Nem adja fel a kabuli könyvesboltos

Nem adja fel a kabuli könyvesboltos

A tálib hatalomátvétel óta csak két vevője volt, de kitart a kabuli könyvesboltos.

ro | 2021. szeptember 30. |

A kabuli Shah Muhammad Rais neve A kabuli könyvárus című kötet révén vált széles körben ismertté: a tényirodalmi könyv a 2000-es évek elején jelent meg norvégul és angolul, és az afganisztáni könyvesboltos és családja mindennapjait mutatta be. Rais még mindig könyveket árul Kabulban, és azt ígéri, kitart a továbbiakban is, holott a tálib hatalomátvétel óta összvissz

két vevője volt. 

1974-ben alapított boltja már sokat látott, rezsimek jöttek-mentek, és Rais látszólagos nyugalommal veszi tudomásul az új fejleményeket: "Nem hagyom abba a munkát, mivel az nem megy szembe egy kormányzattal sem. Már korábban is dolgoztam a tálibok alatt, és ismét alkalmazkodni fogok, egyúttal meg fogom tartani az üzletemet, és kész vagyok elfogadni a kockázatot, legyen az akár börtönbüntetés vagy kínzás. Ez az üzlet növekedett és virágzott az elmúlt évtizedekben - egy történelmi gyűjtemény". 

Rais kétemeletes boltja az alkalmazottak számára is biztos pont. A 26 éves Khairuddin Youssufi 14 éves kora óta dolgozik az üzletben, és ahogy fogalmaz, második otthonává vált - a könyvekből és a könyvesboltostól tanult. Azt mondja, az amerikaiak kivonulásakor sok tehetséges, irodalomszerető ember is elhagyta az országot, köztük a kuncsaftjaik nagy része. A könyvesbolt ezért most nehéz időszakot él át, hiszen az emberek szegények, a gazdaság döcög. A cél a túlélés, a helyieknek pedig mostanában nem marad pénzük arra, hogy könyveket vásároljanak. 

Forrás: LitHub, The National

Hírlevél feliratkozás

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Afganisztánban egy sima rutinfeladatból is könnyen pokoli lecke lehet

Fayer Sándor új regényében egy Afganisztánban szolgáló magyar osztag egyszerű feladatot kap, de egy elektrosztatikus vihar, majd egy tálib rajtaütés mindent megváltoztat. Olvass bele!

...

Az afgán nőkért aggódik Khaled Hosseini és Malala Juszufzai

Az afganisztáni polgári lakosság, különösen a nők helyzete miatt fejezte ki aggodalmát Khaled Hosseini író és a Nobel-békedíjas Malala Juszufzai.

...

Khaled Hosseini: Egy szempillantás alatt bárki menekültté válhat

KÖNYVHÉT
...

Lehet-e örökölni a honvágyat? – Purosz Leonidasz mesél görög hátteréről / Flair #18

A Könyvhét utolsó, esős napján Purosz Leonidasz mesél legújabb, Honvágy című kötetéről. Hallgassátok a Flairt!

...

Babonák, titkok, kétfejű bárányok és Partium – Bemutatkozik Horváth Adél első regénye / Flair #17

Milyen furcsa lények és hiedelmek élnek egy kis faluban? A Vigadó tér 18-as standnál Bakó Sári vendége Horváth Adél.

...

Visszaszerzett nyelv: Csepelyi Adrienn a népi-urbánus lét békéjéről / Flair #15

A Vigadó téri stúdióban, Zámbó Jimmyvel a háttérben Csepelyi Adrienn mesél új tájszólásról, stigmákról, hazatérésről. Flair podcast, hallgassátok!

...

Skandináv krimik, királyi „fun factek” és klasszikusok – Tekla könyvei / Flair #14

Milyen út vezet a skandináv krimiktől a klasszikusok szeretetéig? Ez itt újra a Flair!

...

Értelmiségi pokoljárás Péterfy Gergellyel – Dante, a digó és a pesti svihák / Flair #12

Péterfy Gergely megírta Digó című regényét egy kiégett értelmiségiről, aki megjárja a poklot. Podcast.

...

Magány, szorongás és a „mindent kipróbálni” frusztrációja – Adorjáni Panna első regényéről / Flair #11

Mihez kezd egy generáció, ha a szülőktől örökölt értékeket nem érzik magukénak? Hallgasd a Flairt!

SZÓRAKOZÁS
...

Az új Harry Potter-sorozat Hagridja szerint lesznek, akiknek nem tetszik majd

Nick Frostnak többet kell mutatnia a karakterből, mint elődjének. És ez sokaknak nem tetszhet majd. 

...

Túléli-e a szerelem a gimis éveket? Itt a Heartstopper-film előzetese!

Vége a tündérmesének, következnek a kapcsolati problémák. 

...

Ez a szereplő kimaradt a Harry Potter-filmekből, de a sorozatban végre feltűnik

Az eredeti filmekből a karakter kimaradt, az HBO sorozata pótolja ezt. 

Kiemeltek
...

„Kicsit gusztustalan, kicsit szürreális és nagyon vicces” – Harag Anita mesél olvasmányairól

Miért volt nagy hatással Harag Anitára Bencsik Orsolya, Raymond Carver vagy éppen Mándy Iván?

...

Nevetnél egy jót? 5 könyv, ha humoros olvasmányra vágysz

Mert a humorra lehet a legjobban kikapcsolni. 

...

Ők döntenek a 12. Margó-díjról: bemutatjuk a zsűrit!

Már csak egy hét maradt a nevezésből, ideje belehúzni! 

Hírek
...

Hamarosan érkezik Moskát Anita új regénye

...

Dua Lipa Portugáliában nyit könyvtárat betiltott és cenzúrázott könyvekkel

...

Dragomán György iráni fordítója: Nagyon válogatós és alapos vagyok a könyvválasztás során

...

Annie Ernaux: Elsősorban az emlékeimmel dolgozom

...

Ben Lerner „vicces és időszerű” regénye nyerte 2026-ban az Orwell-díjat

...

A trailer alapján még Jane Austen is megirigyelné az Értelem és érzelem új adaptációját