Az elmúlt napokban lényegében ellenállás nélkül hatoltak előre a tálibok Afganisztánban, csupán szórványos összecsapásokra került sor, és egyre nagyobb területet vontak ellenőrzésük alá. Már megérkeztek az afgán fővárosba is, ahová harc nélkül nyomultak be, és elfoglalták az afgán kormányerők által elhagyott kormányzati intézményeket. A nyugati országok folyamatosan menekítik ki állampolgáraikat Kabulból. Asraf Gáni afgán elnök elmenekült az országból. A Telex arról írt, hogy "Afganisztán tálib gerillái meg sem várták az előre hozott, hivatalosan augusztus 31-én záruló amerikai csapatkivonást (...), és az elmúlt húsz év legnagyobb offenzívájával búcsúztatják a leghosszabb és Vietnám után legterméketlenebb háborújáról sokadszori próbálkozásra végre leszakadó Egyesült Államokat".
Az amerikaiak a 2001. szeptember 11-i terrortámadások után vonultak be az országba, kiszorították a tálibokat, teljesen kisöpörni azonban sosem tudták őket. Nagyjából ebben az időben, egészen pontosan 2003-ban jelent meg a jelenleg legismertebb afgán származású író, Khaled Hosseini regénye is. A Papírsárkányok fókuszában egy barátság áll, amely egy tehetős család gyermeke (Amir) és a szolgálójuk fia (Haszan) közt szövődik. A szovjet inváziót követően Amir az apjával Amerikába költözik, és San Franciscóban telepedik le.
"2001 nyarán főszereplőnk, aki immár sikeresnek mondható író és tizenöt éve házas, kap egy telefonhívást, és bűntudattól vezérelve visszatér Afganisztánba. Kabul romokban, a Gázi-stadionban a tálibok nyilvános kivégzéseket tartanak a focimeccsek szünetében, családi titkokra derül fény (...)" - írtuk kritikánkban. Khaled Hosseini orvosként dolgozott, amikor megjelent a Papírsárkányok: ez volt az első regénye, amely hamar bestsellerré vált. Ebből és az Ezeregy tündöklő nap című második regényéből közel 40 millió példány fogyott világszerte.