Rais és könyvesboltja húsz éve lopta be magát az olvasók szívébe, köszönhetően az életét és üzletét bemutató könyvnek, A kabuli könyvárusnak.
Mikor 2021-ben utoljára írtunk a kabuli könyvesboltosról, a tálibok már bevették a városát; pár hónappal később menekülni kényszerült. Aztán múlt decemberben bekövetkezett, amitől tartott: a Talibán elpusztította boltját a többszázezres könyvgyűjteménnyel együtt. Rais hetekre megbénult a gyásztól, de nem adta fel:
új, online könyvesboltot nyitott, hogy könyveket küldhessen hazájába.
Egy életen át tartó szerelem
Rais tizenhét éves volt, amikor először elolvasta Shakespeare Othellóját. Elmondása szerint ez volt az a pillanat, amikor az irodalomhoz fűződő szerelme megszületett; a drámát később több mint tízszer olvasta újra.
1974-ben nyitotta meg saját könyvesboltját az afgán fővárosban. Mire Asne Seierstad megírta Rais történetét A kabuli könyvárusban, a bolt gyűjteménye százezresre nőtt, a gyerekkönyvektől a szépirodalmon át a politikai írásokig.
„Amikor hallottam, mi történt, nem tudtam megszólalni”
Nem ez az első alkalom, hogy a könyvesbolt egy elnyomó hatalom céltáblája lett. Afganisztán szovjet megszállásának idején Rais kétszer került börtönbe, a kilencvenes években pedig a Talibán bezáratta az üzletet.
Azonban semmi sem készíthette fel arra a fájdalomra, amit a bolt lerombolása okozott. A 2021 óta Nagy-Britanniában tartózkodó férfi tavaly decemberben tudta meg, hogy
a Talibán bezárta a helyet, majd megsemmisítette az évtizedek alatt felépített gyűjteményt.
„Amikor meghallottam, mi történt, nem tudtam megszólalni… Utána két hétig az járt a fejemben, hogy véget vetek az életemnek.”
A kis herceg Kabulban
A legmélyebb gyászból magához térve Rais eldöntötte, hogy újraépíti a gyűjteményét. Egy indiai IT céggel szerződve létrehozott egy online könyvesboltot, Indo Aryana Book Co. néven, és most ezen keresztül juttat el könyveket Indiából Afganisztánba. A könyveket gyakran pdf-ekből nyomtatják, és a kiszállításukban Rais afgán kapcsolatai segítenek – időnként helyi buszsofőrök is.
Pár nappal ezelőtt Mexikóból érkezett rendelés, hogy Antoine de Saint-Exupéry A kis hercegét Kabulba szállítsák;
és bár a Talibán betiltotta a könyvet, a rendelés délutánra célba is ért.
Rais számára talán a legfontosabb, hogy olvasmányhoz juttassa az afgán nőket és lányokat, akiket a tálibok eltiltottak az oktatástól. Büszke muszlimként elutasít mindennemű szélsőségességet, és hisz abban, hogy a különböző vallású és kultúrájú emberek békében élhetnek együtt.
„A könyvek jó, olcsó fegyverek a szélsőségekkel szembeni küzdelemben” – vallja. Eltökélt, hogy ha százszor is pusztítják el könyvesboltját, ő újra fogja építeni.
(Guardian)
Nyitókép: YouTube