Margaret Atwood: Legvégül a szív
Margaret Atwood 2015-ös disztópiájában Amerikát romba döntötte a gazdasági válság. A munkanélküliektől és hajléktalanoktól hemzsegő rozsdaövezetekben vandálok és elmebetegek fosztogatnak. A fiatal házaspár, Stan és Charmaine csodával határos módon életben maradt, ám nemritkán így is másodperceken múlik a sorsuk. Egy nap megváltásként érkezik a hír: önkénteseket keresnek Consilience városába, a Pozitron Projektbe. A Projekt résztvevőinek rendes munka és kényelmes, tiszta otthon jár – minden második hónapban. A köztes időszakokat viszont a város és a projekt szívét jelentő Pozitron börtönben, fegyencként kell tölteniük, házukat pedig frissen szabadult váltótársaik foglalják el, akikkel szigorúan tilos érintkezniük – erről a Megfigyelés gondoskodik. Elsőre nem tűnik túl nagy áldozatnak egy rendezett életért cserébe, azonban Charmaine a szabályokat áthágva szenvedélyes viszonyba kezd váltótársával.
Cikkeink Atwoodról:
Margaret Atwood okosabb volt, mint bárki a Harvardon
8 érdekesség a ma 80 éves Margaret Atwoodról
Kik ezek a nők Margaret Atwood regényeiben?
Miért húz be minket még mindig A Szolgálólány meséje? [podcast]
Jana Vagner: Menekülés a tóhoz
Jana Vagner az orosz posztapokaliptikus irodalom sztárja. 2008-ban kezdett el blogot írni egy képzelt világjárványról, amelyet rengetegen követtek. Aztán regény és filmsorozat is született belőle. A könyvben, amely ma aktuálisabb, mint valaha, kegyetlen járvány pusztít, Moszkvát lezárják. Kevesen vannak, akik megértik, csak az maradhat életben, aki minél távolabb kerül a civilizációtól, a városoktól és falvaktól – köztük Anna a férjével, a gyerekével, a férje volt feleségével és még néhány emberrel, akik csatlakoznak hozzájuk. És miközben kis konvojuk a megállíthatatlanul terjedő vírus elől menekül, egyszerre zajlik az emberiség nagy drámája és a családi dráma: a küzdelem a túlélésért, a szeretetért, az emberi érzések megőrzéséért úgy, hogy nap mint nap szembesülni kell a tömeges halállal. A céljuk egy tó, és azon egy lakatlan sziget, ahol újra lehet kezdeni az életet. Az eredetileg 2011-ben megjelent regényéből Pavel Kosztomorov rendezett sorozatot, amelyet oroszországi hatalmas sikere után a Netflix is átvett.
Ha járványokról olvasnál könyveket:
5 könyv a karanténban töltött évünkről
10 könyv arról, hogyan működik a társadalom járvány idején
Hidegrázós élmény Ulickaja Csak egy pestisét olvasni
A banalitások és az apokalipszis közé sodort minket a koronavírus-járvány
Therese Anne Fowler: Egy kifogástalan hölgy
Therese Anne Fowler életrajzi regénye Alva Smith Vanderbilt Belmontról szól, akinek élete remek bizonyíték arra, hogy a történelmet azok írják, akik ismerik – és hajlandók megszegni a szabályokat. Alva Smith egy jó nevű, de elszegényedett déli család gyereke, aki Amerika aranyozott korszakának egyik legvagyonosabb dinasztiájába házasodott be: az újgazdag Vanderbiltek közé, akiket a korabeli elit társaság mélységesen lenézett. Ám a makacs Alva úgy döntött, minden eszközt bevetve kiharcolja az új családját megillető tiszteletet. Kilenc nagyszerű kúriát terveztetett és építtetett, melyek nagy hatással voltak New York ma ismert városképére; nagy bálokat adott, és elrendezte, hogy a lánya egy grófhoz menjen feleségül. Ugyanakkor sikerrel dacolt a korabeli nőket meghatározó konvenciókkal is, a házasságában érvényesítette az akaratát, és a nők választójogi mozgalmának egyik vezető egyénisége lett.