Franz Kafka Izraelben őrzött irodalmi hagyatékát már online böngészheted

Franz Kafka Izraelben őrzött irodalmi hagyatékát már online böngészheted

Kafka halála előtt a kéziratait egy barátjára bízta, aki a német megszállás elől menekült Izraelbe. Csaknem pontosan 90 évvel az író halála után a szövegek végre bárki számára szabadon elérhetőek.

sa | 2021. május 28. |

Az interneten is elérhető lett Franz Kafka Izraelben őrzött irodalmi hagyatéka - számolt be az Izraeli Nemzeti Könyvtár csütörtöki bejelentéséről az MTI.

Intenzív, évekig tartó megőrzési, helyreállítási, katalogizálási és digitalizálási munka után a könyvtár feltöltötte a világhálóra a 20. század egyik legjelentősebb zsidó írójának Izraelben őrzött irodalmi hagyatékát. A szövegeket ide kattintva találod.

A gyűjtemény többek közt több tucat Kafka-kéziratot, jegyzetfüzeteket, személyes leveleket, rajzokat tartalmaz, és hosszas jogi huzavona előzte meg, hogy a jeruzsálemi Nemzeti Könyvtárba kerülhessen.

Az elhúzódó perről ITT írtunk részletesen.

Az újonnan digitalizált írásművek sorába került Kafka Esküvői előkészületek vidéken című történetének három különböző vázlata, egy olyan jegyzetfüzet, amelyben héber nyelvi tudását gyakorolta, több száz személyes levél, vázlat és rajz, valamint utazási naplók és saját maga számára lejegyzett gondolatok.

A hagyaték úgy került Izraelbe, hogy Kafka halála előtt arra kérte barátját, Max Brodot, hogy égesse el kéziratait. Brod azonban nyomda alá rendezte és kiadta műveit. 1939-ben a német megszállás elől Max Brod az akkori Palesztinába vándorolt ki és magával vitte Kafka írásait.

Max Brod 1968-as haláláig folytatta Kafka írásainak szerkesztését és közzétételét, majd az egész hagyatékot titkárnője, Esther Hoffe örökölte azzal a megbízással, hogy Kafka írásait egy tudományos intézetben helyezze el. Hoffe 2008-ban bekövetkezett halála után a gyűjtemény két lányára szállt, akik bíróság előtt küzdöttek az örökségért, de elvesztették a tízéves pereskedést, és a gyűjtemény az Izraeli Nemzeti Könyvtárba került.

A hagyaték szinte napra pontosan 97 évvel a szerző 1924. június 3-án bekövetkezett halála után, s mintegy két évvel a jogvita befejezése után vált elérhetővé a világ minden pontján.

Az Izraeli Nemzeti Könyvtár több száz, vezető izraeli és zsidó író, értelmiségi és közéleti személy személyes archívumát őrzi a Kafka-iratok mellett.

"Az Izraeli Nemzeti Könyvtár kulcsszerepet játszik Izrael és a zsidó nép kincseinek hozzáférhetővé tételében Izrael és az egész világ nagyközönsége számára. Az elmúlt években díjmentesen online hozzáférhetővé tettük milliónyi más értékes kézirattal együtt a Kafka-hagyatékot, hogy ezzel is megőrizzük a kulturális javakat, és átadjuk őket a jövő generációknak" - hangsúlyozta közleményében Oren Weinberg, a könyvtár igazgatója.

"Nyílt hozzáférést kínálunk hozzájuk a tudósok és a Kafka rajongók milliói számára Izraelben és az egész világon" - tette hozzá Weinberg. A digitalizálást Ardon Bar-Hama fotós végezte, a munkálatokat George Blumenthal nagylelkű támogatása tette lehetővé.

Kafka mostanában nálunk is szóba került, hiszen hamarosan érkezik a Borbély Szilárd hagyatékából származó Kafka fia, amely egy befejezetlenül maradt regény, és mindeddig csak német kiadásban látott napvilágot.

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Milan Kundera kapja idén a Franz Kafka-díjat

Milan Kundera, a Franciaországban élő cseh származású író kapja idén a Franz Kafka-díjat. A prágai Franz Kafka Társaság által 20. alkalommal adományozott elismerésről egy nemzetközi zsűri döntött - közölte vasárnap Vladimír Zelezny, a prágai Franz Kafka Társaság elnöke.

...
Hírek

Sosem látott dokumentumok kerültek elő a Kafka-hagyatékból

...
Hírek

Kafka rajzai egy ősi szenvedélyből fakadtak

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

Hírek
...
Beleolvasó

Karin Smirnoff noirjában egy temetéssel válnak csak igazán sötétté a dolgok – Olvass bele!

...
Szórakozás

5 dolog, amiről jó, ha tudsz, mielőtt nézni kezded A háromtest-problémát

...
Hírek

Káprázatos lett az Álom luxuskivitelben gyémántokkal kirakott példánya

...
Hírek

Philip K. Dick egyik korai sci-fije új fordításban jelenik meg

...
Szórakozás

Nick Cave-dalok, Varró Dani-versek és Háy János-illusztrációk [PROGRAMAJÁNLÓ]

...
Szórakozás

Az éhezők viadala sztárja memoárban emlékszik vissza hat évtizedes pályafutására

...
Hírek

Megtalálták Kosztolányi Dezső első Byron-fordításának teljes kéziratát

...
Hírek

Vitézy Dávid: Esterházy Péter otthona helyén ne legyen társasház

...
Zöld

Mit kíván Jane Goodall a 90. születésnapjára?

...
Nagy

„Miért kéne egy írónak apolitikusnak lennie?” – színészek és rendezők Csurka István drámáiról

90 éve született Csurka István. Ebből az alkalomból olyan színészekkel és rendezőkkel beszélgettünk, akik szerepeltek a színdarabjaiban és/vagy rendeztek tőle valamit. Andrási Attila, Koncz Gábor és Szilágyi Tibor válaszai.

Szerzőink

...
Könyves Magazin

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: Úristen, örökre itt lesz

...
Sándor Anna

Kitakarja a politikus a szépírót? Elővettük Csurka István drámáit [Csurka 90]

...
Sándor Anna

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

A hét könyve
Kritika
Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: Úristen, örökre itt lesz

Új podcastunk címe Ezt senki nem mondta!, a meghívott írókkal Ott Anna beszélget a gyereknevelés és az alkotás kapcsolatáról. A negyedik rész vendége Oltai Kata.

Olvass!
...
Beleolvasó

Karin Smirnoff noirjában egy temetéssel válnak csak igazán sötétté a dolgok – Olvass bele!

Titkok, erőszak és szektákhoz hasonló légkör: Karin Smirnoff könyvében egy gyászoló testvérpár küzd a szeretetért és az elfogadásért. Most elolvashatsz belőle egy részletet.

...
Beleolvasó

A Petri-díjas Rékai Anett kötete egy párkapcsolat függő játszmáit mutatja be

A kamaszkor lezárásáról és az önálló élet indulásának fázisairól szólnak a Petri-díjas Rékai Anett első kötetének szövegei. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Otthonosság és idegenség Görcsi Péter debütáló regényében – Olvass bele!

Görcsi Péter első regénye Magyarországon, Angliában és Norvégiában játszódó autofikciós fejlődésregény, tele generációs tapasztalatokkal, közéleti és személyes sorsfordulókkal. Olvass bele a regénybe!

...

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: A család olyan, mint egy falka

...

A Szegény párákban Frankenstein, a szex és Mary Shelley is a ma nőjéről beszélnek

...

Ezt senki nem mondta – Nádasdy Ádám: Lássa az a gyerek, hogy én is ember vagyok

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Kitakarja a politikus a szépírót? Elővettük Csurka István drámáit [Csurka 90]

Csurka István ma lenne 90 éves, így arra voltunk kíváncsiak, mit lehet tudni a drámáiról. Mik a fő témái, és milyenek a hősei? Felfedezhető-e bennük a későbbi politikus? Milyen út vezetett a bemutatásukig? És vajon aktuálisak-e még? 

...
Kritika

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

Tahir Hamut Izgil ujgur költő és filmes a családjával együtt 2017-ben sikeresen elmenekült Kínából a tömeges letartóztatások elől. Memoárjában bemutatja, hogyan számol fel a totalitárius állam egy kultúrát és egy népet. A Ha értem jönnek éjjel a hét könyve.

...
Nagy

„halálomat türelmesen begombolom” – ma lenne 70 éves Sziveri János

Kifejezetten rövid élet jutott neki, ma ünnepelné hetvenedik születésnapját, de már 34 éve halott. Sziveri János vajdasági születésű költőre emlékezünk.

...
Kritika

Hogyan lesz egy anyából kiapadt, halálszagú folyó?

Az Anyám, a folyó című olasz regény lírai hangon előadott, töredékekből építkező történetének egy anya-lánya kapcsolat az alapja: a negyvenes éveiben járó lány az emlékezetét, így identitását is egyre inkább elveszítő anyjának meséli el – mintegy a felejtés ellen dolgozva – családjuk szerteágazó históriáját.

...
Nagy

Márquez regénye a végakarata ellenére jelent meg – Kafka, Nabokov is hasonlóan járt

Gabriel García Márquez posztumusz kisregényének megjelenése hatalmas irodalmi szenzáció, de van egy kis üröm az örömben, hiszen nem titok, az író meg akarta semmisíteni utolsó írását. 

...
Kritika

Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez

A Nobel-díjas norvég szerző egymásba írja a hófödte tájat és a koromsötét éjszakát, egymásba játszatja hősét és annak környezetét. A Fehérség az egzakttól a transzcendens felé vezet, így egyszerre szolgál a kivonulás és a bevezetés könyveként.