2018-ban a francia katolikus egyház vizsgálatot rendelt el, miután több szexuális zaklatással kapcsolatos botrány is kitört az egyházon belül. Ennek az eredménye a kedden közzétett jelentés, amely 1950-től vizsgálta és tárta fel a gyerekek ellen elkövetett zaklatási ügyeket. A bizottság összesen 2700 áldozatot azonosított, de a kutatások alapján az áldozatok tényleges száma 216 ezer körül lehet.
Magyarországon még nem készült ilyen átfogó vizsgálat, viszont a magyar katolikus egyházon belüli szexuális bántalmazási ügyekkel foglalkozik Perintfalvi Rita Amire nincs bocsánat című idén megjelent könyve. A katolikus teológus nemcsak áldozatokat szólaltatott meg, de kimerítő részletességgel, szakértők bevonásával és a katolikus világegyházban elvégzett kutatási eredményekre is támaszkodva tanulmányozta a visszaélések pszichológiai és rendszerszintű okait, valamint az elkövetők mellett az egyház felelősségét.
A könyvről ezt írtuk:
„Az Amire nincs bocsánat a világegyházi statisztikákra és nemzetközi szakirodalomra támaszkodva tárja fel azokat az okokat és működéseket, amik miatt az egyházon belüli szexuális erőszak rendszerszintűvé válhatott. És ami még fontosabb, hangot ad a magyar áldozatoknak, akiket titoktartásra kértek – vagy nem is kellett kérni, mert a bűntudat és szégyen csapdája miatt akár a mai napig nem mesélték el a családjuknak sem, mi történt velük.”
Perintfalvi Rita könyvében a Magyar Katolikus Egyházon belüli szexuális bántalmazási ügyeket vizsgálja. Nemcsak áldozatokat szólaltat meg, hanem kutatási eredmények és szakértők bevonásával feltárja a visszaélések mögött húzódó pszichológiai és rendszerszintű okokat is. Interjú.
Tovább olvasokPerintfalvi Rita interjúnkban így indokolta, hogy miért tartja az egyházat is bűnösnek ezekben az ügyekben:
„Mert egy színház vagy sportegyesület nem áll azzal a világ elé, hogy mi vagyunk az erkölcs hordozói. De az egyház igen. És nemcsak a hívei, hanem az össztársadalom felé is próbál erkölcsi mintát adni, a legtöbbször elvárással. Az egyház teljes kontroll alatt tartja a hívek szexuális életét, különösen a nőkét, itt most gondolok a fogamzásgátlás és az abortusz teljes tiltására. És így valahol azt várnám tőle, hogy jó, lehet ilyet tanítani, de akkor az egyház mutasson hiteles példát a szexuális erkölcsben. Amit viszont az áldozatok történetein keresztül láttam, az minden, csak nem ez. Főleg, amikor az egyházban tudnak ezekről a dolgokról, és mégsem tisztítják ki a rendszerből.”
A teljes interjú ITT olvasható.