmények: egyszerre emberi és állati lények, beszélő hiénák, öntudatra ébredt hintalovak, halált hozó nyulak, harcias erdei nimfák, tékozló szentek, vidám hullák.

Leonora Carrington történeteiben semmi sem az, aminek látszik, viszont a lények, stílusok, témák, sőt nyelvek kavalkádjából messzi tündököl egy csodálatos művész zseniális és elnyomhatatlan szelleme – írja a kötetről magyar kiadója, az Ampersand.

A szerző, akiért rajon Ali Smith és Olga Tokarczuk is

A már említett regényről azt írtuk: „A játékos és derűs humorú A hallókürt 50 év késéssel jelent meg itthon, miközben a nemzetközi porondon igazi gyöngyszemként tartják számon, rajongói közt ott találjuk Ali Smith-t, Olga Tokarczukot és Björköt is. (...) főhőse a 92 éves Marion, aki a barátnőjétől kapott hallókürt segítségével fedezi fel az egyre nagyobb léptékű titkokat és összeesküvéseket.”

Carrington-rajongóknak jó hír lehet, hogy a Fehér nyulak mellett még idén érkezik Elena Poniatowska a szerzőt bemutató, Leonora Carrington életének regénye című könyve is. A magyarul Greilinger Szonja fordításában megjelenő kötetből kiderül, hogy a gazdag angol családba született Leonora Carrington apja textilbirodalmának örökösnőjeként már fiatalon fellázadt társadalmi osztálya szigorú szabályai, szülei, a vallás és a konzervatív gondolkodás hegemóniája ellen, és inkább elszökött a nála huszonhat évvel idősebb Max Ernsttel Párizsba,

a művészet és személyes szabadság felé.

A fiatal, vagány és gyönyörű Leonora hamar a bohém művészvilág krémjének közepében találta magát. A szürrealisták, André Breton vezetésével, múzsaként fogadták be maguk közé, de hamar saját jogán elismert művész rangjára emelkedett.

Nyitókép: Leonora Carrington The Meal of Lord Candlestick című festménye, 1938

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Olyan humorral még nem nyomoztak ősi misztériumok után, mint ezek a különc öregasszonyok

A szürrealista festő Leonora Carrington féktelen játékossággal és empátiával megírt könyvében pellengérre állít vallást, társadalmi berendezkedést és kenetteljes családi ideákat is, miközben szórakoztató kultúrtörténeti vágtába kezd. A hallókürt a hét könyve.

...

2023 legjobb könyvei 20-11.

Könyvek, amik megérintettek, felráztak, elgondolkodtattak, megnevetettek, megleptek minket – nekünk ezek voltak 2023 legemlékezetesebb olvasmányai. Következzenek az év végi listánk 20-11. helyezettjei. 

...

Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya

A Mindig van lejjebb elsöprő erejű katasztrófa-kommentár és fekete humorú kapitalizmuskritika, vad mentális krimi és szokatlan writer's block-sztori. Mindezek középpontjában pedig egy mestermetafora: a csonka eb. Ez a hét könyve.

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

Olvass!
...

Hogyan változik meg az életed, ha kávéházat nyitsz a háború utáni Bécsben?

Az osztrák író és színész regénye az 1966-as évek Bécsébe kalauzolja az olvasót.

...

„Harmincnégy évesen még mindig az anyja elismerésére és áldására várt” – ilyen a mérgező anya-lánya kapcsolat

Hogyan lehet felépülni abból, ha az anyánk nem jól szeretett? 

...

A gleccser sem áll a szerelem útjába a finn író-biológus könyvében – Olvass bele!

Inkeri Markkula író-biológus hőse az éghajlatváltozás következményeit tanulmányozza egy gyorsan olvadó gleccseren, amikor egy titokzatos férfival találkozik.

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.